Platené hlasné trúby

Autor: Rudolf Pado | 8.11.2011 o 20:24 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  212x

Mesto Liptovský Mikuláš je vraj nehorázne zadlžené. To však nebráni súčasnému vedeniu mesta, aby zverejňovalo obsahovo tie isté články v rôznych printových médiách resp. platilo  za týmto účelom inzertný priestor. Pritom mesto disponuje vlastným printovým nosičom – mesačníkom pre občanov mesta Liptovský Mikuláš – Mikuláš, ktorý vychádza v náklade 12 500 výtlačkov a je distribuovaný do všetkých domácností.

Je zarážajúce, že OZ TATRY nedostalo v mesačníku pre občanov mesta Liptovský Mikuláš – MIKULÁŠ priestor pre publikovanie výsledkov rôznych projektov, ktoré boli realizované  vo verejnom záujme a  pre občanov a návštevníkov mesta, pričom mesačník je plný už publikovaných článkov (vzhľadom k mesačnej periodicite mesačníka, je to pochopiteľné), stanovísk ...    

Nenašiel sa priestor  pre propagáciu „Detského centra  pohybu“ otvoreného pri ZŠ Janka  Kráľa (http://pado.blog.sme.sk/c/273740/Ak-budete-v-Liptove-pozicajte-si-kolobezky.html),  informáciu o otvorení „Parku pátra Linčovského“ (http://pado.blog.sme.sk/c/276665/Park-s-pribehom.html), ktorého sa zúčastnili obidvaja viceprimátori mesta Liptovský Mikuláš,  či o „Dni dobrovoľníctva v Zelenej oáze pri vode“ (http://pado.blog.sme.sk/c/276675/Den-dobrovolnictva-v-Zelenej-oaze-pri-vode.html).
Nehovoriac o tom, že mesto úspešné odignorovalo objednávku inzercie v tomto periodiku „pre občanov mesta Liptovský Mikuláš“ (http://pado.blog.sme.sk/c/279737/Cenzura-v-meste-Liptovsky-Mikulas.html).

Len pri zbežnom monitoringu tlače nájdete k správe „najlepšie separujúce mesto“ min. tri printové výstupy, z toho dva v reklamných periodikách:                     

http://www.tituly.telegraf.sk/2011/liptovsky-07/   (2. strana, „Pätnásť rokov práce sa oplatilo“) 

http://echo.sme.sk/echo/liptov/20111007/ (3. strana, „Liptovský Mikuláš separuje odpad najlepšie na Slovensku“)

http://www.mikulas.sk/files/noviny/11-11.pdf   (2. strana, „Liptovský Mikuláš separuje odpad najlepšie na Slovensku“)

Pozrime si inzertné podmienky Liptovského Echa, publikované na predmetnej stránke:

Vychádza v náklade: 35.000ks
Ceny:
celá strana: 1040 EUR
pol strany: 530 EUR
štvrť strany 280 EUR
91 x 88 mm 96 EUR
1 modul (44x44 mm) 24,2 EUR
Kontakty:
Informácie o ďalších rozmeroch, ako aj o ponúkaných zľavách (sezónne, množstevné, za platbu vopred a iné) Vám radi poskytnú naši inzertní manažéri ...

Ak  mesto Liptovský Mikuláš využije inzertné články (PR články) len v 20 vydaniach za rok, v cene 200 €, ide o 4 000 € z rozpočtu mesta. Podotýkam, že praktický tie isté články vychádzajú  následne v mesačníku MIKULÁŠ.   


Vzhľadom k tomu, že OZ TATRY realizuje väčšinou projekty, ktorých celkový rozpočet je 3 000 – 4 000 Eur a výsledkom projektu je hmatateľný výsledok, je takéto plytvanie verejnými zdrojmi pre nás nepochopiteľné.  Za 4 000 Eur by sme mohli upraviť ďalší verejný priestor, zlepšiť podmienky  pre triedenie odpadov ...   

***********

Občianske združenie Tatry zaslalo dňa 2.9.2011 Mestskému úradu Liptovský Mikuláš, Odd. životného prostredia a poľnohospodárstva list, z ktorého vyberám:

OZ TATRY podalo dňa 14.9.2010 „Žiadosť o dotáciu z rozpočtu mesta Liptovský Mikuláš na rok 2011“ na projekt „Neseparujte sa! Separujte s nami“, a to vo výške 10 000 eur. Taktiež  požiadalo o finančné prostriedky na pokračovanie „Zelenej oázy“.

V prvom prípade sme boli ubezpečení, že finančné prostriedky sú dislokované v Programe č. 17, ktorý je viazaný na realizáciu projektu  podporeného z európskych fondov.  Realita je však taká, že v roku 2011 neboli uvoľnené žiadne finančné prostriedky na účely projektu „Neseparujte sa! Separujte s nami“.

V druhom prípade – „Zelená oáza II.“ sa finančné prostriedky síce nachádzajú v návrhu rozpočtu na rok 2011, a to vo výške 2 000 eur, ale až do dnešného dňa nedostalo  OZ TATRY žiadnu výzvu na ich čerpanie od mesta Liptovský  Mikuláš.“

Tu sa nachádza odpoveď podpísaná Ing. Ivetou Klepáčovou, vedúcou útvaru životného prostredia a poľnohospodárstva MÚ Liptovský Mikuláš:

1.JPG

Odpoveď si dovolím okomentovať:

- V minulom volebnom období, v ktorom bol primátorom mesta Ing. Blcháč, žiadatelia o finančnú podporu z rozpočtu mesta Liptovský Mikuláš dostali písomné vyrozumenie  a výzvu k podpísaniu zmluvy. Tieto písomné podklady pripravovala tá istá Ing. Klepáčová, ktorá dnes argumentuje úplne iným spôsobom.

- O schválení podpory sme sa dozvedeli až na základe nášho listu z dňa 2.9.2011, ktorý bol adresovaný MÚ Liptovský Mikuláš. Nikto z MÚ si dovtedy nedal námahu iniciatívne nás informovať o predmetných skutočnostiach.

- Už samotné schválenie podpory predpokladá, že žiadosť OZ TATRY zo 14.9.2010 zodpovedala pravidlám poskytovania finančných prostriedkov z rozpočtu mesta. V opačnom prípade by sa táto položka nedostala do rozpočtu mesta. 

- Z listu vyplýva, že časť finančných prostriedkov „bola použitá na úhradu propagácie separovaného zberu, ktorú zabezpečovalo mesto“, čo je podľa môjho názoru v rozpore so schváleným programovým rozpočtom a nemôžem sa zbaviť pocitu, že mesto v podstate ani nerátalo s tým, že OZ TATRY budú nejaké finančné prostriedky napokon poskytnuté. O akú propagáciu išlo, netuší zrejme nikto v Liptovskom Mikuláši.

- Záver listu sa komentuje sám. Je to niečo v zmysle „aj keď žiadosť doplníte, H ... O dostanete“.

Záver je jasný: Ak sa Vám zdá, že v meste je málo parkov, alejí, detských ihrísk, smetných košov ..., tak ich začnite hľadať v haldách zaplateného popísaného papiera. PR nad všetko!    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?