Deň dobrovoľníctva v Zelenej oáze pri vode

Autor: Rudolf Pado | 30.9.2011 o 11:57 | (upravené 30.9.2011 o 12:05) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  251x

V piatok a sobotu, 23.9 a 24.9.2011, sa v 65 mestách obciach Slovenska konal 3.ročník Dní dobrovoľníctva. V roku 2011 – v Európskom roku dobrovoľníctva toto podujatie zaznamenalo rekordné číslo. Do aktivít vytvorených mimovládnymi organizáciami, samosprávami a neformálnymi skupinami sa počas týchto dvoch dní zapojilo na celom Slovensku rekordných 6 651 dobrovoľníkov, ktorí odpracovali spolu 23 870 dobrovoľníckych hodín. Vykonávali rôzne aktivity – maľovali vnútorné priestory aj ploty, čistili a upravovali okolie zariadení, sprevádzali seniorov, pacientov v nemocniciach, čistili prírodu, alebo vyrábali darčekové predmety.

Zelená oáza pri vode - október 2010Zelená oáza pri vode - október 2010

Pre Občianske združenie TATRY sú dobrovoľníci veľmi dôležití, a to pri realizácií miestnych či celoslovenských projektov.  Výsledky organizácie sú  výsledkami  práce desiatok pravidelných či  občasných dobrovoľníkov, ktorý sa od  roku 2000  podieľali na našich projektoch a aktivitách.  Práve preto sme sa opätovne zapojili do Dní dobrovoľníctva.  

Presne pred rokom, počas druhého ročníka Dňa dobrovoľníctva, práve dobrovoľníci vdýchli život   „Zelenej oáze pri vode“ na sídl. Podbreziny v Liptovskom Mikuláši. Počas piatku sa tu opäť stretli, aby jednak videli aktuálny stav oázy a jednak pomohli s terénnymi prácami v tomto, pre OZ TATRY, veľmi dôležitom verejnom priestore. 37 dobrovoľníkov pomáhalo  plieť a polievať záhony v oáze, ako aj s čistením jej bezprostredného okolia od drobných  odpadkov. 

Ja osobne si veľmi vážim predovšetkým  aktívnu účasť žiakov základnej školy Janka  Kráľa a študentov SOŠ polytechnickej na našich akciách. Tento prístup škôl je v našich miestnych podmienkach ojedinelý. Myslím si taktiež, že žiaci týmto dostávajú reálnejšiu predstavu o dobrovoľníctve,  dobrovoľníckych aktivitách ..., ako keby sa o tejto téme iba rozprávali na občianskej či etickej výchove. Ďalej verím, že ak niekto niečo vlastnými rukami vytvára, bude mať k tomu  úplne iný vzťah než človek, ktorý sa na dianie iba pozerá z okna. Dobrovoľníctvo na Slovensku je absolútne nepochopené väčšinou obyvateľstva, nakoľko tu neexistuje dlhodobá tradícia robiť niečo „len tak“, bez finančnej odmeny či iných benefitov. Práve preto vyzerá verejný priestor ako vyzerá. Väčšina ľudí čaká na to, kto vysadí stromy, lavičky, ... a potom výsledky práce iných len pasívne konzumuje. A politici? Prečo by mali mať záujem na aktívnych ľuďoch?  Len občianska pasivita a nezáujem im umožňuje šafáriť, vyhovárať sa a vegetovať.

DSC00618.JPG

DSC00619.JPG

DSC00625.JPG

DSC00628.JPG

DSC00635.JPG

DSC00642.JPG

DSC00648.JPG

DSC00652.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?