Ad: Zeleň v mestách

Autor: Rudolf Pado | 23.5.2012 o 15:54 | (upravené 25.5.2012 o 8:56) Karma článku: 1,09 | Prečítané:  168x

Primátor mesta Liptovský Mikuláš Alexander Slafkovský tvrdí, že pri pohľade na satelitnú snímku mesta vidieť, že je zelené. Garantujem Vám, že aj pri pohľade na planétu Zem z Vesmíru sa táto javí ako modrá, to však neznamená, že sa na nej, aj v tejto chvíli, nerúbu dažďové pralesy, nevyskytujú ropné škvrny a  do oceánov nie sú vypúšťané toxické látky. V makropohľade sa strácajú detaily a zmysel pre mierku. Aj preto takéto hodnotenie množstva a kvality zelene pokladám za veľmi subjektívne a neodborné.

1.JPG

MY Liptovské noviny, 21.5.2012

Existujú vedecké metódy pre hodnotenie kvality života v mestských aglomeráciách napr. metodické hárky Spoločných európskych indikátorov, ktoré umožňujú objektívne zhodnotiť aj kvalitu a dostupnosť zelene v meste.

Pre mestá má zásadný význam predovšetkým kvalitne štruktúrovaná – z hľadiska veku, druhového zloženia a priestorového rozmiestnenia – drevinová  zeleň, teda stromy a kroviny. Túto funkčnosť nadobúda, v prípade stromov, až niekoľko desiatok rokov po výsadbe a preto sa aj na organizmus mesta musíme vždy pozerať z pohľadu dlhodobého plánovania výsadby, údržby a výrubov drevín. Pre mnohých architektov je však zeleň iba doplnok fasád budov v pozadí, ktorý skladajú spôsobom akým zostavuje dieťa stavebnicu lega.

Je zarážajúce a opäť dobre utajené pred verejnosťou, že  mesto Liptovský Mikuláš dalo spracovať dokument starostlivosti o dreviny, nakoľko niekoľko rokov bol pripravovaný a financovaný  z rozpočtu mesta tzv. Generel zelene v meste. Dodnes mi nie  je jasné ako sa s týmto dokumentom následne pracovalo.

A napokon, ak je so zeleňou v meste Liptovský Mikuláš všetko v poriadku, prečo sa mesto ani raz neuchádzalo o cenu Hlavné mesto biodiverzity, ktorá bola v SR v uplynulých rokoch pravidelne vyhlasovaná?  Veď porovnávať sa s inými je vždy objektívnejšie než vytvoriť si vlastné kritéria spokojnosti.    


Niektoré informačné zdroje k ochrane biodiverzity:
 
- Biodiverzita vo vybraných slovenských mestách a príklady z praxe pri ochrane a podpore biodiverzity v urbanizovanom prostredí  (Vyhodnotenie prvého ročníka súťaže „Hlavné mesto Biodiverzity 2010“)

- Podpora biodiverzity v urbanizovanom prostredí (Vyhodnotenie prvého ročníka súťaže „Hlavné mesto Biodiverzity 2011“)
 
- Hlavné mestá biodiverzity, Európske samosprávy idú príkladom v ochrane biodiverzity na  miestnej úrovni  

- Udržateľné mestá

- Dohovor o biologickej diverzite

- Štvrtá národná správa o implementácii Dohovoru o biologickej diverzite v SR 

- Hlavným mestom biodiverzity pre rok 2010 sú Želiezovce

- Kremnica je hlavné mesto biodiverzity 2011 

- Publikácie REC Slovensko

     

       

                                                                                                                                           

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?