Zelené oázy na sídlisku Podbreziny

Autor: Rudolf Pado | 15.5.2012 o 13:38 | (upravené 15.5.2012 o 17:31) Karma článku: 1,97 | Prečítané:  760x

Na sídlisku Podbreziny v Liptovskom Mikuláši pribudlo v uplynulom týždni 45 stromov, vyše 70 sadeníc krovín a 10 lavičiek. Stalo sa tak v rámci dvoch projektov OZ TATRY – Zelená oáza pri škole a Zelená oáza pri vode II. Rozpočet oboch projektov, vrátane finančného vkladu OZ TATRY a ZŠ Janka Kráľa,  je vyše 10 500 eur. 

Občianske združenie TATRY,  v spolupráci so ZŠ Janka Kráľa – Liptovský Mikuláš,  realizovalo na sídlisku Podbreziny v Liptovskom Mikuláši rozsiahlu výsadbu drevín, a to v rámci dvoch podporených projektov – Zelená oáza pri škole a Zelená oáza pri vode II.  

Projekt Zelená oáza pri škole bol podporený v rámci 6. ročníka grantového programu Zelené oázy sumou 3 100 eur. Jeho cieľom bolo pokračovať v skrášľovaní areálu základnej školy Janka Kráľa. Žiaci školy vysadili v exteriéroch školy 25 druhov drevín, ktoré budú slúžiť aj ako malé školské arborétum.                

„Pri plánovaní projektu sme okrem estetickej stránky chceli priniesť aj istú pridanú hodnotu v podobe vytvorenia možnosti pre realizáciu praktického vyučovania. V školskom arboréte majú možnosť žiaci školy oboznámiť sa nielen s tradičnými drevinami,  ako sú buk lesný, javor horský, jaseň štíhly ..., ale spoznať aj pomaly zabudnuté dreviny našich starých mám  a dedov – morušu čiernu a bielu, gaštan jedlý, jarabinu oskorušovú. Ukážku moderných drevín pre záhradné úpravy reprezentujú ginko dvojlaločné a platan javorolistý“, povedal predseda a projektový manažér OZ TATRY Rudolf Pado.

Ďalej dodal: “V najbližších týždňoch budú v priestoroch arboréta umiestnené  aj stoly a lavice z agátového dreva, ktoré umožnia realizovať vyučovanie v exteriéroch školy.“ 

Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša získalo taktiež 5 500 eur na pokračovanie projektu Zelená oáza pri vode z grantového programu Pohoda za mestom. Rudolf Pado k tomuto projektu uviedol: “Projekt Zelená oáza pri vode II. nadviazal na aktivity realizované v roku 2010. Naším hlavným cieľom bolo dotvoriť ďalšiu časť brehovej zóny Smrečianky, aby sa stala atraktívnejšou  pre obyvateľov sídliska Podbreziny. Realizačný plán projektu vychádzal zo schváleného územného plánu Regenerácia sídliska Podbreziny a pri plánovaní rozmiestnenia jednotlivých prvkov nám významne pomohli architekti Pavel Bobák a Stanislav Barényi. Občania mali možnosť navrhnúť úpravy priestoru v rámci verejného stretnutia.“

Na brehu Smrečianky bolo vysadených 20 vzrastlých stromov v zaujímavých farebných varietach a umiestnených 10 lavičiek. Výkopová zemina  z terénnych úprav bola využitá na vytvorenie dvoch záhonov, do ktorých bolo vysadených vyše 70 kusov krovín.
„Okrem sadenia stromov žiaci zo ZŠ Janka Kráľa vypleli celú zelenú oázu vysadenú v roku 2010 a nanovo sme v nej obnovili mulčovaciu  vrstvu. Spolupráca s touto školou je veľmi intenzívna a obojstranne prospešná“, dodal Pado.        
                       
Občianske združenie TATRY plánuje pokračovať v revitalizácii sídliska Podbreziny, ale všetky úpravy sú závislé od disponibilných finančných zdrojov. A v neposlednom rade by OZ TATRY uvítalo väčší záujem obyvateľov o dianie na sídlisku a ich zapojenie sa do prebiehajúcich aktivít.

Informácie o programoch a projektoch (http://www.ekopolis.sk):

- Zelené oázy

V 6. ročníku grantového programu Zelené oázy, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis a spoločnosť SLOVNAFT, a,s.  získalo podporu celkom 23 projektov v celkovej výške 56 000 €. Do uzávierky prvého kola, koncom novembra 2011,  poslali  žiadatelia až 561 platných  žiadostí v celkovej sume 2 mil. 466 tisíc eur. Z nich postúpilo 112 do druhého kola na dopracovanie. Finálny výber 23 projektov urobil poradný výbor na svojom stretnutí  v polovici marca.  Z geografického hľadiska bolo najviac projektov podporených v Banskobystrickom kraji (6), v Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom po 3 projekty. Z Bratislavského, Trnavského, Košického a Nitrianskeho  kraja boli vybrané po 2 projekty.

- Pohoda za mestom

Program Pohoda za mestom vyhlásila Nadácia Ekopolis v spolupráci s partnerom programu – spoločnosťou HEINEKEN Slovensko. Jeho cieľom je podporiť úpravu rekreačných priestorov v zázemí väčších miest, s počtom obyvateľov nad 25 000 a súčasne napomôcť oživeniu vzťahov a záujmov ľudí v ich okolí. Do uzávierky programu prišlo do Nadácie Ekopolis  27 žiadostí o podporu v hodnote 154 234 eur. Podporených bolo 6 projektov  v celkovej výške 30 000 eur.

Súvisiace články:

- Občania Podbrezín sa môžu vyjadriť k úpravám oázy

Deň dobrovoľníctva pri Smrečianke

- Diskusia na sídlisku Podbreziny

- Deň dobrovoľníctva v Zelenej oáze pri vode

- Zelená oáza pri vode

- Jazierko pri ZŠ Janka Kráľa

 

Zelená oáza pri vode II. (2012)

 7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

 

13.JPG

 14.JPG

15.JPG

 16.JPG

17.JPG

18.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

31.JPG

32.JPG

33.JPG

34.JPG

35.JPG

36.JPG

38.JPG

39.JPG

40.JPG

41.JPG

42.JPG

43.JPG

44.JPG

 

Zelená oáza pri škole (2012)

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

45.JPG

46.JPG

47.JPG

48.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?