Čo je pod domom?

Autor: Rudolf Pado | 21.11.2011 o 18:12 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1036x

V agentúrnom spravodajstve preblesla správa  o tom,  že  prieskumné vrty v podloží zvlnenej diaľnice v Ostrave odhalili prítomnosť stavebných odpadov. Napríklad kusy stromov alebo rúrky, ktoré tam nemali čo robiť. Štát bude diaľnicu reklamovať, aj keby sa mala rozkopať a postaviť znova. Ak sa vám zdá táto správa úsmevná, pýtam sa: Vy osobne viete, čo máte pod domom?

Pre príklady hrubej neznalosti podložia resp. nerešpektovania geologických, hydrologických a iných parametrov územia nemusíme ísť ďaleko. Len v ostatnom  čase, počas daždivého obdobia, sa v rámci SR aktivizovali desiatky zosuvov, na ktorých, bez mihnutia oka, niekto schválil a dovolil postaviť  nielen jednotlivé domy, ale celé ulice či obecné štvrte. Obdobná situácia je zrejmá pre vydávanie stavebných povolení pre výstavbu v inundačných územiach potokov a riek. Argument „bola taká doba“ neobstojí, lebo v týchto trendoch – vydávanie stavebných povolení na akýkoľvek pozemok – sa úspešne pokračuje do dnešných dní. Ľudia chcú stavať, nie rozmýšľať a ak sa niečo strane, tak natŕčajú ruku k štátu.      

Vráťme sa však k téme. K odpadom. Na Slovensku vytvorili v uplynulých desaťročiach občania a firmy stovky nelegálnych skládok odpadov, ktoré sa v mnohých prípadoch zneškodňujú metódou „zmizne z očí, zmizne z mysle“. A podobná metóda sa používa aj v súčasnosti.

Tu dvadsať metrov kubických, tam 50 metrov kubických odpadu ... sa zasype, samozrejme, že v rozpore so zákonom o odpadoch, drobným stavebným odpadom, výkopovou zeminou ... a problém je vyriešený. Čo nás potom, že o pár rokov si už nikto nebude pamätať, že ten úžasný stavebný pozemok má v sebe ukrytú  časovanú bombu v podobe potenciálnej kontaminácie vody a pôdy, sadania stavby, výronov plynov, a pod. Pozemok je predaný, občan, firma ... staraj sa.

Stále vás ešte netrápi, čo máte či budete mať pod domom?

Informačné zdroje:

- Firma, ktorá u nás postavila R1, v Česku postavila diaľnicu na odpade: http://ekonomika.sme.sk/c/6140734/firma-ktora-u-nas-postavila-r1-v-cesku-postavila-dialnicu-na-odpade.html

- Blog Milana Barloga „Život na smetisku“:  http://barlog.blog.sme.sk/c/258909/Zivot-na-smetisku.html

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?