Nakladanie so starými vozidlami

Autor: Rudolf Pado | 2.7.2011 o 11:48 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  263x

V problematike starých vozidiel prišlo v roku 2006 k zásadným zmenám. Od 1. januára 2006 bola novelou zákona o odpadoch zrušená možnosť ponechania si starého vozidla na základe čestného prehlásenia. Pokiaľ chce držiteľ starého vozidla vyradiť toto vozidlo z evidencie vozidiel, musí predložiť okresnému dopravnému inšpektorátu spolu so žiadosťou o vyradenie vozidla aj potvrdenie o prevzatí starého vozidla vystavené spracovateľom tohto starého vozidla, alebo osobou oprávnenou na spracovanie starých vozidiel v inom členskom štáte Európskej únie (v tomto prípade držiteľ starého vozidla spolu s potvrdením predloží aj jeho úradne overený preklad). Dôvodom tejto právnej úpravy bolo zneužívanie inštitútu čestných prehlásení nezákonným a neodborným zneškodňovaním starých vozidiel, čo viedlo v mnohých prípadoch k znečisťovaniu životného prostredia. Touto zmenou sa naštartoval proces zberu a spracovania starých vozidiel.

Na Slovensku sa nachádza dostatok autorizovaných zariadení na spracovanie starých vozidiel, napr.: De-S-Pe, s. r.o., Prievidza, MAVEBA, s.r.o, Hanušovce nad Topľou, Fe-MARKT, s. r.o., Košice, ZSNP RECYKLING, a.s., Žiar nad Hronom, AUTOVRAKY, s.r.o., Trnava, Peter Popivčák – POP - CAR SERVIS, Košice, WIP Autovrakovisko, s.r.o., Šamorín, WIP Autovrakovisko, s.r.o., Šamorín (prevádzka v Bratislave), KOVOD RECYCLING, s.r.o., Banská Bystrica, KOVOD RECYCLING, s.r.o., Banská Bystrica (prevádzka Kendice), KOVOD RECYCLING, s.r.o., Banská Bystrica (prevádzka Lučenec), AUTO – AZ, s. r.o., Malacky, ŽOS-EKO, s.r.o., Vrútky, AUTOVRAKOVISKO, s.r.o., Bernolákovo, Anna Gajdošová – PROTAN, Svidník, Ing. Radoslav Helpech – Helpeco, s.r.o., Považská Bystrica, Jozef Figeľ – KOV – NZPÚ Novosad, Ing. Radoslav Popovič – RADES, Michalovce.

Podľa zákona o odpadoch odstránenie starého vozidla, ktorého držiteľ nie je známy, a ktoré je odstavené na ceste alebo na inom verejnom priestranstve, zabezpečí správca cesty. Ak je na inom mieste, zabezpečí jeho odstránenie, so súhlasom vlastníka nehnuteľnosti, obec. V prípade nesúhlasu vlastníka nehnuteľnosti prechádza povinnosť na tohto vlastníka.

Odstránenie starého vozidla zabezpečí osoba zodpovedná za jeho odstránenie jeho odovzdaním na určené parkovisko, a to bezodkladne po zistení, že staré vozidlo, ktorého držiteľa sa nepodarilo zistiť ani s pomocou okresného dopravného inšpektorátu, je na pozemku odstavené viac než 30 dní. Náklady spojené s odstránením starého vozidla znáša prevádzkovateľ určeného parkoviska; môže však požiadať o následnú úhradu z Recyklačného fondu, alebo od držiteľa starého vozidla, ak sa ho dodatočne podarilo zistiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?