Supermarket „Pod vekom“

Autor: Rudolf Pado | 27.7.2011 o 16:17 | Karma článku: 4,83 | Prečítané:  593x

Nepoznáte tento supermarket? Nič si z toho nerobte. Jeho prítomnosť, otvárací čas, ponúkaný tovar neregistrujú ani mestské polície, primátori miest či poslanci mestských zastupiteľstiev, členovia komisií životného prostredia ... Pre nich je to banalita. Pritom ide o výhodný nákup pod jedným vekom, bez práce a väčšej námahy.

Supermarket Pod vekomSupermarket Pod vekom

Základné princípy, slabé a silné stránky (SWOT analýza) nakupovania:

- Materiálno  technické zabezpečenie kupujúceho: Vozík alebo starý kočiar alebo bicykel (mierna statická nevýhoda), staré vrecia alebo škatule.  

- Personálne obsadenie (ľudské zdroje): Skupina 2 – 3 spoločne nakupujúcich (musíte sa síce deliť, ale tempo nákupu je výrazne intenzívnejšie). Sú však aj podnikaví jednotlivci. 

- Výber lokality: Mesto alebo mestská časť s dobre zavedeným systémom triedenia odpadov. Komparatívnou výhodou je blízkosť zberných surovín. 

- Riziká: V alibistickej spoločnosti, kde nikto nič nikdy nevidí, nepočuje a nehovorí, mestská polícia prezentuje na verejnosti nové uniformy, nie svoju činnosť, poslanci riešia vlastné benefity, primátor svoj plat a komisie životného prostredia fungujú na princípe „nedá sa, nepodarí sa, nikto to takto nerobil“ ... prakticky nulové (v prípade problémov je potrebné recitovať mantry „o chudobe“, „o tom, že ste nevedeli ...“, prípadne sa vyhrážať zvedavcovi, ktorý nenakupuje a zaujíma sa). Zo zákona o odpadoch a príslušného VZN mesta si nerobte nič, sú to len popísané papiere, ktoré čítajú len niektorí poslanci na celoštátnej úrovni.              
 
- Zisky - výnosy (trochu náročnejšia pasáž): Vo vlastnej finančnej analýze pracujte s cenou 0,05 až 0,07 € za kg papiera. Vyhliadnite si sídlisko, mestskú časť ... s aspoň 40 – 50 kontajnermi o objeme 1 100 litrov. Ak každý týždeň „nakúpite“ z každého kontajnera 30 kg novín a časopisov (tu je potrebné vždy predbehnúť oprávnenú organizáciu v ktorej kontajneroch „nakupujete“), pri 50 kontajneroch a cene 0,07 €/kg ide o 1 500 kg a 105 eur za týždeň a 6 000 kg a 420 eur za mesiac (čistá ruka, nezdanených).  V niektorých lokalitách môžu byť výnosy nižšie, nakoľko neuvedomelí obyvatelia odmietajú pre Vás odpady vytriediť resp. Vám na to prišli.

- Dopad na (štátny rozpočet???) oprávnenú organizáciu: Na to ale kašlite!  Oprávnenej organizácii klesajú výnosy za komoditu a pritom sa nemenia dopravné náklady (aspoň si zajazdia na autách kúpených za eurofondy  v rámci projektu „Zvýšenie miery triedenia odpadov v HornejDolnej“ a pozbierajú obalové kartóny za ktoré im nedá nikto ani cent).  Zistíte, že pracovať je úplne zbytočné, lebo  systém supermarketu „Pod vekom“ pracuje za Vás. Ak Vás chytia, nemajú Vám čo zobrať, lebo aj tých 420 eur dokážete úspešne prepiť.       

Poznámka: Na tých istých princípoch funguje aj supermarket „Vozíček tam – vozíček tu“ zameraný na mobilný - kočíkovo-káričkový - zber automobilových batérií, farebných kovov ... Kyselina do pôdy  a euráče do kešene. Kam sa hrabe Lidl.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?