Kde sú bicykle mestskej polície?

Autor: Rudolf Pado | 25.10.2011 o 23:20 | Karma článku: 1,05 | Prečítané:  186x

Ešte v roku 2008 sa v súvislosti s koncepciou policajných cyklohliadok vyjadril  pre mesačník Mikuláš Vladimír Bella, zhodou okolnosti súčasný  náčelník mestskej polície, nasledovne: „Reagovali sme tak na množiace sa podnety od občanov, aby sme zlepšili kontrolu v prímestských štvrtiach“. Čo sa od vtedy zmenilo na preventívno-bezpečnostnej situácii v meste? Myslíme si, že nič zásadné, a preto neodpadol dôvod, aby sa mestská polícia v jednotlivých mestských častiach pohybovala predovšetkým peši a na bicykloch, a nie na automobiloch. Liptovský Mikuláš nie je New York.  

Predchádzajúci náčelník Mestskej polície Liptovský Mikuláš D. Šalplachta presadzoval koncepciu pochôdzkárov, ktorých činnosť bude vychádzať z bezprostredného kontaktu s ľuďmi a z detailného poznania lokality. Žiaľ, niekomu táto koncepcia, fyzický a organizačne pomerne náročná, nevyhovuje. Dôvody či výhovorky sú jasné: nedostatok finančných zdrojov, nedostatok ľudí ... Občanov to však nemusí zaujímať. Mesto Liptovský  Mikuláš nie je tvorené len centrom mesta, ale aj mestskými časťami.

V mikulášskom Uchu si môžete prečítať duchaplné rady, že ak ste svedkom priestupkového konania je potrebné okamžite volať číslo159. A čo máme dovtedy robiť s páchateľom?  A čo ak momentálne nie je hliadka voľná? Veľa otázok a málo odpovedí.

Mimochodom, každý, kto len minimálne ovláda zákony SR, napr. z oblasti tvorby a ochrany životného prostredia, a zbežne pozná VZNka mesta Liptovský Mikuláš, tak len cestou na nákup zaznamená minimálne desať priestupkov: fajčenie na detských ihriskách a autobusových zástavkách, ponechávanie psích exkrementov v tráve, vykrádanie kontajnerov na triedený zber odpadov, poškodzovanie športovísk, využívanie zariadení detských ihrísk neoprávnenými osobami, netriedenie odpadov a umiestňovanie objemných odpadov ku kontajnerom ...  Polícia však ako keby žila v inom svete. Finančné sankcie sú pritom  príjmom mesta (ak už hovoríme o napĺňaní mestskej kasy).  

Ďalším bezpečnostným  mýtom je používanie kamier. Ak by boli kamery naozaj funkčným bezpečnostným prostriedkom z hľadiska rozlišovacej schopností, prehrávania záznamu ... nemohlo by neustále dochádzať napr. k poškodzovaniu športoviska vybudovaného v rámci  Nórskeho finančného mechanizmu pri ZŠ Janka Kráľa na sídl. Podbreziny.

V ostatnom čase taktiež masívne vzrastá odpadová turistika – vykrádanie kontajnerov na papier (http://pado.blog.sme.sk/c/269435/Supermarket-Pod-vekom.html), nikoho to však nezaujíma. 

Výber policajtov podlieha prísnym fyzickým a psychickým previerkam. Možno by však stalo za to zľaviť z potrebných kilogramov, centimetrov, počtu zhybov ... a vyberať do polície ľudí, ktorí  si vážia svoju prácu a neboja sa. Odvaha konať vo verejnom záujme – iniciatívne a dôrazne –  totiž nie je daná hmotnosťou policajta.   
                  

Informačné zdroje:

- „Policajné  cyklohliadky“ (mesačník Mikuláš, číslo 5/2008, str. 4, http://www.mikulas.sk/files/noviny/05-08.pdf)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?