Desať Frodových zásad starostlivosti o potok

Autor: Rudolf Pado | 1.4.2011 o 12:52 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  123x

Chceš pomôcť životnému prostrediu?  Chceš spoznávať kraj v ktorom žiješ? Vyber sa cestami vody. 

Nájdi si  svoj potok

Starať sa nemôžeš o abstraktný potok. Potrebuješ nejaký konkrétny “Jarok”, “Lúčny potok”, alebo “Bystrinku”. Najlepšie je mať taký potok hneď za záhradou,  neďaleko Tvojho paneláku, ale to sa každému nepošťastí. A tak si môžeš nejaký potrebný potok vyhliadnuť. Nemusíš naň dávať tabuľku: “O tento potok sa stará  žiak 7. B. Jožko Mrkvička”, musíš sa oň ale začať naozaj starať. A snažiť sa ho  mať rád, nech je aký je.

Sústreď sa na jednu myšlienku, ako svojmu potoku pomôcť

Nápadov, čo urobiť pre skrášlenie a oživenie Tvojho potoka i jeho okolia môžeš mať priehrštia.  Vyber si  však vždy  jednu nejdôležitejšiu vec a na tú sa sústreď. Vrhni na ňu celý svoj intelektuálny potenciál. To by bolo, aby sa ti nepodarilo niečo, čo veľmi chceš urobiť.

Nauč sa o svoj potok báť

Čert nikdy nespí. Špinavý potok je potrebné vyčistiť, čistý chrániť. Môžeš dva roky pripravovať znovuvysadenie rakov a za pár hodín o všetko prísť. Zvažuj preto možné riziká, snaž sa im predísť. Nakukni za ohrady a steny blízko potoka a premýšľaj, čo všetko by vzala veľká voda. Sústreď sa na jedy z drobnej výroby, hnoj a fekálie, pokiaľ nemáte u  vás dobrú kanalizáciu. I príroda v okolí potoka potrebuje chrániť pred chatami, cestami a fabrikami. Najlepšie ti pomôžu skúsení ochranári a spriaznený úradník.

Pamätaj, že dobrá vôľa neprebúdza schopnosti

Rovnako ako zlý plavec nezachráni topiaceho sa a stratený pútnik v cudzom meste neporozumie neznámej reči, i ty nedokážeš bez cviku a rozvíjania svojich schopností v pravú chvíľu obstáť. Uč sa hovoriť s autoritami ako rovný s rovným, uč sa vyjadriť a napísať svoje myšlienky, snaž sa porozumieť úradným spisom a zákonom. Hľadaj a rozvíjaj svoje schopnosti ešte skôr, než sa na vode objaví jedovatá pena, skôr, než vyjdú buldozéry, skôr než sa objavia na brehoch biele bruchá rýb.

Vydra Tvoja sestra

Potok, to je,  alebo môže byť aj kúskom divočiny a vydra ti o tom môže rozprávať. A nielen vydra. Potoky sú plné Tvojich bratov a sestier. Hľadaj ich v samote svojich myšlienok, načúvaj im, snaž sa im porozumieť.   Čakaj na nich dlhé hodiny, alebo ak to bude potrebné k návratu divočiny do človekom zničených miest, tak aj celé roky. 

Nauč sa pliesť z prútia

Potok, to nie je iba kus divokej prírody. Je to i kus krajiny, ktorá môže poskytovať človeku množstvo materiálov a úžitkov.  Napríklad vŕbové prútie.  Nauč sa pliesť nielen veľkonočné korbáče, ale aj koše a košíky. Nájdi vhodné vŕby,  láskavo z nich odoberaj prúty  a vysádzaj nové vrbiny. Rozumným splietaním prútov, rovnako ako spájaním slabých síl či malých činov, vznikajú veľké a krásne veci. 

Navštív potok za každého počasia

Potok, to nie je iba slabučká stužka, ktorá potrebuje len chrániť.  Je to i mocný živel, ktorý sa prebúdza dažďom a topením snehu do svojej divokosti. Z miest, pláni, kukuričných polí, dvorov .... sa valí neskrotný kalný príval.  Z hlbokých lesov, rybničnej a lúčnej krajiny vyteká mierny ľahko zakalený prúd. Tá veľká sila vody totiž zostáva vsiaknutá v zemi a len po kvapkách je prírodou uvoľňovaná v podobe nevysychajúcich studničiek, pramienkov, rosy a lesnej vlažnej vône. Aby si to pochop, musíš to vidieť a zažiť.

Pamätaj na Dlhého, Širokého a Bystrozrakého

Černokňažníkov zámok nám rozprávka opisuje ako miesto, kde nie je na strome ani lístoček, vo vzduchu vtáčika letáčika a vo vode ani  rybičky. Tak ľudia od pradávna vnímajú obraz skazy. Vnímaj aj Ty potok bez života, ako obraz skazy. Hovor: “Nie, nie je to normálne a musím to zmeniť!” Sám jediný človek to však nedokáže. A preto si nájdi aj Ty tak, ako princ v rozprávke dobrých  a silných pomocníkov a môžeš zvíťaziť.

Kráčaj cestami vody

Choď pozdĺž vody nielen v topánkach, ale aj vo svojej  mysli. Voda predsa vždy vedie k prameňom. Pozdĺž vody sa nikdy nestratíš, a skôr či neskôr sa dostaneš k ľuďom – k osade či mestu. Voda vždy tečie dole a nevyjednáva o tom. Dole ju ťahá zem a hore ju potom znovu odnesie slnko a vietor. Nájdi si peknú cestičku priamo po brehu potoka a pravidelne po nej kráčaj.

Napi sa každý rok z potoka

Kým prišiel do tohto kraja človek, boli všetky potoky pitné. Kým prišiel do tohto kraja priemysel, boli aspoň niektoré potoky a studničky pitné. Všetko sa však zmenilo. Vyber sa do lesnatých krajov a hôr, kde ešte tečú pitné potoky. Premýšľaj, uvažuj, pýtaj sa, pátraj v mapách a potom sa z takéhoto potoka napi. Napi sa s plným vedomím, že táto voda je zdravá.  Je to dôkaz toho, že je to možné. Je to najpradávnejšie pripomenutie toho, ako ma potok vyzerať.

(spracované podľa OZ SOSNA – Družstevná pri Hornáde, http://www.sosna.sk)  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?