Ochrana prírody na slovenský spôsob

Autor: Rudolf Pado | 1.10.2011 o 14:24 | (upravené 20.10.2011 o 8:56) Karma článku: 9,05 | Prečítané:  1160x

Na potulkách po Štiavnických vrchoch som zavítal do obce Vyhne. Až na mieste som zistil, že je znemožnený prístup k Prírodnej pamiatke Vyhniansky travertín. Návštevníka lokality z jednej strany obmedzuje oplotenie tenisových kurtov a  z iného smeru oplotenie Vodného raja Vyhne. 

Kde sa stratil predmet ochrany?Kde sa stratil predmet ochrany?Rudolf Pado


Nakoľko podľa § 23 zákona NR SR č. 543/2002 z. z. o ochrane prírody a krajiny, a to aj v kontexte § 15, kde, okrem iného, odsek g) určuje, že je „zakázané oplocovať pozemok  okrem oplotenia lesnej škôlky, ovocného sadu a viníc“, podal som podnet na Obvodný úrad životného prostredia  v Banskej Štiavnici.

Odpoveď úradu bola šokujúca: „Krajský úrad životného prostredia v Banskej Bystrici č.  1/2011 z 18.1.2011 … zrušil ochranu prírodnej pamiatky Vyhniansky travertín … z dôvodu zániku predmetu ochrany.“

b.JPG

Na internete som vyhľadal príslušnú vyhlášku vo Vestníku vlády SR (zverejnenie 31.1.2011, čiastka 1, ročník 21) s účinnosťou od 1. februára 2011, aby som zistil, ktorý z predmetov ochrany lokality zanikol. Vyhláška však neobsahovala žiadny upresňujúci text.

Podľa dostupných zdrojov  „Prírodná pamiatka Vyhniansky travertín bola vyhlásená v roku 1986 na výmere 0,36 ha. Predmetom ochrany je tu ochrana ojedinelého krasového fenoménu v mlado - treťohorných vulkanitoch. Prvýkrát v Európe tu boli popísané železité baktérie rodu Gallionella.“

Preto sa pýtam:

- Koľko krasových fenoménov vo vulkanitoch SR poznajú pracovníci KÚ ŽP v Banskej Bystrici?

- Ako je zosúladená koncepcia budovania Geoparku Banská Štiavnica (http://banskastiavnica.geopark.sk/) s ochranou geologických, morfologických ... objektov v Štiavnických vrchoch.

- Aká je predstava KU ŽP Banská Bystrica  o ochrane významných krajinných prvkov, v zmysle § 2 ods. 2) písm. c) zákona o ochrane prírody a krajiny (podľa tohto ustanovenia je takýmto prvkom charakteristický vzhľad krajiny, môže to byť aj les, rašelinisko, brehový porast, jazero, park, aleja remíza ...)?

A najmä, ktorá záujmová skupina „tlačila“ na vyradenie tejto prírodnej pamiatky zo zoznamu chránených území? Veď problémy okolo budovania Vodného parku Vyhne boli niekoľkokrát medializované v investigatívnych programoch slovenských televízii.     

Myslím si totiž, že v prípade PP Vyhniansky travertín sa nestratil predmet ochrany, stratila sa vôľa pamiatku chrániť. Kým, prečo a možno aj za koľko?

DSC09125.JPG

DSC09133.JPG

 

10004.JPG

20003.JPG

Doplnené dňa 20.10.2011: Čo som sa z listu vlastne dozvedel? Aký predmet ochrany zanikol? Nie je podstatná časť územia Slovenska pod silným antropogénnym tlakom?  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prevádzky sa napriek nejasnostiam chystajú na otvorenie od pondelka

Plavárne ešte zvažujú, či sa im oplatí otvoriť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Je bezpečné, aby ma očkovali AstraZenecou?

Ako funguje vektorová vakcína a či mi spôsobí krvné zrazeniny.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

V koži vedúceho kolotoča

Matovič stále ovláda chaotický manažment pandémie. Diabol nám ešte ukáže zuby.


Už ste čítali?