Environmentálne vhodný výrobok

Autor: Rudolf Pado | 24.6.2011 o 10:48 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  259x

Ide o označovanie výrobkov, pri ktorých bol zohľadnený celý životný cyklus. Udeľuje ho Ministerstvo životného prostredia v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia (Centrum  environmentálneho hodnotenia a označovania výrobkov a technológii). Udeľuje sa od roku 1997.

Každá vyspelá krajina má vlastnú ekoznačku. Jednotlivé ekoznačky a nimi označené výrobky si krajiny Európskej únie vzájomne uznávajú. Preto sa neobávajte kúpiť výrobok, ktorý je označený ekoznačkou aj inej krajiny než Slovenska. Medzi známejšie ekooznačenia  patria: „Ekologicky šetrný výrobek“ (ekoznačka ČR), „The Flower“ (ekoznačka EÚ), „Der Blaue Engel“ (ekoznačka SRN), „Nordic Ecolabel“ (ekoznačka štátov severnej Európy), „Produkt ekologického zemědělství“ (ČR), „Ecology Energy Emissions Ergonomics“ (TCO – značka pre úspornú výpočtovú techniku), „Energy Star“ (značka pre úspornú výpočtovú techniku), „energetický štítok“ (označenie spotrebnej elektroniky z hľadiska  spotreby energie – základná škála A až G trieda, A je najúspornejšia), „Őko – Tex“ (ekologický nezávadný textil – testovaný na obsaj škodlivín), a pod.     

Existuje však množstvo výrobkov, ktoré ekoznačku nemajú. Aj pri ich kúpe myslíte, prosím, na životné prostredie:

- Zamyslite sa nad vlastnosťami výrobku, ako je funkčnosť, účinnosť, trvanlivosť.

- Zvážte spôsob, akým je výrobok zabalený! Koľko obalov je použitých? Z akých materiálov sú obaly vyrobené? Dajú sa tieto obaly recyklovať?   

- Pri elektrospotrebičoch si všímajte spotrebu energie (preštudujte energetický štítok výrobku). Cena výrobku totiž pozostáva z obstarávacej ceny a prevádzkovej ceny výrobku.

- Pri spotrebičoch si taktiež všímajte spotrebu vody.

- Pri čistiacich a pracích prostriedkoch uprednostňujte koncentráty. Ich zriedením získate potrebné množstvo chemikálie.

-  Zvážte „ekologickú stopu“  (http://www.hraozemi.cz/ekostopa) výrobku – z akej veľkej diaľky bol výrobok dovezený? Hľadajte zodpovedajúci výrobok z miestnej produkcie.

- Všímajte si informácie na obaloch a etiketách.   

Viac na: http://www.sazp.sk/public/index/go.php?id=1560 

Produkt ekologického poľnohospodárstva

Oznamuje spotrebiteľovi, že daný výrobok bol vyrobený zo surovín vypestovaných podľa predpisov ekologického poľnohospodárstva, bez použitia umelých hnojív a pesticídov. Pri živočíšnom produkte znamená, že so zvieratami bolo zaobchádzané podľa najvyšších etických noriem. Viac informácií o ekologickom poľnohospodárstve a biopotravinách nájdete na http://www.biospotrebitel.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?