Hlavová vŕba – symbol kultúrnej krajiny

Autor: Rudolf Pado | 1.5.2011 o 15:47 | Karma článku: 1,20 | Prečítané:  124x

Výskyt hlavových vŕb je výsledným produktom i svedectvom mnohoročnej ľudskej činnosti v kultúrnych krajinách Európy. Pretože v minulosti boli oveľa bežnejšie, stali sa dôležitou súčasťou prírody, v ktorej vytvárali stanovištia pre výskyt zaujímavých druhov živočíchov rastlín.

 Rudolf Pado

Hlavové vŕby posledných desaťročiach stratili svoju ekonomickú využiteľnosť, a preto majú v dnešnej dobe skôr ekologický a krajinársko-estetický význam.

Hlavová vŕba je výsledkom špeciálneho spôsobu využívania vŕby založeného na jej regeneračnej schopnosti a vitalite. Početné maľby poukazujú na to, že hlavové vŕby zohrávali dôležitú úlohu hlavne v dedinskom a roľníckom živote. Roľnícke zvyky, verše, porekadlá a legendy dokazujú jej význam v mystike.

V súčasnosti miznutím prírodných biotopov hlavová vŕba nadobúda nové postavenie v druhovej a krajinárskej ochrane. V kultúrnych krajinách má rovnaký význam ako staré ovocné stromy.

Za požiadanie (oztatry@slovanet.sk) Vám elektronickou poštou zašleme informačný materiál „Hlavová vŕba – symbol kultúrnej krajiny“ (formát pdf, 185 kB).


   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.


Už ste čítali?