Spaľovanie odpadov

Autor: Rudolf Pado | 27.6.2011 o 11:34 | Karma článku: 1,17 | Prečítané:  592x

Spaľovňa odpadov je technické zariadenie, ktoré slúži na tepelnú úpravu odpadov s využitím alebo bez využitia tepla vznikajúceho pri spaľovaní. K nevýhodám spaľovania odpadov patrí skutočnosť, že v prípade nedokonalého čistenia vznikajúcich splodín sa dostávajú nebezpečné plyny do ovzdušia a spôsobujú znečisťovanie životného prostredia.

Zvyšujúce sa nároky na ochranu ovzdušia, ako jednej zo zložiek životného prostredia, v nasledujúcich rokoch podstatne ovplyvnia prevádzku mnohých spaľovacích zariadení na Slovensku. Niektoré z nich bude potrebné rekonštruovať, iné vyradiť z prevádzky.

Špecifikovať druhy odpadov, ktoré sa spaľujú nie je možné, pretože to závisí od typu spaľovne, spaľovacieho procesu, a pod. Spaľovňa odpadov však musí mať odpady povolené v rozhodnutí. V SR sú spaľovne kategorizované na spaľovne komunálnych odpadov, spaľovne na nebezpečný odpad, spaľovne na odpad zo zdravotnej starostlivosti a na zariadenia na spoluspaľovanie odpadov.

Spaľovacie kapacity nie sú pre Slovenskú republiku v súčasnosti postačujúce. Spaľovacie kapacity pre komunálnu sféru dlhodobo predstavujú iba spaľovne v Bratislave a v Košiciach. V prípade oboch spaľovní sa využíva teplo vznikajúce spaľovaním odpadov.

Počet spaľovní prevádzkovaných pre potreby zdravotníckych zariadení, ktoré sú pôvodcami nemocničného odpadu, v SR postupne klesá v dôsledku potreby splnenia podmienok stanovených pre prevádzkovanie spaľovní odpadov zákonom o ochrane ovzdušia a vyhláškou MŽP SR č. 706/2002 Z. z. o zdrojoch znečisťovania a emisných limitoch.
 
Od 1. januára 2006 je spaľovanie suchého lístia, drobných konárikov a ostatného odpadu zo záhrad a domácností zakázané. Zakazuje sa zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov vrátane odpadu z cintorínov a z ďalšej zelene na pozemkoch právnických osôb, fyzických osôb a občianskych združení, ak sú súčasťou komunálneho odpadu. Ak teda niekto spaľuje odpad zo záhrady – lístie, trávu, konáre, ale aj odpad z domácnosti – plastové fľaše, papiere, kartóny, gumu a pod., dopúšťa sa protiprávneho konania a hrozí mu pokuta. Biologicky rozložiteľný odpad by sa mal jednoznačne zhodnocovať, a to kompostovaním.

Spaľovne odpadov kontrolujú príslušné orgány štátnej správy starostlivosti o životné prostredie, spravidla tie ktoré udelia spaľovni odpadov povolenie na prevádzku. Okrem toho má právo vykonávať kontroly Slovenská inšpekcia životného prostredia.
 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?