Park pátra Linčovského

Autor: Rudolf Pado | 24.5.2011 o 12:13 | Karma článku: 4,65 | Prečítané:  835x

Už niekoľko týždňov realizujeme spoločný projekt OZ TATRY a Rímskokatolíckej cirkvi – farnosti Okoličné „Park pátra Linčovského.“

Kostol sv. Petra z Alkantary v Liptovskom MikulášiKostol sv. Petra z Alkantary v Liptovskom Mikuláši

Hlavným zámerom projektu je vytvorenie parku pri gotickom kostole sv. Petra z Alkantary v Liptovskom Mikuláši, m.č. Okoličné. Realizačné práce projektu pozostávajú z demolácie esteticky nevhodného oplotenia priestoru, vybudovania prístupového chodníka a osadenia lavičiek, ako aj zo sadových úprav. 

Sadové úpravy vychádzajú z historického kontextu gotiky  a ich súčasťou je výsadba liečivých rastlín (pamajorán obyčajný, medovka lekárska, materina dúška ...) a krovín s prevažným zastúpením tisu. Bude vysadených 7 m² liečivých rastlín a 73 ks krovín. Celkový rozpočet projektu farnosti Okoličné, Školských sestier sv. Františka, Komunity Blahoslavenstiev a OZ TATRY.  Skoro každý deň sa konajú v mieste vytvárania parku dobrovoľnícke brigády. V prípade, že máte záujem pomôcť pri realizácii tohto zámeru a ste z Liptovského Mikuláša, kontaktuje: Mgr. Jozefa Tomagu, správcu farnosti Okoličné, 0918 376 824, jozeftomaga@libero.it  Brigády sa konajú v pracovné  dní od 16.00 do cca 20.00 hod a v niektoré soboty od 8.00 do 16.00 hod. 

OZ TATRY sa snaží dlhodobo iniciovať a podporovať projekty, ktoré skrášľujú verejné priestranstva a sprístupňujú ich verejnosti. V minulosti sme napr. na najväčšom liptovskomikulášskom  sídlisku – sídl. Podbreziny – vytvorili „Zelenú oázu pri vode“:

 http://pado.blog.sme.sk/c/253791/Zelena-oaza-pri-vode.html

 http://www.youtube.com/watch?v=AAM65fV_I_4

 http://www.youtube.com/watch?v=G_OmRPpxrSU

2a.JPG

Východiská projektu

Park, ktorý bude niesť meno pátra Linčovského, sme nevybrali náhodou. Tento františkán pôsobil pred niekoľkými desaťročiami na tomto mieste a jeho miestom posledného odpočinku je práve  priestor, z ktorého chceme vybudovať park.

Gotický kostol sv. Petra z Alkantary je ojedinelou stavbou neskorej gotiky na Liptove. Svojím kompletným dostavaním, podľa pôvodného projektu, vyrástol na brehu Váhu, uprostred Liptovskej kotliny v rokoch 1476 -1492.

Kostol s pôvodným františkánskym  kláštorom  tvoria uzavretý architektonický komplex. Jeho stred tvorí pozdĺžny dvor s obliehajúcou arkádovou krížovou chodbou, ktorá sa na severnej stene pripája ku kostolu. Kostol je neskorogotická stavba s 16,7 m dlhou svätyňou zaklenutou sieťovou klenbou. V polygonálnej apside sú štyri trojpolné gotické okná. Trojlodie je halového typu zaklenuté dvanásťpolnou hviezdicovou klenbou, podopretou šiestimi štíhlymi osemhrannými stĺpmi, stojacimi na štvorhranných podstavcoch. Loď je od svätyne oddelená triumfálnym oblúkom. K severnej stene je pristavená kaplnka, pod ktorou sú hroby zemanov z Okoličného. Dnes je táto sakrálna stavba zaradená do zoznamu kultúrnych pamiatok Slovenska.

V súčasnosti plocha neprispieva k zhodnoteniu objektu, práve naopak. Pôsobí zanedbaným dojmom, neponúka verejnosti žiadnu oddychovú zónu a narúša celkový estetický vzhľad kultúrnej pamiatky. Výsadbou nevhodných drevín v minulosti dochádza k poškodzovaniu objektu vlhkosťou. Tesná blízkosť nekoordinovane vysadených a rozrastajúcich sa stromov  atakuje omietky stavby, samovýsadbou drevných porastov na pilieroch kostola sa narúša obvodový plášť pamiatky, oplotenie nezapadá do historického štýlu gotiky a nevytvára harmóniu s naším celkovým priestorovým zámerom.

Z prebiehajúcich prác:

 

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG


7.JPG

8.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Nie príroda, za hladomor je vinný človek

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor. Okrem Juhosudáncov môže byť v ohrození až dvadsať miliónov ľudí.

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?