Brehové porasty

Autor: Rudolf Pado | 3.5.2011 o 9:37 | Karma článku: 6,55 | Prečítané:  2098x

Brehové porasty ako významný prvok stabilizácie brehov v súčasnosti nenachádzajú uplatnenie pri rekonštrukcii drobných porúch brehov – eróziách. Pritom výsadba vegetácie pozdĺž vodných tokov nie je len vodohospodárska otázka, ale aj otázka tvorby krajiny a ekológie vodného toku. Vo všeobecnosti však možno hovoriť o konflikte záujmov v oblasti vodohospodárskej, hydrotechnickej, poľnohospodárskej, krajinnotvornej, ochranárskej a v oblasti praktickej starostlivosti o vodný tok (ne)vykonávanej miestnymi komunitami. 

Perokresby Lenka MilonováPerokresby Lenka Milonová


Výhody brehových porastov sú v stabilizácii brehov, zatienení dna a brehov, a tým zmenšenom zarastaní vodnou flórou, zvýšení stupňa drsnosti brehu, a tým znížení prietočnej rýchlosti, znížení výparu z hladiny, zvýšení samočistiacej schopností toku, znížení účinku vetrov, prašnosti a hluku, ochrane pred splachmi agrochemikálií a pôdy, najmä z PPF, význame pre chov rýb, vodnú faunu, vtáctvo a zver, estetickej a krajinotvornej funkcii, poskytovaní drevnej hmoty, rekreačnom význame.

Nevýhody brehových porastov sú v zábere poľnohospodárskej pôdy, neprístupnosti k toku, zhoršení údržby a čistenia koryta mechanizmami, zatienení priľahlých pozemkov a opadávaní listov na ich plochu, koreňovej konkurencii a čiastočnom odčerpávaní živín poľnohospodárskym plodinám, nežiaducom rozrastaní výmladkov a náletov, zarastaním koreňov do drenáže a regulácií, v tom, že ochranu tvoria až po niekoľkých rokoch, možnosti tvorby vývratov, nebezpečí ľadových zápch pri väčších prietokoch,

Všetky nevýhody sa dajú negovať vhodne zvoleným manažmentom brehových porastov. 

2b.jpg


Niekoľko odporúčaní pre výsadbu brehových porastov 

- Prvoradou je ochrana a vhodný manažment už existujúcich porastov.
- Pri výsadbe brehových porastov rešpektujeme vlastnícke práva k pozemkom a legislatívne predpisy.
- Pri výsadbe je potrebné dbať, aby bol zachovaný plynulý prietok vody v koryte a vhodné smerové vedenie koryta.
- Pri návrhu výsadby treba zvážiť možné prehlbovanie koryta do budúcnosti a tvorbu výmoľov.
- Pri údržbe porastov sa vyhýbame jednostrannému odľahčovaniu porastu, napr. spásaním vonkajšej strany porastu dobytkom, nakoľko hrozí naklonenie stromu a jeho pád do toku alebo rozštiepenie kmeňa.  
- Výsadbu uskutočňujeme pri teplote 7–10˚C, kedy je nízky výpar a transpirácia. Hustotu výsadby navrhujeme hustejšie ako je cieľový stav. Pri výsadbe ochranných brehových porastov na svahoch toku vysádzame stromy v rozostupoch 2 m v priamej trase, v konkávnych oblúkoch 1,3–1,7 m, v konvexných 2–3 m. V spodných častiach svahu volíme hustejšiu výsadbu, v hornej, menej namáhanej časti volíme väčšie rozostupy. Počas rastu vykonávame pestovné zásahy, prebierky a prerezávky. 

3b.jpg

Výsadbový materiál pre brehové porasty

- Sadenice – pri výsadbe uprednostňujeme 4 až 6 ročné sadenice (s výnimkou výsadby porastov z odrezkov).
- Odrezky – volíme najčastejšie z kríkovitých druhov vŕb a len z kvalitných prútov. Hladký rez vedieme kolmo na os. Horný rez vedieme tesne nad pupeňom. Pred použitím je potrebné namočiť prúty na 24-48 hodín do vody. Vhodné je vytvoriť cez zimu väčšie množstvo odrezkov.
- Prúty – pri prútoch platí to isté ako pri odrezkoch, len volená hrúbka je väčšia. Vhodné sú do kamenných záhodzov a drôtokamenných matracov.
- Koly – zhotovujeme z hrubších častí vŕbových vetiev a kmeňov.   

Vegetačné opevnenia brehov

Vegetačné opevnenie je kompromisom medzi absolútne technickým riešením regulácie toku a jeho úplne prírodným stavom. 

Medzi základné typy vegetačného opevnenia brehov patrí:

- zápletový plôtik,
- osadenie vŕbovými rezkami,
- vŕbová krytina,
- oživený zrub,
- oživený rošt,
- oživený kamenný zához,
- oživená kamenná rovnanina. 

10a.jpg

 

9b.jpg

 

Na požiadanie (oztatry@slovanet.sk) Vám elektronickou poštou zašleme informačný materiál „Obnova a údržba brehových porastov v obciach“ (formát pdf, 541 kB).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?