Nakladanie so starými liekmi a teplomermi

Autor: Rudolf Pado | 3.7.2011 o 11:50 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  358x

Čo má robiť občan s nespotrebovanými, starými liekmi či nepotrebnými teplomermi? Takmer v každej domácnosti sa nájdu lieky po expiračnej lehote, alebo poškodené, nepoužiteľné teplomery. Akým spôsobom má občan s takýmito liekmi a teplomermi nakladať? Predovšetkým chceme upozorniť, že ide o nebezpečný odpad, ktorý v žiadnom prípade nepatrí do komunálneho odpadu – do zberných nádob. Občan by mal prebytočné lieky či teplomery odovzdať vo verejnej lekárni. Verejná lekáreň, ako držiteľ povolenia na zaobchádzanie s liekmi a so zdravotníckymi pomôckami, je povinná v zmysle zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach zhromažďovať lieky nespotrebované fyzickými osobami a odovzdávať ich štátnemu ústavu na kontrolu liečiv. Ten sa považuje za pôvodcu tohto odpadu a musí zabezpečiť zneškodnenie liekov podľa zákona o odpadoch.

Čo majú robiť lekárne s odpadom, ktorý vzniká v lekárňach?
 
Odpadom z lekární sú napr. lieky po expiračnej dobe vrátane obalov, ktoré môžu ale aj nemusia obsahovať nebezpečné látky, rôzny farmaceutický odpad, opotrebované alebo poškodené zdravotnícke pomôcky, ako i komunálny odpad pochádzajúci od zamestnancov lekárne.

Na odpady, ktoré vznikajú v lekárňach sa vzťahuje zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a jeho vykonávacie predpisy. Lekáreň je v zmysle zákona o odpadoch pôvodcom odpadov, ktorý si musí plniť povinnosti držiteľa odpadu zákona o odpadoch, a keďže je držiteľom nebezpečného odpadu, musí mať súhlas príslušného orgánu štátnej správy na nakladanie s nebezpečným odpadom.

Zaobchádzanie s liekmi a so zdravotníckymi pomôckami upravuje zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý v § 44 upravuje zneškodňovanie liekov a zdravotníckych pomôcok. Držiteľ povolenia na zaobchádzanie s liekmi a so zdravotníckymi pomôckami sa na účely tohto zákona považuje za pôvodcu odpadu a jeho zneškodnenie zabezpečí podľa zákona o odpadoch.

Odpad zo zdravotníctva vrátane liečiv je v prevažnej miere klasifikovaný ako nebezpečný odpad z dôvodu predbežnej opatrnosti, a preto ho nie je možné recyklovať. Z toho dôvodu by mal byť zneškodnený spálením v spaľovniach nebezpečného odpadu. Nebezpečný odpad, pokiaľ sa nejedná o infekčný odpad, môže byť zneškodnený i na skládke odpadov na nebezpečný odpad. Ministerstvo životného prostredia však na základe odborných štúdií odporúča jeho spálenie v zariadeniach na to určených.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?