Mediálna povrchnosť

Autor: Rudolf Pado | 28.3.2012 o 14:48 | (upravené 28.3.2012 o 14:59) Karma článku: 3,34 | Prečítané:  623x

Uvedomujem si, že novinár nemôže byť odborníkom na všetky spoločenské témy, ale vadí mi, ak novinári podsúvajú verejnosti, niekedy dokonca úmyselne,  nepravdivé a zjednodušené informácie. Vždy pritom uvažujem nad tým, v prospech koho vznikajú takéto články a záujmy koho sledujú.  

Dovolím si okomentovať jeden článok zverejnený v Liptovskom Echu (23.3.2012, ročník 3, číslo 6):

10005.JPG

- Titulka: „Kompostáreň v Okoličnom zhodnotí rastlinný odpad“

Chápem, že úlohou titulky je upútať čitateľa, ale z hľadiska ďalšieho obsahu článku je jasné, že cesta k reálnej kompostárni je ešte veľmi dlhá a nie je nikým a ničím garantovaná.

Mesto Liptovský Mikuláš  do dnešného dňa nedokázalo realizovať projekt  „Zvýšenie kvality separovaného zberu odpadov v okrese Liptovský Mikuláš“, ktorý má schválenú výšku oprávnených nákladov 2 576 746,86 € a o ktorom boli prvé informácie publikované už v roku 2009!!!.

Vzhľadom k stavu výziev, uzatvorených kontraktov a reálneho čerpania finančných prostriedkov z Operačného programu Životné prostredie je taktiež málo pravdepodobné, že  výzva na budovanie zariadení na zhodnocovanie BRO bude vyhlásená ešte v programovacom období rokov 2007 – 2013.

- „Mesto prestalo uskladňovať zelený odpad na skládke vo Veternej Porube ešte v roku 2006 a v súčasnosti ho zhromažďuje v priestore bývalého strediska údržby verejnej zelene.“

Skládka je zariadenie na zneškodňovanie odpadov a preto sa tam odpad neuskladňuje, ale zneškodňuje. Sklad je miesto do ktorého tovar, materiál ... priebežne prichádza a odchádza,  skládku TKO nemôže opustiť žiadny uložený odpad.  

Odsek ďalej vyvoláva dojem, že mesto Liptovský Mikuláš  pristúpilo k neukladaniu zeleného odpadu na skládku komunálneho odpadu dobrovoľne, čo opäť nie je pravdou.

Podľa § 18 ods. 3 písm. m), platného od januára 2006, je zakázané  „zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov vrátane odpadu z cintorínov a z ďalšej zelene na pozemkoch právnických osôb, fyzických osôb a občianskych združení, ak sú súčasťou komunálneho odpadu“ tzn. že je zakázané nielen tieto odpady ukladať na skládky, ale aj spaľovať.

Okrem iného, § 39 ods. 14) citovaného zákona určuje obciam povinnosť „zaviesť separovaný zber papiera, plastov, kovov, skla a biologicky rozložiteľných odpadov; tým nie je dotknutá povinnosť obce podľa odseku 3 písm. b).“

Ďalej, akákoľvek obec musí uložený zelený odpad priebežne zhodnocovať (napr. kompostovať) prostredníctvom vlastného zariadenia alebo subdodávateľský cez na túto činnosť oprávnenú osobu. V žiadnom prípade takýto materiál nemôže ležať na mieste niekoľko rokov a čakať na vybudovanie zariadenia na jeho zhodnotenie.

- „Do kompostárne budú voziť trávy, lístie, konáre a rastlinný odpad. Vyčlenením zeleného odpadu sa odľahčí skládka vo Veternej Porube.“

Dnes sa píše rok 2012. Podľa nájomnej zmluvy uzatvorenej medzi mestom  Liptovský Mikuláš a Pozemkovým spoločenstvom Veterná Poruba sa ukladanie odpadu na skládke TKO končí 31.10.2014. Aká skládka sa ide odľahčiť, ak mesto Liptovský Mikuláš do dnešného dňa ani netuší, akým spôsobom bude nakladať s komunálnym odpadom po októbri 2014? 

- „Kompostáreň by mala umožniť zhodnotenie zeleného odpadu a v budúcich rokoch odľahčiť aj reštauračné zariadenia, ktoré majú problém so zbavovaním sa kuchynského odpadu.“

Text opäť vyvoláva u čitateľa dojem, že ide o akési dobrovoľné a ústretové konanie mesta. A opäť to nie je pravda.  

Podľa § 39 ods. 15) zákona o odpadoch „obec je povinná separovať biologicky rozložiteľný odpad podľa stratégie nakladania s biologicky rozložiteľným odpadom schválenej vládou SR.“     

Vláda SR schválila Stratégiu obmedzovania ukladania biologicky rozložiteľných odpadov na skládky odpadov dňa 15.12.2010. Slovensko sa tak v ostatnej chvíli vyhlo pokute 725 000 eur. Európska komisia totiž pre chýbajúcu stratégiu podala voči Slovensku žalobu na Európsky súdny dvor.

Stratégia obsahuje záväzné ciele pre obce platné už od roku 2013!!!

Tieto povinnosti platia aj pre reštauračné zariadenia, rovnako, ako v tejto chvíli sú už všetky firmy (teda aj reštaurácie) a občania v SR povinní triediť plasty, kovy sklo, papier, zelený odpad  a oddelené zložky nebezpečného odpadu (napr. baterky, kompaktné žiarivky ...). To, že to nikto nekontroluje je len obrazom stavu tejto spoločnosti. Potom sa nečudujme, že potrebujeme akcie typu „Vyčistime si Slovensko“

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?