Slovenská stoka

Autor: Rudolf Pado | 11.11.2011 o 17:08 | Karma článku: 5,40 | Prečítané:  1210x

Nie je to tak dávno, čo sa SR dušovala, že nebude mať problém splniť žiadnu z výnimiek a prechodných období, ktoré si vyrokovala pri vstupe do Európskej únie. Jedným zo záväzkov, v oblasti životného prostredia, bolo vybudovanie kanalizácie a ČOV v aglomeráciách nad 10 000 ekvivalentných obyvateľov do 31.decembra 2010 a v aglomeráciách od 2 000 do 10 000 ekvivalentných obyvateľov do 31.decembra 2015.

Opäť sme to však, v prípade prvého termínu, nestihli. Len tretina našich miest a obcí má doteraz vybudovanú verejnú kanalizáciu. Zvyšok vypúšťa splašky do žúmp, prípadne priamo do pôdy. Rámcová smernica o vode  (http://www.vuvh.sk/rsv2/) sa u nás implementuje  jedinečným slovenským spôsobom – veci sa riešia tak, že sa odsúvajú a dúfa sa, že si to nikto nevšimne. 

Európska komisia je pravdepodobne naplno zamestnaná dramatickým vývojom na trhoch, a tak Ministerstvo životného prostredia SR situáciu mediálne zľahčuje. Minister životného prostredia už naznačil, že pre akceptáciu plnenia smernice budú stačiť schválené a podpísané projekty na odkanalizovanie miest a obcí. V inom publikovanom príspevku sa dozvieme, že dostať  pokutu je zložitý proces: „ ... Pokiaľ ide o splnenie záväzku a pokuty, boli by podľa vyjadrenia ministerstva životného prostredia krajným riešením. Uloženie pokuty je najvyšší stupeň postihu. Predchádza tomu proces prešetrovania postupov tej ktorej členskej krajiny, pričom sa zohľadňujú jej lokálne možnosti. Až následne, po skončení tohto procesu, pristupuje Európska komisia k sankciám. Ich výšku určuje smernica únie, závisí od jej percentuálneho podielu na DPH konkrétnej krajiny ...“

Vodný zákon a Rámcová smernica o vode taktiež nerátajú s tým, že našou národnou tradíciou je vypúšťanie  odpadových vôd z rodinných domov do vodného toku systémom rôzne sofistikovaných trativodov a to isté vypúšťanie žúmp v nočných a ranných hodinách. Je naozaj nezabudnuteľným zážitkom stáť na autobusovej zástavke, uprostred horúceho leta a pri nízkych prietokoch miestneho potoka, a čuchať nehorázny smrad, ktorý vanie celou dedinou. Ak má práve pachová zložka prilákať do obce turistov, tak klobúk  dole pred týmto nápadom.

Rámcová smernica o vode taktiež nepredpokladá, že najmä v oblastiach s vysokou hladinou spodnej vody, bude každá terénna depresia využívaná na nelegálne ukladanie odpadov, často s plným vedomím miestnej samosprávy. Odpady naozaj  nezmiznú tým, že sa natlačia do rôznych jám po ťažbe štrkov a pieskov, bývalých riečnych ramien ... a zasypú sa.

Nielen Rámcová smernica o vode, ale aj Kódex správnej poľnohospodárskej praxe  a Nitrátová direktíva  predpokladajú uvedomelé nakladania poľnohospodárskych subjektov s hnojom, močovkou, syntetickými hnojivami ... Stačí sa však prejsť 2-3 hodiny po krajine a ostanú vám oči pre plač. Ľudia, ktorých krajina živí, majú často minimálny vzťah k jej jednotlivým zložkám – pôde, vode, biote ...

Slováci sú majstri sveta v anketovo prejavovanej láske k prírode. Na individuálnej úrovni, v každodennom konaní, však tento vzťah akosi zlyháva.     

                       

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  4.jpg

5.jpg

Séria obrázkov dokumentuje ako bola "odstránená" nelegálna skládka odpadov v k. ú. obce Šintava 

    DSC01374.JPG

DSC01375.JPG

Levočské predhorie - únik močovky z preplnených zásobníkov PD je v rozpore s Rámcovou smernicou, Kódexom správnej poľnohospodárskej  praxe a Nitrátovou direktívou 

   6.JPG

Močovkové jazierko v krajine (okres Galanta)  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?