Jazierko pri ZŠ Janka Kráľa

Autor: Rudolf Pado | 30.9.2011 o 11:11 | (upravené 30.9.2011 o 11:26) Karma článku: 3,19 | Prečítané:  852x

Spoločný projekt  Občianskeho združenia TATRY  a ZŠ Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši má za sebou ďalšiu etapu. V dňoch 20. a 21. septembra sa v interiéroch a exteriéroch školy  uskutočnil tréning „Prírodná záhrada v environmentálnej výchove“, ktorého sa zúčastnili žiaci školy, ako aj hostia – učitelia z iných slovenských škôl.


Program lektorovali Štefan Szabó a Paulína Urdová  z OZ SOSNA, ktoré sídli v Družstevnej pri Hornáde a dlhodobo sa venuje problematike prírodných  záhrad.

V rámci teoretickej časti tréningu sa jeho účastníci dozvedeli ako tvoriť dizajn prírodnej záhrady, ako vyberať vhodné prvky do záhrady, niečo o rastlinstve a živočíchoch prírodných záhrad, atď.

Najväčšiu pozornosť účastníkov tréningu bola sústredená na praktické budovanie jazierka a bylinnej špirály. Každý z týchto objektov nielenže estetický dotvára areál školy, ale umožňuje praktické vzdelávanie žiakov školy.

Ak všetko dopadne podľa projektových  predstav, tak okrem 38 stromov a 98 krovín by  v rámci ekosystému jazierka  mali žiaci sledovať rast kosatca žltého, ježohlava vzpriameného, leknice, nezábudky, mäty vodnej, ostrice  čiernej  a ďalších vodných rastlín. Bylinná špirála im poskytne liečivé druhy rastlín, napr. medovku lekársku, pamajorán, balzamiku, palinu, mätu, materinu dúšku, šalviu, atď.             

Žiaci ZŠ Janka Kráľa dokonca navrhli pokračovanie projektu v podobe budovania ďalších záhradných prvkov: vŕbový domček, hmatové chodníky, umiestnenie lavičiek, skalku s chodníčkom ...   

Budovanie  záhradného jazierka  a bylinnej špirály sa stretlo s nefalšovaným radosťou a pracovným nasadením žiakov školy. Žiaci rôzneho veku  nakladali zeminu a kamene do fúrikov, tlačili fúriky, vykladali a zarovnávali materiál, sadili rastliny ... Bolo to svedectvo o tom, že mnohí mladí ľudia majú vzťah skôr k praktickým aktivitám  než k memorovaniu nezáživnej, často aj od života odtrhnutej, učebnej látky.  Práve praktické aktivity, zapojenie mladých ľudí do projektu od procesu plánovania až po realizáciu, je potrebné presadzovať v školskom prostredí v oveľa väčšej miere.

Viac k budovaniu jazierok a bylinných špirál nájdete v metodických materiáloch:

- Budovanie záhradného jazierka -  http://www.sosna.sk/docs/jazierko_budovanie.pdf
- Materiál „Ako sa rodia školské prírodné záhrady“ -   http://www.sosna.sk/docs/skolske_zahrady.pdf
- Alelopatické vzťahy – tabuľka -  http://www.sosna.sk/docs/alelopaticke.pdf
- Šalvia do záhrady -  http://www.sosna.sk/docs/salvia.pdf
- Časopis „Ďalekohľad“ k téme prírodných záhrad -  http://www.sosna.sk/docs/dalekohlad19.pdf
- Materiál „V prírodnej záhrade ako doma“ - http://www.sosna.sk/docs/v_prirodnej_zahrade.pdf

I. fáza projektu: Prípravné práce a výsadba zelene 

1.JPG

2.JPG

 

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

 

II. fáza projektu: Tréning a budovanie jazierka a bylinnej špirály

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?