Nakladanie so starými vozidlami

Autor: Rudolf Pado | 2.7.2011 o 11:48 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  284x

V problematike starých vozidiel prišlo v roku 2006 k zásadným zmenám. Od 1. januára 2006 bola novelou zákona o odpadoch zrušená možnosť ponechania si starého vozidla na základe čestného prehlásenia. Pokiaľ chce držiteľ starého vozidla vyradiť toto vozidlo z evidencie vozidiel, musí predložiť okresnému dopravnému inšpektorátu spolu so žiadosťou o vyradenie vozidla aj potvrdenie o prevzatí starého vozidla vystavené spracovateľom tohto starého vozidla, alebo osobou oprávnenou na spracovanie starých vozidiel v inom členskom štáte Európskej únie (v tomto prípade držiteľ starého vozidla spolu s potvrdením predloží aj jeho úradne overený preklad). Dôvodom tejto právnej úpravy bolo zneužívanie inštitútu čestných prehlásení nezákonným a neodborným zneškodňovaním starých vozidiel, čo viedlo v mnohých prípadoch k znečisťovaniu životného prostredia. Touto zmenou sa naštartoval proces zberu a spracovania starých vozidiel.

Na Slovensku sa nachádza dostatok autorizovaných zariadení na spracovanie starých vozidiel, napr.: De-S-Pe, s. r.o., Prievidza, MAVEBA, s.r.o, Hanušovce nad Topľou, Fe-MARKT, s. r.o., Košice, ZSNP RECYKLING, a.s., Žiar nad Hronom, AUTOVRAKY, s.r.o., Trnava, Peter Popivčák – POP - CAR SERVIS, Košice, WIP Autovrakovisko, s.r.o., Šamorín, WIP Autovrakovisko, s.r.o., Šamorín (prevádzka v Bratislave), KOVOD RECYCLING, s.r.o., Banská Bystrica, KOVOD RECYCLING, s.r.o., Banská Bystrica (prevádzka Kendice), KOVOD RECYCLING, s.r.o., Banská Bystrica (prevádzka Lučenec), AUTO – AZ, s. r.o., Malacky, ŽOS-EKO, s.r.o., Vrútky, AUTOVRAKOVISKO, s.r.o., Bernolákovo, Anna Gajdošová – PROTAN, Svidník, Ing. Radoslav Helpech – Helpeco, s.r.o., Považská Bystrica, Jozef Figeľ – KOV – NZPÚ Novosad, Ing. Radoslav Popovič – RADES, Michalovce.

Podľa zákona o odpadoch odstránenie starého vozidla, ktorého držiteľ nie je známy, a ktoré je odstavené na ceste alebo na inom verejnom priestranstve, zabezpečí správca cesty. Ak je na inom mieste, zabezpečí jeho odstránenie, so súhlasom vlastníka nehnuteľnosti, obec. V prípade nesúhlasu vlastníka nehnuteľnosti prechádza povinnosť na tohto vlastníka.

Odstránenie starého vozidla zabezpečí osoba zodpovedná za jeho odstránenie jeho odovzdaním na určené parkovisko, a to bezodkladne po zistení, že staré vozidlo, ktorého držiteľa sa nepodarilo zistiť ani s pomocou okresného dopravného inšpektorátu, je na pozemku odstavené viac než 30 dní. Náklady spojené s odstránením starého vozidla znáša prevádzkovateľ určeného parkoviska; môže však požiadať o následnú úhradu z Recyklačného fondu, alebo od držiteľa starého vozidla, ak sa ho dodatočne podarilo zistiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?