Zhodnocovanie odpadov

Autor: Rudolf Pado | 28.6.2011 o 11:36 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  232x

Európska politika odpadového hospodárstva vychádza zo základnej filozofie, ktorej podstata spočíva v minimalizácii tvorby odpadu, v maximálnej miere materiálového či energetického zhodnotenia odpadu a v ochrane životného prostredia. Celková úroveň zhodnocovania odpadov je podmienená dostupnosťou vhodných technických a technologických zariadení a ich kapacitnými možnosťami ako aj prijateľnými nákladmi spojenými s ich využívaním, ktoré sú v mnohých prípadoch ovplyvnené nákladmi spojenými s dopravou.

K najznámejším firmám, či spoločnostiam, ktoré sa na Slovensku zaoberajú materiálovým zhodnocovaním odpadu ako druhotnej suroviny patria:  

- v oblasti spracovania zberového papiera - firmy organizované vo Zväze celulózovo-papierenského priemyslu: Tento, a.s. Žilina, Mätsä Tissue Slovakia s.r.o. Žilina, SHP, a. s. Harmanec ...

-  Jediným subjektom na recykláciu odpadového skla na Slovensku je firma VETROPACK, s.r.o Nemšová.

- PET obaly v SR recyklujú spoločnosti: SLEDGE Slovakia, s.r.o Kolárovo a Slovenský hodváb, a.s. Senica.

-  Dominantným spracovateľom opotrebovaných pneumatík a gumy je firma V.O.D.S., a.s. Košice

-   Linku na zhodnocovanie opotrebovaných olovených batérií a akumulátorov  prevádzkuje už dlhoročne  spoločnosť MACHTRADE, s.r.o Sereď.

-  Materiálovým zhodnocovaním  odpadových olejov sa zaoberajú spoločnosti: DETOX, a.s. Banská Bystrica, Konzeko, s.r.o Markušovce, EKOL – recyklačné systémy, s.r.o Fintice, ECOFIL, s.r.o. Michalovce.

- Materiálové zhodnocovanie odpadu z hliníka a vybraných neželezných kovov je zabezpečené v ZSNP, a.s. Žiar nad Hronom.
 
Významnými energetickými zhodnocovateľmi odpadov sú zariadenia na spoluspaľovanie odpadov – cementárne. V roku 2006 spoluspaľovali odpad 4 cementárenské spoločnosti – Holcim, a.s. Rohožník, Považská cementáreň, a.s. Ladce, CEMMAC, a.s. Horné Srnie a Východoslovenské  stavebné hmoty, a.s.  Turňa nad Bodvou.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

KOMENTÁRE

Pozrime sa na pád predsedu Danka z výslnia

Aj keby výložky z pyžamy neodpáral, určite im už bozkami lásku neprejavuje.


Už ste čítali?