Separovaný zber

Autor: Rudolf Pado | 29.6.2011 o 11:40 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  225x

Separovaný zber je zberom oddelených zložiek komunálnych odpadov. Za nakladanie s komunálnymi odpadmi a s drobnými stavebnými odpadmi, ktoré vznikli na území obce, zodpovedá obec. Údaje o separovanom zbere odpadov spracováva každoročne na základe medzirezortnej dohody Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR).

Od 1. 1. 2006 platí pre obce a mestá  zákaz zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov, vrátane odpadu z cintorínov a z ďalšej zelene, na pozemkoch právnických osôb, fyzických osôb a občianskych združení, ak sú súčasťou komunálneho odpadu. Obce a mestá majú povinnosť tento odpad zhodnocovať (kompostovať), ato vo vlastných kompostárňach alebo prostredníctvom tretích osôb, ktpré majú platné povole nia pre takúto  činnosť.  

Mestá a obce taktiež mali povinnosť do 1.1.2010 zaviesť separovaný zber piatich zložiek komunálneho odpadu: papier, plasty, sklo, kovy a biologicky rozložiteľný odpad (povinnosť separovať biologicky rozložiteľný odpad bola odsunutá na rok 2013).

Momentálne je situácia taká, že do roku 2013 sú obce povinné  implementovať do svojich miestnych politík Stratégiu obmedzovania ukladania biologicky rozložiteľných odpadov na skládky  odpadov -     http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100614/co-navrhuje-strategia-obmedzovania-ukladania-biologicky-rozlozitelnych-odpadov-na-skladky-odpadov.aspx

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

KOMENTÁRE

Pozrime sa na pád predsedu Danka z výslnia

Aj keby výložky z pyžamy neodpáral, určite im už bozkami lásku neprejavuje.


Už ste čítali?