OZ TATRY uplatnilo právo na odpoveď

Autor: Rudolf Pado | 25.10.2011 o 22:25 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  484x

Myslíme si, že právom na odpoveď by nemali disponovať iba politické a ekonomické elity, ale tento nástroj tlačového zákona by mal slúžiť predovšetkým na obhajobu práv občanov, ktorí sú svojvoľným uplatňovaním moci dotknutí. Práve preto OZ TATRY listom z dňa 6.10.2011 požiadalo mesto Liptovský Mikuláš o zverejnenie príspevku.    

Mestský úrad
Mesačník pre občanov mesta Liptovský Mikuláš – MIKULÁŠ 
Štúrova 1989/41
Liptovský Mikuláš
031 42

Liptovský Mikuláš, 6.10.2011

VEC: Žiadosť o zverejnenie príspevku v zmysle § 8 ods. 1) zákona NR SR č. 167/2008 Z. z., tzv. tlačového zákona, v znení neskorších predpisov

Mesto Liptovský Mikuláš prostredníctvom svojho hovorcu Petra Lehotského publikovalo na internetovej stránke mesta Liptovský Mikuláš (16.9.2011, http://www.mikulas.sk/sk/samosprava/oznamy.php?lmd=2238) a v mesačníku pre všetkých občanov mesta – MIKULÁŠ č. 10/2011 (str. 13,  http://www.mikulas.sk/files/noviny/10-11.pdf) text „Mesto mrzí, že OZ Tatry jednostranne ukončilo spoluprácu“.

Nakoľko v texte je publikovaný iba jednostranný pohľad – pohľad mesta – zverejňujeme naše stručné stanovisko a žiadame o jeho zverejnenie v zmysle § 8 ods. 1) zákona NR SR č. 167/2008 Z. z., tzv. tlačového zákona, v znení neskorších predpisov: „Ak periodická tlač alebo agentúrne spravodajstvo obsahuje skutkové tvrdenie, ktoré sa dotýka cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej osoby, alebo názvu alebo dobrej povesti právnickej osoby, na základe ktorého možno osobu presne určiť, má táto osoba právo žiadať uverejnenie odpovede. Vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra sú povinní odpoveď uverejniť bezodplatne; právo na opravu týmto nie je dotknuté.“, a to ma internetovej stránke mesta Liptovský Mikuláš a v  mesačníku pre všetkých občanov mesta – MIKULÁŠ č. 11/2011.

Text reakcie:
                                                                                                                                          
Nie slová, ale činy sú dôležité

Mesto Liptovský Mikuláš prostredníctvom svojho hovorcu Petra Lehotského publikovalo na internetovej stránke mesta Liptovský Mikuláš a v mesačníku Mikuláš text „Mesto mrzí, že OZ Tatry jednostranne ukončilo spoluprácu“. Nakoľko v texte je publikovaný iba jednostranný pohľad – pohľad mesta – zverejňujeme naše stručné stanovisko:

OZ TATRY vypovedalo memorandum o vzájomnej spolupráci na základe neustáleho obchádzania OZ TATRY pri strategických rozhodnutiach mesta a neplnenia platných zmlúv podpísaných medzi oboma subjektami.

OZ TATRY sa o nových obchodných stratégiách mesta (odber papiera firmou Brantner), o rušení školských súťaží (Všetko čo sa blyští) a zmenách v logistike odpadového hospodárstva (plánované  rušenie zberného dvora na Podtatranského ul.) dozvedá „na ulici“ resp. prostredníctvom učiteľov, novinárov a ľudí pracujúcich v odpadovom  hospodárstve v SR.  Pritom OZ TATRY je niekoľko rokov lídrom kampane „Neseparujte sa! Separujte s nami“.

Verejnoprospešné služby Liptovský Mikuláš,  počas mája 2011, svojvoľne a jednostranne, prestali plniť  dikciu ustanovení zmluvy o výpožičke „Zelenej oázy pri vode“ podpísanej medzi mestom Liptovský Mikuláš a OZ TATRY. Primátor mesta Liptovský Mikuláš MUDr. Alexander Slafkovský nereagoval na návrh OZ TATRY na disciplinárne konanie voči pracovníkovi VPS v zmysle platných zákonov, ale poslal nám všeobecný list  s pozvaním na stretnutie. V prípade zmluvy s PS Veterná Poruba sa pán primátor odvolával na rešpektovanie právneho stavu, v prípade občianskeho združenia nie je zmluvný právny základ podstatný.

V meste sa rozmáha alibizmus (neriešené vykrádanie kontajnerov na papier organizovanými skupinami, neexistujúca stratégia kontroly VZN o odpadoch a drobných stavebných odpadoch, devastovanie športovísk vybudovaných z nórskeho grantového mechanizmu bez vyvodenia bezpečnostných konzekvencií), rovnostárstvo (neuplatňovanie zásady “znečisťovateľ platí“ min. v m. č. s rodinnými domami a v podnikateľských subjektoch, kde je systém nakladania s odpadmi ľahko kontrolovateľný) a formálnosť zapájania občanov do správy vecí verejných.  Namiesto uplatňovania vertikálnej štruktúry demokracie –  komisie MsZ ako skupiny aktívnych občanov, Rada mesta ako odborný orgán, MsZ ako zastupiteľský orgán, sa všetky horizontálne štruktúry obsadzujú predovšetkým poslancami a prebieha tu, namiesto odbornej debaty, politický boj.

Primátor mesta sa chváli tým, že vyriešil odvoz a likvidáciu odpadu a toto pokladá „za zlepšovanie životného prostredia“, pričom skládkovanie odpadov patrí na posledné miesto v hierarchii odpadového hospodárstva v zákone o odpadoch v príslušných smerniciach EÚ. Zjavné nepochopenie problematiky.

Ostatným dôkazom prístupu mesta  Liptovský Mikuláš k práci OZ TATRY je fakt, že zástupkyňa mesta Liptovský Mikuláš pri preberaní hlavnej ceny „Najlepšie separujúce mesto/obec na Slovensku“  v súťaží oprávnenej organizácie ENVI-PAK, a.s., ani slovkom nespomenula spoluprácu s OZ TATRY.  Dokázali to predsa sami a od stola.      

Text zasielame na elektronické adresy: primator@mikulas.sk, mesacnik@mikulas.sk  a taktiež doporučene klasickou poštou.   

Poznámka: Pokiaľ bude mesto Liptovský Mikuláš rešpektovať  platný tlačový zákon, príspevok bude zverejnený v mesačníku pre občanov mesta Liptovský Mikuláš (november 2011). OZ TATRY taktiež  do predmetného čísla objednalo inzerciu v rozsahu dvoch strán  - „Občianske združenie TATRY v roku 2011“ a „Projekt Občianskeho združenia TATRY Neseparujte sa! Separujte s nami“.   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?