Čachtice horia!

Autor: Rudolf Pado | 3.10.2011 o 16:30 | (upravené 7.11.2011 o 14:24) Karma článku: 4,23 | Prečítané:  604x

Združenie miest a obcí Slovenska,  prostredníctvom svojich zástupcov, neustále ubezpečuje verejnosť o tom, že  predstavitelia samospráv si plnia zákonnom stanovené povinností. Polícia SR si za nové heslo vybrala slogan - Pomáhať a chrániť.  Aká je skutočnosť?

Jednoduché riešenie???Jednoduché riešenie???


Elektronickou poštou mi bol doručený meil s nasledovným obsahom:  „Dna 26. 9. 2011 okolo 9:30  zena, ktora vencila psa cestou okolo skladky zbadala dvoch ludi romskeho povodu, evidentne z aktivacnych prac, ako zhrabuju skladku na jedno miesto. Mali pri sebe vedra. Az neskor nam doslo ze to bol asi benzin, sluziaci na neskorsie zapalenie skladky. O 12:44 som tadial sla aj ja, zbadala som velky plamen a dym. Volala som na policiu, hliadku zial neposlali. Nasledne som zavolala poziarnikov. Odfotila som skladku.  Ked som odchadzala z miesta horiacej skladky, zbadala som obecnu multikaru so zamestnancami obce. Ked som sa ich opytala, kto zalozil poziar, povedali ze nevedia. Hovorili, ze idu pozriet, co to tam vlastne hori. Zaujimave je, ze im evidentne poziar nikto nenahlasoval. Neskor som osobne videla, ako poziarnici hasia skladku. Dna 27.9. iny obcan Cachtic videl, ako znova pracovnici aktivacnych prac zapaluju tu istu skladku ... „ 

 mapa.jpg

Časť nelegálnych skládok v k. ú.

 1.JPG

Lokalita č. 1

2.JPG

Lokalita č. 2

3.JPG

Tááák a je po probléme ... Dokedy?

Pritom spaľovanie komunálnych odpadov vrátane tzv. zeleného odpadu  (suchého lístia, drobných konárikov, ostatného odpadu zo záhrad a domácnosti), je zakázané. Tento zákaz  upravujú tieto zákony:

- zákon NR SR č. 223/2001 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisov,
- zákon NR SR č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov,
- zákon č. 40/1964 Zb. (občiansky zákonník) v znení neskorších predpisov.   

V zmysle zákona o odpadoch je zakázané zneškodňovať (spaľovať, skládkovať) odpad inde ako v zariadeniach na to určených, tzn. v spaľovniach alebo na skládkach odpadov.
Od 1. januára 2006 podľa § 18 ods. 3) písm. m) špeciálne platí zákaz zneškodňovať odpad zo záhrad, parkov, cintorínov, verejnej zelene a pod. Tento „zelený“ odpad je možné iba zhodnocovať napr. kompostovaním.

Zákon o ochrane pred požiarmi hovorí, že sa nesmie zakladať oheň tam, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu a ďalej sa nesmú vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov. Hasičský a záchranný zbor SR môže povoliť spaľovanie „in situ“ iba v určitých a presne odôvodnených prípadoch.  

Podľa občianskeho zákonníka nikto nesmie nad mieru prípustnú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami ...

Ak teda niekto spaľuje odpad zo záhrady – lístie, trávu, konáre ..., odpad z domu – plastové fľaše, papiere, kartóny, gumu ..., či spaľuje komunálne odpady vyskytujúce sa na nelegálnej skládke odpadov, dopúšťa sa protiprávneho konania. 

Riešenie problematiky nelegálnych skládok odpadov v k. ú. obce je upravené v § 18 ods. 6) až 10) zákona o odpadoch. Tento postup v žiadnom prípade neumožňuje podpaľovanie odpadov na mieste vzniku nelegálnej skládky odpadov.   

Namieste sú preto minimálne  dve otázky: Podpaľujú sa nelegálne skládky v k. ú. obce Čachtice pod dohľadom  miestnej samosprávy?  Komu chce slúžiť a pomáhať polícia SR?

P.S: OZ TATRY podalo v danej veci podnety príslušným orgánom štátnej správy a Prezídiu PZ SR – Odb. environmentálnej kriminality, a to aj z fotodokumentáciou vozidlá, ktoré „operovalo“ v mieste požiaru.    

P.S 2: TV Markíza medzitým odvysielala reportáž o spaľovaní tzv. zeleného odpadu v inundačnom priestore priehrady Sigord, taktiež pod „dohľadom“ miestnej samosprávy.    

 

4.JPG

Doplnené dňa 7.10.2011: List z obce Čachtice  

Doplnené dňa 7.11.2011: Zmena na lokalite s nelegálnou skládkou odpadov, ktorú ohlásilo OZ TATRY

DSC00131.JPG

DSC00132.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?