reklama

Nakladanie s bioodpadom

Biologicky rozložiteľný odpad, v skratke „bioodpad“ je odpad, ktorý je schopný rozložiť sa anaeróbnym alebo aeróbnym spôsobom, ako je napríklad odpad z potravín, odpad z papiera a lepenky, odpad z záhrad, parkov a pod.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V európskom odpadovom hospodárstve platí zásada, že všetko, čo sa dá recyklovať, teda spracovať a následne využiť, nemalo by sa likvidovať na skládkach alebo spaľovaním. Bioodpad tvorí v EÚ okolo 40% z celkovej produkcie odpadov v EÚ čo predstavuje asi 60 miliónov ton ročne. V súčasnosti je bioodpad v najväčšej miere zneškodňovaný na skládkach odpadu, kde sa z neho tvorí skládkový plyn, ktorý obsahuje metán a CO2 a prispieva k tvorbe skleníkového efektu. Využiteľnosť väčšiny bioodpadov (predovšetkým tzv. „zelených bioodpadov“) je pritom neporovnateľná s nákladmi na ich zneškodňovanie, a to pri nízkych prevádzkových nákladoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

EÚ stanovila postupné obmedzovanie ukladania biodpadu na skládky odpadu. Do roku 2020 má zabezpečiť zníženie množstva bioodpadu ukladaného na skládky odpadu na úroveň 35% z celkového množstva bioodpadu vzniknutého v roku 1995. Politika krajín EÚ vykazuje trend k rýchlemu rozvoju triedeného zberu organických odpadov pre kompostovanie. Vo väčšine krajín je súčasťou tejto politiky aj podpora kompostovania v malom meradle - v domácnostiach, záhradách.

Technológie zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov možno rozčleniť na dva základné spôsoby – kompostovanie a anaeróbna fermentácia.
Kompostovanie je jednou z možností zhodnotenia až 40 percent z celkového množstva odpadov. Ide o organický odpad, ktorý sa po spracovaní dá veľmi dobre využiť najmä pri hnojení v záhradkách. Cenné je, ak sa kompostuje v domácnosti, napríklad v rodinnom dome, ale zo zákona by sme mali kompostovať na úrovni obce. Zaväzuje nás k tomu európska odpadová smernica. Kompostovať sa dajú napríklad poľnohospodárske odpady, slama, drevný odpad zo sadov, z vinohradov, odpad zo spracovania rôznych produktov pri spracovaní olejnín, okopanín, odpad zo živočíšnej výroby napríklad exkrementy, rôzne druhy maštaľného hnoja, hnojovica. Kompostovanie sa dá rozčleniť do viacerých skupín - kompostovanie doma, v domácnostiach, kompostovanie obecné, regionálne a nakoniec poľnohospodárske kompostovanie.
Anaeróbna fermentácia – výroba bioplynu. Je to zhodnocovanie odpadu vhodné najmä pre kvapalný a mokrý materiál ako hnojovnica, zvyšky jedál a tuky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa zákona o odpadoch majú obce zakázané zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov vrátane odpadu z cintorínov a z ďalšej zelene na pozemkoch právnických osôb, fyzických osôb a občianskych združení, ak sú súčasťou komunálneho odpadu (zaužívaná je slovná skratka „zelený odpad“). Tento zákaz nadobudol účinnosť 1.1.2006. Vyššie uvedené znamená, že odpad nie je možné zneškodňovať – t.j. skládkovať alebo spaľovať (najpoužívanejšie metódy nakladania s odpadom).

Momentálne je situácia taká, že do roku 2013 sú obce povinné implementovať do svojich miestnych politík Stratégiu obmedzovania ukladania biologicky rozložiteľných odpadov na skládky odpadov - http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100614/co-navrhuje-strategia-obmedzovania-ukladania-biologicky-rozlozitelnych-odpadov-na-skladky-odpadov.aspx 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu