Banánová utópia?

Autor: Rudolf Pado | 4.2.2012 o 18:03 | Karma článku: 15,48 | Prečítané:  1544x

A je to tu! Lietajúce banány, vajíčka, svetlice  a vášne davu sú označené za násilie. Jedna z vedúcich predstaviteliek  hnutia Gorila je obvinená zo šírenia utópie. A myšlienkovo dávno prekonané politické, ekonomické a disidentské elity vyslovujú pohoršenie nad plytkosťou cieľov a vízií novodobého odporu proti privatizácií verejného priestoru a ekonomických zdrojov.    

Áno, zrejme časť myšlienok  líderky  „banánovej revolúcie“ je utopistická. No a čo?  Pre mňa osobe, aktívneho „revolucionára“  nežnej revolúcie,  je podstatný fakt, že KONEČNE sa v tejto zasp(r)atej krajine našiel niekto, kto dokáže okrem „ventilovania sa“ na internete aj niečo reálne zorganizovať. Až dejiny posúdia, či udalostí  a deje odohrávajúce sa  v roku 2012 boli utópiou, dajú činom a ľuďom patričnú váhu  a miesto v histórii.

Utópiou bola kedysi aj myšlienka, že Zem obieha okolo Slnka a má tvar geoidu, utópiou boli plavby k neobjaveným brehom  amerického kontinentu, utópiou boli práva černochov a žien ... a garantujem Vám, že v roku 1988 bolo utópiou aj to, že v roku 1989 bude prevalcovaná komunistická diktatúra v ČSFR.

S odstupom času si dokonca dovolím tvrdiť, že utópiou bola aj naivná predstava vtedajšieho disidentu o tom, že „láska a pravda“ môžu zvíťaziť nad niečím oveľa horším než je „klamstvo a nenávisť“, že komunistov je potrebné začleniť  do nových politických štruktúr  a odpustenie má mať podobu absolútneho zlyhania pamäte.

Utópiou sa stali dokonca nedávno sľubované  švajčiarske dôchodky a výnosy z II. dôchodkového piliera.

A vlastne min. 50 % volebného obsahu politických strán je utópiou predávanou cez  reklamné agentúry, misky plné guľášu a darčekové predmety.

To kritikom hnutia Gorila zjavne nevadí?

Práve naopak, títo ľudia, politické úderky, PR agentúry ...  nás idú poúčať o tom aké formy majú mať protesty, akým spôsobom  majú byť odkomunikované  požiadavky a ciele hnutia Gorila?

Líderka protestu si, podľa môjho názoru, zaslúži obdiv a podporu už len z jediného dôvodu: Nasadila do hnutia Gorila všetko – svoje meno, tvár, svoju minulosť a prítomnosť. Z neznámej ženy sa stala ostro sledovaná osoba, v ktorej živote sa bude odteraz „hrabať“ prakticky každý ... Môže vyhrať a rovnako môže všetko prehrať.  
"Milujem" kritikov, ktorí nikdy samostatne a verejne nič neurobili, nezorganizovali, neiniciovali jediný podnet, vyšetrovanie ... a preto nemajú žiadnu predstavu o tom, aký zásadný rozdiel je medzi anonymným vystupovaním, kritizovaním ... a momentom, keď sa pod niečo podpíšete, zašlete úradom  ... a úrady urobia VŠETKO preto, aby to zamietli pod stôl, spochybnili  vašu integritu ...

Ďalej, časť blogov rieši počet účastníkov prvého protestu v Bratislave a nezáujem médií. Čudujem sa, že sa čudujete? Pred rokom 1989 boli média riadené ÚV KSČ a v podstate písali o tom istom pre rôzne sociálne skupiny(Pravda, Práca, Smena, Roľnícke noviny). Dnes sú média závislé od inzercie, ktorej veľkými zadávateľmi sú politické strany, miestni gubernátori a eurofondové inštitúcie (a najväčší  znečisťovatelia životného prostredia skrývajúcimi sa za „spoločenskú zodpovednosť firiem“ ). Kritika a pravda musia byt preto presne dávkované a vyvažované s komerčnými záujmami.

Zažil som v roku 1989 ako prvotné protesty v Bratislave (zvyšok Slovenska ešte niekoľko týždňov sladko spinkal) boli v médiách na x-tej strane publikované  stĺpčeky  s približným obsahom "skupina revanšistických živlov poblúznených ideológiou  západu sa pokúsila narušiť verejný poriadok v Bratislave a spochybniť ideály socializmu ... poriadkové sily proti narušiteľom zasiahli ... náš ľud si nenechá týmito skupinami narušiť pokoj pri plnení záverov ....". Prečo by sa média odvtedy mali zmeniť? Priatelia sú predsa dočasní, záujmy sú večné.

Z publikovaných blogov odporcov hnutia Gorila mám žiaľ pocit, že ide predovšetkým   študentov ekonómie, politických vied ... premasírovaných klausovským „všetko vyrieši trh“. Ľuďom je však v tejto chvíli ukradnuté HDP, euroval ... a dopady ich vzbury na fungovanie štátu. Tento štát ich 22 rokov ignoroval resp. vytváral ilúziu demokracie prostredníctvom slobodných volieb (mimochodom, už mi je jasné prečo sa volebná urna nazýva urnou, pochovávajú sa tam totiž nádeje bežných ľudí na najbližšie štyri roky). 

Záverom si  dovolím ešte niekoľko poznámok:

Rozkrádanie, korupcia, klientelizmus ... môžu byť spontánne, akýkoľvek odpor voči týmto javom musí byť "jasne odkomunikovaný, zadefinovaný, realisticky ...".

Odkedy sa revolúcie organizujú "do detailov", mam taký pocit, že skutočne revolúcie boli vždy spontánne.

Odkedy sa utláčaní pýtajú na názor utláčateľov aké formy "boja" majú zvoliť a či im tieto formy vyhovujú?

Je paradoxné, že boj ľudí za slobodu a demokraciu v Egypte, Sýrii ... je legitímny a podporovaný všetkými našimi politikmi, ak sa však niečo podobne formuje pod ich vlastnými oknami, tak viac riešia "25 hodených banánových šupiek a 38 vajíčok v celkovej hodnote 86,40 Eura a spôsobenú škodu 1 800 Eur"  než  príčiny vzrastajúceho spoločenského odporu voči politickým a ekonomickým "elitám".


P. S:

Organizátori hnutia Gorila by mali žiadať predovšetkým zavedenie čistého volebného lístku "proti všetkým" do slovenského volebného systému. Ak by napr. 30 % ľudí vhodilo tento lístok do urny, padli by všetky kandidátky a voľby by sa museli opakovať s novými kandidátmi.

Taktiež  je potrebné odpojiť  kandidátky od politických strán, a to v celoštátnych a aj komunálnych voľbách.  Nie je mysliteľné, min. na komunálnej úrovni, aby členovia strán mohli kandidovať za starostu (primátora) a poslancov MsZ  automaticky,  pričom nezávislý (občiansky) kandidát musí „zbierať“ podpisy ľudí pod svoju kandidátku. Je potrebné zjednodušiť prechod aktívnych a slušných ľudí do politiky.  

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?