OZ TATRY podporilo kompostovanie v Liptovskom Mikuláši

Autor: Rudolf Pado | 6.6.2011 o 13:07 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  211x

OZ TATRY odovzdalo občanom mesta Liptovský  Mikuláš 100 kusov drevených kompostérov pre domáce kompostovanie v hodnote cca 2 000 eur. V rámci projektu „BIOodpad nie je odpadom“, ktorého cieľom je propagácia a podpora kompostovania biologicky rozložiteľných odpadov občanmi mesta,  OZ TATRY taktiež vyhlásilo súťaž „O najkrajšie kompostovisko“ v meste Liptovský  Mikuláš a v jeho mestských častiach a súťaže pre materské, základné a stredné školy k téme biologicky rozložiteľných odpadov, a to v štyroch kategóriách: výtvarná súťaž, literárna súťaž, fotografická súťaž a občianske OKO.  Okrem toho, súčasťou projektu je  aj umiestnenie troch informačných tabúľ k téme kompostovania v záhradkárskej osade. 

Odovzdávanie kompostérovOdovzdávanie kompostérovMichaela Júdová

DSC08565.JPG

DSC08566.JPG

Projekt "BIOodpad nie je odpadom"

Občianske združenie TATRY realizuje na území mesta Liptovský Mikuláš projekt „BIOodpad nie je odpadom“, ktorého cieľom je propagácia a podpora kompostovania biologicky rozložiteľných odpadov občanmi mesta. 

V rámci projektu OZ TATRY ponúka občanom mesta 100 kusov drevených kompostérov pre domáce kompostovanie, vyhlásilo súťaž „O najkrajšie kompostovisko“ v meste Liptovský  Mikuláš a v jeho mestských častiach a súťaže pre materské, základné a stredné školy k téme biologicky rozložiteľných odpadov, a to v štyroch kategóriách: výtvarná súťaž, literárna súťaž, fotografická súťaž a občianske OKO.  Okrem toho, súčasťou projektu je  umiestnenie troch informačných tabúľ k téme kompostovania v záhradkárskej osade a distribúcia informačného letáku k téme. 

Projekt OZ TATRY „BIOodpad nie je odpadom“ bol podporený z Nadačného fondu  „TESCO pre zdravšie mestá“ v  Nadácii Pontis (http://www.nadaciapontis.sk). Časť finančných zdrojov pre realizáciu projektu vyčlenilo OZ TATRY z vlastných  zdrojov.  

******

Biologicky rozložiteľné odpady predstavujú okolo 45% objemu odpadu z domácností.  

Od 1.1.2006 je v zákone NR SR č. 223/2001 Z. z. o odpadoch zakázané: „...zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov vrátane odpadu z cintorínov a z ďalšej zelene na pozemkoch právnických osôb, fyzických osôb a občianskych združení, ak sú súčasťou komunálneho odpadu.“  Občania teda nemôžu ukladať tzv. zelený odpad na skládky (do nádob na komunálny odpad) a ani ho spaľovať.

Slovenská republika bola v súvislosti s požiadavkami  Európskej únie  povinná prijať „Stratégiu obmedzovania ukladania biologicky rozložiteľných odpadov na skládky“ (vypracovaná podľa článku 5(1) smernice Rady 1999/31 ES o skládkach odpadov).
SR si v stratégii dala za cieľ, okrem iného, zapojiť do roku 2013  40% domácností v individuálnej bytovej výstavbe do domáceho kompostovania a zavedenie zberu všetkých biologický rozložiteľných odpadov  s účinnosťou min. 20%.   

Viac napr. na http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100614/co-navrhuje-strategia-obmedzovania-ukladania-biologicky-rozlozitelnych-odpadov-na-skladky-odpadov.aspx

4.JPG

5.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?