Nakladanie s bioodpadom

Autor: Rudolf Pado | 30.6.2011 o 11:43 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  252x

Biologicky rozložiteľný odpad, v skratke „bioodpad“ je odpad, ktorý je schopný rozložiť sa anaeróbnym alebo aeróbnym spôsobom, ako je napríklad odpad z potravín, odpad z papiera a lepenky, odpad z záhrad, parkov a pod.

V európskom odpadovom hospodárstve platí zásada, že všetko, čo sa dá recyklovať, teda spracovať a následne  využiť, nemalo by sa likvidovať na skládkach alebo spaľovaním. Bioodpad tvorí v EÚ okolo 40% z celkovej produkcie odpadov v EÚ čo predstavuje asi 60 miliónov ton ročne. V súčasnosti je bioodpad v najväčšej miere zneškodňovaný na skládkach odpadu, kde sa z neho tvorí skládkový plyn, ktorý obsahuje metán a CO2 a prispieva k tvorbe skleníkového efektu. Využiteľnosť väčšiny bioodpadov (predovšetkým tzv. „zelených bioodpadov“) je pritom neporovnateľná s nákladmi na ich zneškodňovanie, a to pri nízkych prevádzkových nákladoch.

EÚ stanovila postupné obmedzovanie ukladania biodpadu na skládky odpadu.  Do roku 2020 má zabezpečiť zníženie množstva bioodpadu ukladaného na skládky odpadu na úroveň 35% z celkového množstva bioodpadu vzniknutého v roku 1995. Politika krajín EÚ vykazuje trend k rýchlemu rozvoju triedeného zberu organických odpadov pre kompostovanie. Vo väčšine krajín je súčasťou tejto politiky aj podpora kompostovania v malom meradle - v domácnostiach, záhradách.

Technológie zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov možno rozčleniť na dva základné spôsoby – kompostovanie a anaeróbna fermentácia.
Kompostovanie je jednou z možností  zhodnotenia až 40 percent z  celkového množstva odpadov. Ide o organický odpad, ktorý sa po spracovaní dá veľmi dobre využiť najmä pri hnojení v záhradkách. Cenné je, ak sa kompostuje  v domácnosti, napríklad v rodinnom dome, ale zo zákona by sme mali kompostovať na úrovni obce. Zaväzuje nás k tomu európska odpadová smernica. Kompostovať sa dajú napríklad poľnohospodárske odpady, slama, drevný odpad zo sadov, z vinohradov, odpad zo spracovania rôznych produktov pri spracovaní olejnín, okopanín, odpad zo živočíšnej výroby napríklad exkrementy, rôzne druhy maštaľného hnoja, hnojovica. Kompostovanie sa dá rozčleniť do viacerých skupín - kompostovanie doma, v domácnostiach, kompostovanie obecné, regionálne a nakoniec poľnohospodárske kompostovanie.
Anaeróbna fermentácia – výroba bioplynu. Je to zhodnocovanie odpadu vhodné najmä pre kvapalný a mokrý materiál ako hnojovnica, zvyšky jedál a tuky.

Podľa zákona o odpadoch majú obce zakázané zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov vrátane odpadu z cintorínov a z ďalšej zelene na pozemkoch právnických osôb, fyzických osôb a občianskych združení, ak sú súčasťou komunálneho odpadu (zaužívaná je slovná skratka „zelený odpad“). Tento zákaz nadobudol účinnosť 1.1.2006. Vyššie uvedené znamená, že odpad nie je možné zneškodňovať – t.j. skládkovať alebo spaľovať (najpoužívanejšie metódy nakladania s odpadom).

Momentálne je situácia taká, že do roku 2013 sú obce povinné  implementovať do svojich miestnych politík Stratégiu obmedzovania ukladania biologicky rozložiteľných odpadov na skládky  odpadov -     http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100614/co-navrhuje-strategia-obmedzovania-ukladania-biologicky-rozlozitelnych-odpadov-na-skladky-odpadov.aspx   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?