Dve krajiny

Autor: Rudolf Pado | 20.10.2011 o 15:23 | (upravené 20.10.2011 o 15:29) Karma článku: 10,36 | Prečítané:  1335x

Už naozaj veľmi dlho sa nemôžem zbaviť dojmu, že na Slovensku existujú dve krajiny. Jedna z nich – krajina powerpointov, posterov, referátov  a ustanovení zákonov -  sa nachádza vo vystúpeniach rečníkov na rôznych konferenciách, v prehláseniach politikov, v diplomovkách a seminárnych prácach … a v paragrafovom znení zákonov. V tej druhej žijem, denno – denne ňou prechádzam, trávim v nej víkendy a dovolenky, pozerám na ňu z vlakov, autobusov, bicykla … Tie krajiny sú akoby divergentné, s minimálnou snahou o stretnutie sa – teraz alebo v blízkej budúcnosti.

Reálna krajinaReálna krajina

Prvá krajina je krajinou farebných fotografií turistických destinácií lákajúcich dovolenkárov  k pobytu, krajinou reportingov pre bruselské inštitúcie, krajinou implementácií a preberaní európskych smerníc, krajinou politickej korektnosti, kde sa nikdy nepomenovávajú príčiny, skutky, páchatelia a nevyvodzujú konzekvencie. Je to krajina alibizmu, obštrukcií, fráz a nevykonateľných – objektívne či subjektívne – zákonov, vyhlášok, usmernení … Je to krajina uplatňovania politickej či ekonomickej nadradenosti, selektívnej spravodlivosti a morálneho relativizmu.  

IMG_2927.JPG

Druhou krajinou  je krajina reality. Krajina nelegálnych skládok odpadov, krajina dynamicky sa šíriacich inváznych druhov rastlín, krajina tečúcich žúmp, septikov a močovky, krajina podpaľačov trávnych porastov, krajina zoštiepkovaných  brehových  porastov  a „zrevitalizovanej“ obecnej zelene, krajina stoviek hektárov degradujúcich pôd, krajina, ktorej existencia v tomto stave (a v tomto čase) bola determinovaná existenciou tej prvej. Je to krajina čínskych opíc, kde nikto nič nevidí, nepočuje a nehovorí, nikto nenesie zodpovednosť a od nikoho nie je táto zodpovednosť ani vyžadovaná, lebo skoro všetkým tento stav vyhovuje.

Podpísali sme  Európsky dohovor o krajine, máme zákon o odpadoch, zákon o vodách, zákon o ochrane a využívaní poľnohospodárskeho pôdneho fondu … máme vymedzenú zodpovednosť nájomcov, správcov a  vlastníkov pozemkov, samospráv, obvodných úradov životného  prostredia, obvodných pozemkových úradov, štátnych a mestských polícií  … A predsa sa krajina stráca.   

SDC10353.JPG

Na stenu zavesíme preambulu Ústavy SR a vyzývame ľudí k národnej hrdosti. Na internetových stránkach rôznych ministerstiev  zriadime antikorupčné linky.  Hrdo sa hlásime k  výročiam podpísania rôznych medzinárodných dohovorov a chválime sa kvalitou vnútroštátnej legislatívy. Bez mihnutia oka ratifikujeme Európsky dohovor o krajine, vyhlásime súťaž „Dedina roka“ ...  a myslíme si, že to stačí. Dovtedy, kým akékoľvek malé dieťa, niekde spoza nelegálnej skládky odpadov, od tečúcej žumpy či z porastu inváznej slnečnice hľuznatej, s nevinnou odvahou nezakričí: „… ale veď kráľ je nahý!“  Čo potom urobí kráľ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: Zločinci najradšej obchodujú so štátom, peniaze tam majú isté

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?