Cenzúra v meste Liptovský Mikuláš?

Autor: Rudolf Pado | 4.11.2011 o 11:18 | (upravené 18.11.2011 o 16:35) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1402x

V meste Liptovský Mikuláš vládnu názoroví a politickí cenzori. Pokiaľ máte iný pohľad na dianie než je oficiálne stanovisko mesta resp. ste predstaviteľom iného politického prúdu, neexistuje možnosť pre prezentáciu odborného pohľadu, stanoviská, názoru ...

Mesačník pre občanov mesta Liptovský Mikuláš – MIKULÁŠ je zahltený článkami v ktorých sa bojuje s ľuďmi s iným názorom resp. politickými oponentmi a propagandou mesta.       

Jedinou témou primátora mesta MUDr. Alexandra Slafkovského je neustále vzdychanie nad „výpadkom podielových daní“, až je nepochopiteľné, načo niekto kandiduje za primátora, ak ho vo funkcii čakajú len neradostné dní?    

V ostatom čase mesto Liptovský Mikuláš  zahájilo mediálnu vojnu s OZ TATRY,  ktorej cieľom je spochybniť vypovedanie  memoranda o spolupráci zo strany OZ TATRY a marginalizovať podiel OZ TATRY na projektoch týkajúcich sa tvorby a ochrany životného prostredia v meste (kampaň „Neseparujte sa! Separujte s nami“ a jej výsledky, projekty budovania verejných priestranstiev ...).   


1.

Mesto Liptovský Mikuláš prostredníctvom svojho hovorcu Petra Lehotského publikovalo na internetovej stránke mesta Liptovský Mikuláš (16.9.2011, http://www.mikulas.sk/sk/samosprava/oznamy.php?lmd=2238) a v mesačníku pre občanov mesta Liptovský Mikuláš – MIKULÁŠ č. 10/2011 (str. 13,  http://www.mikulas.sk/files/noviny/10-11.pdf)  text „Mesto mrzí, že OZ Tatry jednostranne ukončilo spoluprácu“.

Nakoľko v texte bol publikovaný iba jednostranný pohľad – pohľad mesta –  požiadali sme v zmysle § 8 ods. 1) zákona NR SR č. 167/2008 Z. z., tzv. tlačového zákona, o zverejnenie nášho stanovisko: „Ak periodická tlač alebo agentúrne spravodajstvo obsahuje skutkové tvrdenie, ktoré sa dotýka cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej osoby, alebo názvu alebo dobrej povesti právnickej osoby, na základe ktorého možno osobu presne určiť, má táto osoba právo žiadať uverejnenie odpovede. Vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra sú povinní odpoveď uverejniť bezodplatne; právo na opravu týmto nie je dotknuté.“, a to na internetovej stránke mesta Liptovský Mikuláš a v  mesačníku pre občanov mesta Liptovský Mikuláš – MIKULÁŠ č. 11/2011.

Žiadosť bola zaslaná doporučenou poštou a na elektronické adresy primator@mikulas.sk a mesacnik@mikulas.sk  (6.10.2011).   

Text žiadosti na: http://pado.blog.sme.sk/c/278875/OZ-TATRY-uplatnilo-pravo-na-odpoved.html

Materiál  zverejnený nebol.

2.

Listom z dňa 11.10.2011 OZ TATRY objednalo inzerciu v  mesačníku pre občanov mesta Liptovský Mikuláš – MIKULÁŠ č. 11/2011, a to v hodnote 663,86 € podľa platného cenníka zverejneného na internetovej stránke mesta Liptovský Mikuláš (http://www.mikulas.sk/files/noviny/cennik_mesacnika.pdf ).

Predmetom objednávky bolo zverejnenie dvoch inzerátov informujúcich o výsledkoch práce OZ TATRY  - „Projekt Občianskeho združenia TATRY Neseparujte sa! Separujte s nami“  a  „Občianske združenie TATRY v roku 2011“.

K tomuto kroku sme pristúpili potom, čo mesto Liptovský Mikuláš jednostranne informuje verejnosť o dôvodoch vypovedania memoranda o spolupráci zo strany OZ TATRY a o podiele jednotlivých subjektov na výsledkoch projektov týkajúcich sa ochrany a tvorby životného prostredia realizovaných v meste.

Objednávka bola zaslaná doporučenou poštou  a na elektronickú adresu mesacnik@mikulas.sk (11.10.2011).

Uzávierka mesačníka Mikuláš č. 11/2011 bola 26.10.2011.

Náhľady inzerátov sú súčasťou tohto článku: http://pado.blog.sme.sk/c/278890/Opat-slovny-balast-pana-primatora.html

Materiál zverejnený nebol napriek tomu, že mestu bola doručená riadna objednávka inzercie.  

3.

Dňa 24.10.2011 odvysielala STV reportáž „Odpadový paradox“ v relácií Reportéri (od času 15:25): http://www.stv.sk/online/archiv/reporteri?date=2011-10-24&id=46738

Ako v reportáži, okrem iného,  zaznelo, mesto pripravuje zvýšenie poplatkov za odpady. Paradoxom je však fakt, že tá istá politická garnitúra, ktorá je v súčasnosti v meste  Liptovský Mikuláš pri moci, stála ešte nedávno za petíciou „Nie drahším smetiam“ (http://www.oldweb.rozhlas.sk/inetportal/web/index.php?lang=1&stationID=0&page=showNews&id=89096, Slovenský rozhlas, 27.7.2010):  „... Naopak, spokojná je opozícia v meste. Tá organizuje petíciu občanov "Nie drahším smetiam", keďže podľa ich názoru mesto novej firme sľubovalo viac peňazí, ako stoja komunálne služby dnes. Predseda petičného výboru Jozef Repaský, ktorý je zároveň predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS - KDH, je s rozhodnutím úradu spokojný: "Považujem to za zadosťučinenie pre členov petičného výboru aj pre 3000 ľudí, občanov nášho mesta, ktorí nesúhlasili s takouto formou transformácie a prenájmom verejnoprospešných služieb na 20 rokov. Chceme, aby tento podnik ostal mestský ..." (mimochodom, OZ TATRY bolo taktiež proti tejto transformácií VPS Liptovský Mikuláš).    

Primátor mesta Liptovský Mikuláš MUDr. Alexander Slafkovský a riaditeľ VPS Liptovský Mikuláš Ing. Jozef Klepáč následne uverejnili v mesačníku Mikuláš č. 11/2011 na str. 9. „Poznámku k televíznej reportáži o skládke“:  http://www.mikulas.sk/files/noviny/11-11.pdf

Mimochodom, riaditeľ VPS Liptovský Mikuláš Ing. Jozef Klepáč je  v priamom príbuzenskom vzťahu – manžel  – k Ing. Ivete Klepáčovej, vedúcej útvaru životného prostredia a poľnohospodárstva MÚ Liptovský Mikuláš, ktorá objednáva od VPS Liptovský Mikuláš služby pre mesto, má na starosti agendu odpadového hospodárstva mesta ...  Bez komentára. 

Poznámka: Čo všetko sa (ne)deje v meste Liptovský Mikuláš nájdete na -   http://pado.blog.sme.sk/r/51628/Liptovsky-Mikulas.html

Doplnené  dňa 16.11.2011:

Z odpovede mesta Liptovský Mikuláš vyplýva, že neexistuje žiadny dokument, ktorým sa riadi vydávanie mesačníka Mikuláš a  bol by ním taktiež upravený mechanizmus zverejňovania objednanej inzercie.

Z listu je zjavné, že rozhodovanie o zverejňovaní inzercie je značne subjektívne, umožňujúce cenzurovať „nevhodné“ inzeráty. 

Je taktiež zarážajúce, že mesto Liptovský Mikuláš nekomunikuje so zadávateľom inzercie (na OZ TATRY zaslanú objednávku inzercie, a to doporučenou poštou, zodpovední pracovníci mesta nereagovali ani jej potvrdením a ani jej zamietnutím), pritom v štruktúrach mesta pracujú min. dvaja bývalí novinári, ktorým by mali byť  jasné základy komunikácie s klientom. 

20004.JPG

Doplnené dňa 18.11.2011:

1.JPG

2.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?