Nič sme nenašli

Autor: Rudolf Pado | 21.11.2011 o 19:14 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  195x

Už niekoľko rokov sa venujeme monitoringu rôznych porušení zákonov týkajúcich sa tvorby a ochrany životného prostredia, napr. mapovaniu výskytu nelegálnych skládok odpadov. K tejto aktivite metodický vedieme aj aktívnych občanov a skupiny. Nakoľko zmyslom našej činnosti nie je konštatovanie stavu, ale uskutočnenie krokov, ktoré povedú k náprave zistených skutočností, naše zistenia oznamujeme orgánom štátnej správy životného prostredia. 

V ostatnom čase sa stretávame s tým, že rozhodnutia niektorých obvodných úradov životného prostredia vo veľmi vysokej miere konštatujú, že odpad na nami ohlásenom mieste nebol nájdený.

Ako je to možné? Vysvetlenie je veľmi jednoduché.

Orgán štátnej správy životného prostredia, po doručení podnetu, zašle príslušnej obci (dotknutému subjektu) oznámenie o zvolaní ústneho pojednávania a miestneho zisťovania vo veci. Súčasťou takejto pozvánky je aj kópia podnetu, ktorý bol doručený orgánu štátnej správy.

Nakoľko medzi doručením pozvánky a dátumom konania (miestneho zisťovania) uplynie niekoľko týždňov, obec často lokalitu v lepšom prípade vyčistí, v horšom zasype zeminou,   a počas konania sa jej zástupca „tvári“, že odpad na mieste nikdy nebol.

Čo je cieľom takéhoto postupu?

V prvom rade je to znechutenie aktívnych občanov a skupín, odradenie ich od ďalšieho monitoringu, od ohlasovania zistených porušení platných zákonov SR cez efekt spochybňovania relevantnosti ich podkladov. V neposlednom rade udržiavanie „priateľských“ a nekonfliktných vzťahov medzi samosprávou a orgánmi štátu.

V uplynulých rokoch sme skúšali rôzne systémy identifikácie polohy nelegálnych skládok  odpadov. Skládky sme zamerali GPS, úrady GPS nemajú. Skládky sme zakreslili do  googlovských mapových podkladov ... k opisu polohy skládky sme použili beletristický opis ..., nič nepomáha. Stále sa časť ľudí v štátnej správe na niečo vyhovára.

Čo je však zarážajúce najviac je fakt, že tým istým úradom absolútne nevadí neplnenie oznamovacej povinnosti povinnými osobami – vlastníkmi, správcami a nájomcami pozemkov.

Aj z toho je každému inteligentnému občanovi jasné, o čo tu ide. 

 

Príklad "nič sme nenašli":

1.JPG

2.JPG

    

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?