Aká je miera pravdivosti reklamy?

Autor: Rudolf Pado | 9.5.2011 o 9:00 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  1287x

Každý deň sa stretávame s pôsobením reklamy, ktorej cieľom je zásadným spôsobom ovplyvňovať naše spotrebiteľské návyky. Aká má byť však miera pravdivosti reklamy? Akým spôsobom je možné používať a citovať  rôzne štúdie, analýzy, výskumy  ...?

Na začiatku tejto úvahy bol viacvrstvový kombinovaný obal  na ktorom je uvedený nasledovný  text: „Tento nápojový kartón od firmy Tetra Pak je z viac ako 70 % vyrobený z obnoviteľného  zdroja -  dreva“.    

 

3a.JPG

Mgr. Lucia Lišková sa obrátila na firmu Tetra Pak, a.s., s listom, v ktorom vyslovila názor, že takúto reklamu pokladá za klamlivú.

Firma Tetra Pak, a.s., jej zaslala nasledovnú odpoveď:   

1a.jpg

2a.jpg

 

Mgr. Lucia Lišková, na základe odpovede firmy, požiadala o doplnenie poskytnutých informácií.

Vyžiadala si Life cycle analysis (LCA) k predmetným obalom, ktoré sa nachádzali pod internetovými  linkami, ktoré sú momentálne nefunkčné.  Všeobecné informácie sú dostupné na internetovej stránke http://www.tetrapak.com/sk/Pages/default.aspx

Na otázku, či papier používaný pri výrobe obalu má FSC certifikáciu (http://www.fscslovakia.sk) dostala odpoveď: „   ... majú certifikovaných 8,5 mld. nápojových kartónov .... tieto certifikovane obaly však nie sú na slovenskom trhu .... mali by byť do dvoch rokov.“

Pri požiadavke na zdroj informácií pri tvrdení  „ ...48 % obalov dovezených na Slovensko je recyklovaných“  jej bolo odporúčané obrátiť sa na Ministerstvo životného prostredia SR (http://www.minzp.sk) a Recyklačný fond (http://www.recfond.sk). Recyklačný fond odpovedal, že takýmito informáciami nedisponuje.
   
Branislav Moňok z Priateľov Zeme – SPZ ( http://www.priateliazeme.sk/spz) realizoval následne prepočet s týmito východiskami:

- Ročne sa na trh v SR uvedie cca 8 000 ton viacvrstvových kombinovaných obalov. Jeden obal obsahuje cca 73 % papiera, 21 % plastu a 5 %  hliníka.

- Na výrobu 1 tony hliníka je potrebných cca 20 kWh energie.

- V roku 2009 sa zrecyklovalo 19 % viacvrstvových kombinovaných obalov.

- Z 1 tony biologicky rozložiteľného odpadu vznikne na skládke odpadov cca 81 kg metánu. Metán má 25-krát intenzívnejší účinok na zmenu klímy než oxid uhličitý.

- V SR sa ukladá na skládky cca  82 %  a spaľuje 6,8 % komunálneho odpadu.

Z toho vyplýva:

- Na skládkach odpadov končí ročne 5 314 ton viacvrstvových kombinovaných obalov.

- V spaľovniach odpadov končí ročne 441 ton viacvrstvových kombinovaných obalov.

- Na základe vyššie uvedeného - ročne nenávratne stratíme cca 400 ton hliníka, 1 361 ton plastu a 4 730 ton papiera.

- Len na výrobu hliníka použitého vo viacvrstvových kombinovaných obaloch, ktoré spotrebujeme v SR za jeden rok,  potrebujeme 160 000 kWh elektrickej energie.
 
- Na skládkach odpadu vznikne z biologicky rozložiteľnej časti viacvrstvového kombinovaného obalu,  ktoré vyhodíme za jeden rok, cca 383 ton metánu, čo predstavuje v prepočte cca 9 578 ton oxidu uhličitého.
 
K tomu všetkému je potrebné pridať fakt, že ropa na výrobu plastu a bauxit na výrobu hliníka sú neobnoviteľné zdroje, spojené s mnohými sociálnymi, ekonomickými a environmentálnymi externalitami  vznikajúcimi pri ťažbe, preprave, spracovaní ... týchto surovín.

 

1 mil. litrov nápoja

Sklenená fľaša

Viacvrstvový kombinovaný obal

Spotreba vody (m³)

486

2 200

Spotreba energie (GJ)

1 510

2 195

Emisie SO2

550

940

Tuhý odpad (t)

17

31

 

Porovnanie niektorých dopadov na životné prostredie pri použití sklenenej fľaše a viacvrstvového kombinovaného  obalu (Teo Wams: Packaging and sustainable development, Amsterdam, 1992)

Aká je teda miera pravdivosti reklamy?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?