Aká je miera pravdivosti reklamy?

Autor: Rudolf Pado | 9.5.2011 o 9:00 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  1272x

Každý deň sa stretávame s pôsobením reklamy, ktorej cieľom je zásadným spôsobom ovplyvňovať naše spotrebiteľské návyky. Aká má byť však miera pravdivosti reklamy? Akým spôsobom je možné používať a citovať  rôzne štúdie, analýzy, výskumy  ...?

Na začiatku tejto úvahy bol viacvrstvový kombinovaný obal  na ktorom je uvedený nasledovný  text: „Tento nápojový kartón od firmy Tetra Pak je z viac ako 70 % vyrobený z obnoviteľného  zdroja -  dreva“.    

 

3a.JPG

Mgr. Lucia Lišková sa obrátila na firmu Tetra Pak, a.s., s listom, v ktorom vyslovila názor, že takúto reklamu pokladá za klamlivú.

Firma Tetra Pak, a.s., jej zaslala nasledovnú odpoveď:   

1a.jpg

2a.jpg

 

Mgr. Lucia Lišková, na základe odpovede firmy, požiadala o doplnenie poskytnutých informácií.

Vyžiadala si Life cycle analysis (LCA) k predmetným obalom, ktoré sa nachádzali pod internetovými  linkami, ktoré sú momentálne nefunkčné.  Všeobecné informácie sú dostupné na internetovej stránke http://www.tetrapak.com/sk/Pages/default.aspx

Na otázku, či papier používaný pri výrobe obalu má FSC certifikáciu (http://www.fscslovakia.sk) dostala odpoveď: „   ... majú certifikovaných 8,5 mld. nápojových kartónov .... tieto certifikovane obaly však nie sú na slovenskom trhu .... mali by byť do dvoch rokov.“

Pri požiadavke na zdroj informácií pri tvrdení  „ ...48 % obalov dovezených na Slovensko je recyklovaných“  jej bolo odporúčané obrátiť sa na Ministerstvo životného prostredia SR (http://www.minzp.sk) a Recyklačný fond (http://www.recfond.sk). Recyklačný fond odpovedal, že takýmito informáciami nedisponuje.
   
Branislav Moňok z Priateľov Zeme – SPZ ( http://www.priateliazeme.sk/spz) realizoval následne prepočet s týmito východiskami:

- Ročne sa na trh v SR uvedie cca 8 000 ton viacvrstvových kombinovaných obalov. Jeden obal obsahuje cca 73 % papiera, 21 % plastu a 5 %  hliníka.

- Na výrobu 1 tony hliníka je potrebných cca 20 kWh energie.

- V roku 2009 sa zrecyklovalo 19 % viacvrstvových kombinovaných obalov.

- Z 1 tony biologicky rozložiteľného odpadu vznikne na skládke odpadov cca 81 kg metánu. Metán má 25-krát intenzívnejší účinok na zmenu klímy než oxid uhličitý.

- V SR sa ukladá na skládky cca  82 %  a spaľuje 6,8 % komunálneho odpadu.

Z toho vyplýva:

- Na skládkach odpadov končí ročne 5 314 ton viacvrstvových kombinovaných obalov.

- V spaľovniach odpadov končí ročne 441 ton viacvrstvových kombinovaných obalov.

- Na základe vyššie uvedeného - ročne nenávratne stratíme cca 400 ton hliníka, 1 361 ton plastu a 4 730 ton papiera.

- Len na výrobu hliníka použitého vo viacvrstvových kombinovaných obaloch, ktoré spotrebujeme v SR za jeden rok,  potrebujeme 160 000 kWh elektrickej energie.
 
- Na skládkach odpadu vznikne z biologicky rozložiteľnej časti viacvrstvového kombinovaného obalu,  ktoré vyhodíme za jeden rok, cca 383 ton metánu, čo predstavuje v prepočte cca 9 578 ton oxidu uhličitého.
 
K tomu všetkému je potrebné pridať fakt, že ropa na výrobu plastu a bauxit na výrobu hliníka sú neobnoviteľné zdroje, spojené s mnohými sociálnymi, ekonomickými a environmentálnymi externalitami  vznikajúcimi pri ťažbe, preprave, spracovaní ... týchto surovín.

 

1 mil. litrov nápoja

Sklenená fľaša

Viacvrstvový kombinovaný obal

Spotreba vody (m³)

486

2 200

Spotreba energie (GJ)

1 510

2 195

Emisie SO2

550

940

Tuhý odpad (t)

17

31

 

Porovnanie niektorých dopadov na životné prostredie pri použití sklenenej fľaše a viacvrstvového kombinovaného  obalu (Teo Wams: Packaging and sustainable development, Amsterdam, 1992)

Aká je teda miera pravdivosti reklamy?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?