Nakladanie so starými liekmi a teplomermi

Autor: Rudolf Pado | 3.7.2011 o 11:50 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  380x

Čo má robiť občan s nespotrebovanými, starými liekmi či nepotrebnými teplomermi? Takmer v každej domácnosti sa nájdu lieky po expiračnej lehote, alebo poškodené, nepoužiteľné teplomery. Akým spôsobom má občan s takýmito liekmi a teplomermi nakladať? Predovšetkým chceme upozorniť, že ide o nebezpečný odpad, ktorý v žiadnom prípade nepatrí do komunálneho odpadu – do zberných nádob. Občan by mal prebytočné lieky či teplomery odovzdať vo verejnej lekárni. Verejná lekáreň, ako držiteľ povolenia na zaobchádzanie s liekmi a so zdravotníckymi pomôckami, je povinná v zmysle zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach zhromažďovať lieky nespotrebované fyzickými osobami a odovzdávať ich štátnemu ústavu na kontrolu liečiv. Ten sa považuje za pôvodcu tohto odpadu a musí zabezpečiť zneškodnenie liekov podľa zákona o odpadoch.

Čo majú robiť lekárne s odpadom, ktorý vzniká v lekárňach?
 
Odpadom z lekární sú napr. lieky po expiračnej dobe vrátane obalov, ktoré môžu ale aj nemusia obsahovať nebezpečné látky, rôzny farmaceutický odpad, opotrebované alebo poškodené zdravotnícke pomôcky, ako i komunálny odpad pochádzajúci od zamestnancov lekárne.

Na odpady, ktoré vznikajú v lekárňach sa vzťahuje zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a jeho vykonávacie predpisy. Lekáreň je v zmysle zákona o odpadoch pôvodcom odpadov, ktorý si musí plniť povinnosti držiteľa odpadu zákona o odpadoch, a keďže je držiteľom nebezpečného odpadu, musí mať súhlas príslušného orgánu štátnej správy na nakladanie s nebezpečným odpadom.

Zaobchádzanie s liekmi a so zdravotníckymi pomôckami upravuje zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý v § 44 upravuje zneškodňovanie liekov a zdravotníckych pomôcok. Držiteľ povolenia na zaobchádzanie s liekmi a so zdravotníckymi pomôckami sa na účely tohto zákona považuje za pôvodcu odpadu a jeho zneškodnenie zabezpečí podľa zákona o odpadoch.

Odpad zo zdravotníctva vrátane liečiv je v prevažnej miere klasifikovaný ako nebezpečný odpad z dôvodu predbežnej opatrnosti, a preto ho nie je možné recyklovať. Z toho dôvodu by mal byť zneškodnený spálením v spaľovniach nebezpečného odpadu. Nebezpečný odpad, pokiaľ sa nejedná o infekčný odpad, môže byť zneškodnený i na skládke odpadov na nebezpečný odpad. Ministerstvo životného prostredia však na základe odborných štúdií odporúča jeho spálenie v zariadeniach na to určených.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?