Interaktívna hra Neseparujte sa! Separujte s nami

Autor: Rudolf Pado | 22.6.2011 o 10:46 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  190x

Táto interaktívna hra, ktorú vyvinulo OZ TATRY, pomáha v tej-ktorej komunite pochopiť žiakom škôl akým spôsobom sa vytrieďujú jednotlivé odpadové komodity, a do ktorých kontajnerov sa umiestňujú.

Hra pozostáva: z kartičiek kontajnerov na separovaný zber, ktoré sa používajú v miestnej komunite (môžu to byť výtlačky z farebnej tlačiarne, fotografie), z kartičky „kompostovisko“ (môže byť domáce, obecné, komunitné), ak máme v obci (meste) zberný dvor, tak vyrobíme aj karičku „zberného dvora“, z kartičiek jednotlivých odpadových komodít (je ich niekoľko desiatok). Materiál odporúčame dať zalaminovať z dôvodu jeho väčšej trvanlivosti. Pripravíme si toľko kusov jednotlivých materiálov, s koľkými skupinami chceme pracovať (optimum 4–6 žiaci v jednej skupine).  

Scenár: Na hru a  diskusiu sú optimálne 2 vyučovacie hodiny (90 min.). Na začiatku hodiny sa porozprávame so žiakmi o výhodách triedenia odpadov a o nevýhodách ukladania odpadov na skládky alebo  jeho spaľovania. Potom rozdáme každej skupine sadu kartičiek kontajnerov na separovaný zber (a kompostovisko, zberný dvor) a sadu kartičiek odpadových komodít. Žiakov požiadame, aby jednotlivé odpadové materiály priradili k príslušným kontajnerom, prípadne ku kompostovisku či  zbernému dvoru. Potom nasleduje rozbor úlohy – žiaci zdôvodňujú, prečo tu-ktorú kartičku zaradili do príslušného kontajnera, pedagóg opravuje chybné zaradené kartičky a vysvetľuje podstatu tejto chyby (napr. mnohí pokladajú obal z džúsu, mlieka za papier a dávajú ho do kontajnera na papier, pričom ide o viacvrstvový kombinovaný obal). Táto hra sa využíva aj pri „rovesníckom vzdelávaní“.

Zoznam kartičiek vám môžeme zaslať na požiadanie elektronickou poštou. Kontakt: oztatry@slovanet.sk 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?