Nakladanie s bioodpadom

Autor: Rudolf Pado | 30.6.2011 o 11:43 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  274x

Biologicky rozložiteľný odpad, v skratke „bioodpad“ je odpad, ktorý je schopný rozložiť sa anaeróbnym alebo aeróbnym spôsobom, ako je napríklad odpad z potravín, odpad z papiera a lepenky, odpad z záhrad, parkov a pod.

V európskom odpadovom hospodárstve platí zásada, že všetko, čo sa dá recyklovať, teda spracovať a následne  využiť, nemalo by sa likvidovať na skládkach alebo spaľovaním. Bioodpad tvorí v EÚ okolo 40% z celkovej produkcie odpadov v EÚ čo predstavuje asi 60 miliónov ton ročne. V súčasnosti je bioodpad v najväčšej miere zneškodňovaný na skládkach odpadu, kde sa z neho tvorí skládkový plyn, ktorý obsahuje metán a CO2 a prispieva k tvorbe skleníkového efektu. Využiteľnosť väčšiny bioodpadov (predovšetkým tzv. „zelených bioodpadov“) je pritom neporovnateľná s nákladmi na ich zneškodňovanie, a to pri nízkych prevádzkových nákladoch.

EÚ stanovila postupné obmedzovanie ukladania biodpadu na skládky odpadu.  Do roku 2020 má zabezpečiť zníženie množstva bioodpadu ukladaného na skládky odpadu na úroveň 35% z celkového množstva bioodpadu vzniknutého v roku 1995. Politika krajín EÚ vykazuje trend k rýchlemu rozvoju triedeného zberu organických odpadov pre kompostovanie. Vo väčšine krajín je súčasťou tejto politiky aj podpora kompostovania v malom meradle - v domácnostiach, záhradách.

Technológie zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov možno rozčleniť na dva základné spôsoby – kompostovanie a anaeróbna fermentácia.
Kompostovanie je jednou z možností  zhodnotenia až 40 percent z  celkového množstva odpadov. Ide o organický odpad, ktorý sa po spracovaní dá veľmi dobre využiť najmä pri hnojení v záhradkách. Cenné je, ak sa kompostuje  v domácnosti, napríklad v rodinnom dome, ale zo zákona by sme mali kompostovať na úrovni obce. Zaväzuje nás k tomu európska odpadová smernica. Kompostovať sa dajú napríklad poľnohospodárske odpady, slama, drevný odpad zo sadov, z vinohradov, odpad zo spracovania rôznych produktov pri spracovaní olejnín, okopanín, odpad zo živočíšnej výroby napríklad exkrementy, rôzne druhy maštaľného hnoja, hnojovica. Kompostovanie sa dá rozčleniť do viacerých skupín - kompostovanie doma, v domácnostiach, kompostovanie obecné, regionálne a nakoniec poľnohospodárske kompostovanie.
Anaeróbna fermentácia – výroba bioplynu. Je to zhodnocovanie odpadu vhodné najmä pre kvapalný a mokrý materiál ako hnojovnica, zvyšky jedál a tuky.

Podľa zákona o odpadoch majú obce zakázané zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov vrátane odpadu z cintorínov a z ďalšej zelene na pozemkoch právnických osôb, fyzických osôb a občianskych združení, ak sú súčasťou komunálneho odpadu (zaužívaná je slovná skratka „zelený odpad“). Tento zákaz nadobudol účinnosť 1.1.2006. Vyššie uvedené znamená, že odpad nie je možné zneškodňovať – t.j. skládkovať alebo spaľovať (najpoužívanejšie metódy nakladania s odpadom).

Momentálne je situácia taká, že do roku 2013 sú obce povinné  implementovať do svojich miestnych politík Stratégiu obmedzovania ukladania biologicky rozložiteľných odpadov na skládky  odpadov -     http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100614/co-navrhuje-strategia-obmedzovania-ukladania-biologicky-rozlozitelnych-odpadov-na-skladky-odpadov.aspx   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?