reklama

Spaľovanie odpadov

Spaľovňa odpadov je technické zariadenie, ktoré slúži na tepelnú úpravu odpadov s využitím alebo bez využitia tepla vznikajúceho pri spaľovaní. K nevýhodám spaľovania odpadov patrí skutočnosť, že v prípade nedokonalého čistenia vznikajúcich splodín sa dostávajú nebezpečné plyny do ovzdušia a spôsobujú znečisťovanie životného prostredia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zvyšujúce sa nároky na ochranu ovzdušia, ako jednej zo zložiek životného prostredia, v nasledujúcich rokoch podstatne ovplyvnia prevádzku mnohých spaľovacích zariadení na Slovensku. Niektoré z nich bude potrebné rekonštruovať, iné vyradiť z prevádzky.

Špecifikovať druhy odpadov, ktoré sa spaľujú nie je možné, pretože to závisí od typu spaľovne, spaľovacieho procesu, a pod. Spaľovňa odpadov však musí mať odpady povolené v rozhodnutí. V SR sú spaľovne kategorizované na spaľovne komunálnych odpadov, spaľovne na nebezpečný odpad, spaľovne na odpad zo zdravotnej starostlivosti a na zariadenia na spoluspaľovanie odpadov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spaľovacie kapacity nie sú pre Slovenskú republiku v súčasnosti postačujúce. Spaľovacie kapacity pre komunálnu sféru dlhodobo predstavujú iba spaľovne v Bratislave a v Košiciach. V prípade oboch spaľovní sa využíva teplo vznikajúce spaľovaním odpadov.

Počet spaľovní prevádzkovaných pre potreby zdravotníckych zariadení, ktoré sú pôvodcami nemocničného odpadu, v SR postupne klesá v dôsledku potreby splnenia podmienok stanovených pre prevádzkovanie spaľovní odpadov zákonom o ochrane ovzdušia a vyhláškou MŽP SR č. 706/2002 Z. z. o zdrojoch znečisťovania a emisných limitoch.
 
Od 1. januára 2006 je spaľovanie suchého lístia, drobných konárikov a ostatného odpadu zo záhrad a domácností zakázané. Zakazuje sa zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov vrátane odpadu z cintorínov a z ďalšej zelene na pozemkoch právnických osôb, fyzických osôb a občianskych združení, ak sú súčasťou komunálneho odpadu. Ak teda niekto spaľuje odpad zo záhrady – lístie, trávu, konáre, ale aj odpad z domácnosti – plastové fľaše, papiere, kartóny, gumu a pod., dopúšťa sa protiprávneho konania a hrozí mu pokuta. Biologicky rozložiteľný odpad by sa mal jednoznačne zhodnocovať, a to kompostovaním.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spaľovne odpadov kontrolujú príslušné orgány štátnej správy starostlivosti o životné prostredie, spravidla tie ktoré udelia spaľovni odpadov povolenie na prevádzku. Okrem toho má právo vykonávať kontroly Slovenská inšpekcia životného prostredia.
 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu