Zimné sčítanie vodného vtáctva

Autor: Rudolf Pado | 17.1.2012 o 19:19 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  131x

Zimné sčítanie vodného vtáctva (ZSVV) je medzinárodným monitorovacím programom, ktorý sa zameriava na zistenie početností nehniezdnych populácii vodných a na vodu viazaných vtákov. Údaje získané v rámci tohto programu sú neskôr využívané pre ochranu populácii a biotopov sledovaných druhov vtákov. Cieľom ZSVV je priniesť základné údaje o početnostiach zimujúceho a migrujúceho vodného vtáctva, určiť trendy a distribúciu a odhadnúť významnosť jednotlivých lokalít zimovania pre populácie sledovaných druhov.


Program ZSVV je v terajšej podobe na Slovensku organizovaný od r. 1991 (s touto aktivitou sa začalo v r. 1967 v celej Európe a čiastočne aj na Slovensku). V súčasnosti ho zabezpečujú tri organizácie – Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Ornitologický klub pri Oravskom múzeu a Botanická záhrada Univerzity Komenského v Blatnici, v spolupráci s rakúskym Verein Auring – Biologische Station Hohenau Ringelsdorf.

Pre účely ZSVV je územie Slovenska rozdelené na 20 regiónov. V každom z jednotlivých regiónov pôsobí regionálny koordinátor, ktorý má na starosti rozdelenie úsekov medzi jednotlivých sčítateľov, zber údajov, zaslanie výsledkov národnému koordinátorovi a celkovú organizáciu sčítania.
 
ZSVV je v počte zapojených sčítateľov najúspešnejším dobrovoľníckym programom na Slovensku. V zimnej sezóne 2004/05 sa do sčítania zapojilo 318 dobrovoľníkov, celkovú základňu však od roku 1991 do roku 2008 tvorí až 579 ľudí.
 
Metodika – termíny sčítania vodného vtáctva

Zimné sčítanie vodného vtáctva je realizované v medzinárodnom termíne vždy v polovici januára. Termín býva vždy počas víkendu bližšie k 15.-temu dňu mesiaca. Od zimy 1998/99 sa sčítanie začalo organizovať aj v štyroch ďalších mesiacoch – novembri, decembri, februári a marci a v zime 2003/04 pribudli ďalšie dva – október a apríl.

Viac informácií  v prípade záujmu o zapojenie sa do ZSVV získate na:  

http://www.vtaky.sk/stranka/95-Zimne-scitanie.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?