Svet fiktívnych kontrol

Autor: Rudolf Pado | 25.10.2011 o 23:40 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  183x

Podľa VZN mesta Liptovský Mikuláš o nakladaní s komunálnymi odpadmi, drobnými stavebnými odpadmi a elektroodpadmi z domácnosti kontrolu dodržiavania tohto VZN vykonávajú: mestská polícia, poverení pracovníci mestského úradu, príslušné orgány štátnej správy v rozsahu svojich kompetencií, komisia ŽP a zdravia pri MsZ, poslanci MsZ, iné osoby poverené primátorom mesta Liptovský Mikuláš.

Podľa informácií, ktoré má  OZ TATRY k dispozícii a ktoré získalo na základe žiadosti v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám, nemá mesto Liptovský Mikuláš stanovený žiadny plán kontrolnej činnosti predmetného VZN (rovnako nemá stanovený plán kontrolnej činnosti tzv. náhradných výsadieb nariadených v rámci konaní o výruboch drevín).

Mestská polícia kontroluje dodržiavanie príslušného VZN sporadický a náhodne. Poverení pracovníci mestského úradu zrejme neexistujú. Orgány štátnej správy (ne)riešia svoju agendu. Členovia komisie ŽP a zdravia pri MsZ chápu svoje pôsobenie pri MsZ  v inej rovine a minimálne do augusta 2011 nedisponovali žiadnymi preukazmi, ktoré by ich oprávňovali vykonávať takúto činnosť. A iné poverené osoby sa zrejme  len hľadajú.

Výsledkom je to, že VZN o nakladaní s komunálnymi odpadmi ... (a nielen predmetné VZN) je „dobrovoľným“ dokumentom  a jeho dodržiavanie jednotlivými občanmi a firmami  je založené skôr na individuálnej slušnosti než na strachu z následkov kontroly. V modernom západnom svete, kde obdivujeme čistotu prostredia, slušnosť ľudí ...,  sú tieto postoje vynútené správne vyváženým  mixom osvetových a represívnych opatrení.

Čo bráni pracovníkom MÚ a Mestskej polície každý týždeň skontrolovať jednu ulicu pred ranným vývozom smetia – skontrolovať obsah vyložených 110-litrových kontajnerov – a vyvodiť príslušné konzekvencie? Čo bráni MÚ zaviesť v mestských častiach s rodinnými domami kontrolovateľný a kontrolovaný  množstvový systém zberu odpadov? Znečisťovateľ má platiť a nie smiať sa!    


Informačné zdroje:

- VZN č. 6/2011/VZN O nakladaní s komunálnymi odpadmi, drobnými stavebnými odpadmi a elektroodpadmi  z domácnosti (http://www.mikulas.sk/files/File/vzn/vzn062011.pdf )

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?