Analýza odpadového hospodárstva pre mesto Liptovský Mikuláš

Autor: Rudolf Pado | 24.5.2012 o 13:17 | (upravené 24.5.2012 o 13:30) Karma článku: 1,52 | Prečítané:  638x

Mesto Liptovský Mikuláš zadalo firme Denkstatt Slovensko s. r. o. vypracovanie Analýzy odpadového hospodárstva pre mesto Liptovský Mikuláš na obdobie 5,10 a 20 rokov.

Analýza má rozsah 30 strán a na jej 24-stranách sú sumarizované právne rámce nakladania s odpadmi v SR, geografické, sociálne, ekonomické  a iné charakteristiky regiónu, prehľad dostupných technológii pre zhodnotenie a zneškodnenie odpadov, čo sú informácie bežne dostupné v informačných  systémoch na internete resp. v databázach rôznych orgánov štátnej správy.

Analýza konštatuje vysokú mieru skládkovania odpadov (83,78%) pochádzajúcich z mesta Liptovský Mikuláš a poukazuje na fakt, že 44%-percentný podiel obyvateľov mesta na počte obyvateľov okresu Liptovský Mikuláš produkuje viac ako 55%-né množstvo odpadu.

Spracovateľ analýzy konštatuje, že mesto Liptovský Mikuláš vynaložilo v roku 2010 na propagáciu v rámci odpadového hospodárstva iba 360 eur (0,04% z celkových nákladov na fungovanie odpadového hospodárstva), čo pokladá za poddimenzované a odporúča „cielenú, dlhodobú a profesionálnu kampaň“.

Zároveň konštatuje: „... pozitívne hodnotíme kroky, ktoré už boli realizované. Napríklad kampaň „Neseparujte sa! Separujte s nami“ na podporu separovaného zberu ...“ a odporúča „Pri aktivitách zameraných na zvyšovanie environmentálneho povedomia obyvateľov odporúčame ešte vo väčšej miere zapojiť mimovládne organizácie, ktoré na Slovensku alebo lokálne, dlhodobo pozitívne pôsobia v oblasti environmentálnej výchovy.“  

Toto konštatovanie je v zásadnom rozpore s pohľadom niektorých pracovníkov MÚ Liptovský Mikuláš na pokračovanie akýchkoľvek informačných aktivít a v kontraste s aktuálnymi  vzťahmi medzi mestom Liptovský Mikuláš a OZ TATRY.

Analýza upozorňuje, že budovanie ďalších skládok odpadov na území SR bude, vzhľadom k európskej legislatíve, značne problematické a veľmi vecne pomenúva negatíva a neznáme pri technológii plazmového splyňovania.

Riešiteľ zadania taktiež pragmatický uvádza „Treba si uvedomiť, že aj po dosiahnutí cieľov POH bude potrebné zneškodňovať zvyškový odpad ...“ a ako riešenie skládkovania odpadov navrhuje „možné dobudovanie novej kazety na skládke vo Veternej Porube alebo Liptovskom Hrádku.“ 

OZ TATRY nemá informáciu o tom, nakoľko riešiteľ analýzy bol informovaný mestom  Liptovský Mikuláš o situácii na skládke TKO Veterná Poruba a o dohode s Pozemkovým spoločenstvom Veterná Poruba o jej uzatvorení. 

Najväčšie  zadosťučinenie pre OZ TATRY predstavuje návrh odporúčaných krokov v horizonte niekoľkých mesiacov: „ihneď začať so zvyšovaním povedomia ... pre obyvateľov ako aj pracovníkov, ktorí prichádzajú do styku s odpadmi“, „nadviazať, prípadne rozšíriť spoluprácu s mimovládnymi organizáciami“, „dôsledne sledovať a vyhodnocovať úspešnosť separácie ... a pri zistení nedostatkov ihneď pristúpiť k ich odstráneniu“, „v spolupráci s mestskou políciou dbať o to, aby kontajnery na separovaný zber neboli neoprávnené vyprázdňované podnikavými jedincami ...“, atď.

Ide o obsahovo totožné návrhy, ktoré OZ TATRY  dlhodobo komunikuje voči vedeniu mesta Liptovský Mikuláš, Verejnoprospešným službám Liptovský Mikuláš a Mestskej polícii Liptovský Mikuláš ... , bez akýchkoľvek následných konzekvencii.

Zhrnuté a podčiarknuté: Z analýzy, ktorá podľa dostupných informácií stála daňových poplatníkov 2 000 eur, sme sa dozvedeli len to, čo sme už dávno vedeli. A to zadarmo.             

Súvisiace články:

- OZ TATRY vypovedalo memorandum o spolupráci 

- Čo v správe (ne)dočítate

- A projekt za projektom sa valí

- Svet fiktívnych kontrol 

- Opäť slovný balast pána primátora

- Obchodná politika VPS Liptovský Mikuláš

- Mýty a neznáme v kauze skládky TKO Veterná Poruba: 

- Ad: Návrh na zvýšenie daní môžu ľudia pripomienkovať

- Odpady: Odpoveď na žiadosť o informácie

- Odpady: Stagnácia triedenia v roku 2011

- Supermarket „Pod vekom“ 

- O čo ide Veternej Porube                 


           1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Niektorí vojaci si na protest strhávajú výložky. Rúca sa Lukašenkov režim?

Najviac dobitých demonštrantov radšej neprepúšťajú.

Píše Martin Kugla

Nechcel majdan, tak dostane plošču

Zdá sa, že Lukašenko končí.


Už ste čítali?