Moji milí Oravci, nehrešte!

Autor: Rudolf Pado | 12.5.2011 o 10:00 | Karma článku: 11,14 | Prečítané:  2294x

Nedá mi, aby som sa Vám neprihovoril. Dlho som čakal, dúfal a veril, že nájdete v sebe dosť vnútornej sily a odvahy, aby ste sa stali lepšími ľuďmi. Nedočkal som sa. Žijete v úžasnom kraji ohraničenom  Oravskými Beskydami s impozantným Pilskom a Babou horou, Oravskou Magurou, Oravskou vrchovinou a  Skorušinskými vrchmi.  Práve tu sa narodili a žili Fedor Thurzo,  Ignác Gessay, Janko Matúška,  Jozef Kabaň,  Jaro Sýkora,  P. O. Hviezdoslav, Ladislav Nádaši-Jégé,   Irena Schusterová, Margita Figuli, Ján Martin Novacký  a ďalší významní ľudia, ktorí zanechali svoju stopu v dejinách. Ste krajom folklóru, piesní a tancov ... ste krajom pre plátna maliarov či objektív fotografov. Máte v rámci SR vysokú natalitu, plníte v nebývalej miere  chrámy kostolov a volíte nadštandardne  KDH. Čo sa však stalo s Vašou skutočnou vierou, úctou ku kraju v ktorom žijete, kde sa podelo Vaše srdce?

Nehnevajte sa na mňa, moji milí Oravci, ale aj v porovnaní s inými krajmi Slovenska, hrdiacimi sa menej výraznými tradíciami, neporovnateľnými prírodnými krásami, menej proklamovanou vierou v Boha ..., stali ste sa smetiskom Slovenska.

Pri pohľade na desiatky moderných domov vyrastajúcich po oravských dedinách si myslím, že Vaše konanie nie je konaním ľudí v materiálnej núdzi. Videl som kraje, kde obrazy materiálnej chudoby vyrážajú dych a jednoduchosť a skromnosť života ich obyvateľov je zjavná. Tým krajom však nie je Orava.

Darmo hľadám vo svojom vnútri odpoveď na otázku: „Aké pohnútky vedú ľudí, proklamujúcich navonok silnú náboženské vieru, k ničeniu vlastného životného prostredia?“      

Moji milí Oravci, uvedomte si, prosím, že to čo páchate, je hriechom, ťažkým hriechom.  Ako iste viete Gianfranco Girotti, vysokopostavený biskup a najbližší spolupracovník pápeža Benedikta XVI, spísal v roku 2008 sedem novodobých ťažkých hriechov:

- obchod s drogami a ich užívanie
znečisťovanie životného prostredia
– manipulácia s génmi
– vedecké experimenty na ľuďoch v rozpore s etikou
– život v nadmernom bohatstve
– správanie vedúce k sociálnej nespravodlivosti
– zapríčiňovanie chudoby

Arcibiskup Girotti, v súvislosti s novým zoznamom hriechov, poukázal na porušovanie určitých základných princípov, ku ktorému pritom dochádza: "Boha urážate nielen krádežami, rúhaním sa alebo túžbou po vašej susede, ale taktiež ničením životného prostredia, morálne spornými vedeckými experimentmi alebo génovými manipuláciami."

A preto, milí moji Oravci, nestačí napĺňať kostoly, bezducho prijímať sviatosť a kupovať  odpustky, treba sa naučiť aj žiť ako slušný človek, lebo „Beda vám, zákonníci a farizeji, pokrytci, lebo sa podobáte obieleným hrobom, ktoré zvonka vyzerajú pekne, ale vnútri sú plné mŕtvolných kostí a všelijakej nečistoty! (Mt 23, 27)“

 

1.jpg

Zemianská Dedina (2011)

 2.JPG

Brezovica (2011)

3.jpg

Tvrdošín (2011)

4.jpg

Zemianská Dedina (2011)

5.JPG

Babín (2011)

6.JPG

Oravské Veselé (2010)

 7.JPG

Klin (2010)

8.JPG

Námestovo (2010)

9.JPG

Námestovo (2010)

10.JPG

Námestovo (2010)

11.jpg

Zabiedovo (2010)

12.JPG

Mútne (2009)

13.JPG

Mútne (2009)

14.JPG

Mútne (2009)

15.JPG

Zubrohlava (2009)

16.JPG

Rabča (2009)

17.JPG

Oravská Polhora (2009)

... atď., atď. .... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?