Analýza odpadového hospodárstva pre mesto Liptovský Mikuláš

Autor: Rudolf Pado | 24.5.2012 o 13:17 | (upravené 24.5.2012 o 13:30) Karma článku: 1,52 | Prečítané:  535x

Mesto Liptovský Mikuláš zadalo firme Denkstatt Slovensko s. r. o. vypracovanie Analýzy odpadového hospodárstva pre mesto Liptovský Mikuláš na obdobie 5,10 a 20 rokov.

Analýza má rozsah 30 strán a na jej 24-stranách sú sumarizované právne rámce nakladania s odpadmi v SR, geografické, sociálne, ekonomické  a iné charakteristiky regiónu, prehľad dostupných technológii pre zhodnotenie a zneškodnenie odpadov, čo sú informácie bežne dostupné v informačných  systémoch na internete resp. v databázach rôznych orgánov štátnej správy.

Analýza konštatuje vysokú mieru skládkovania odpadov (83,78%) pochádzajúcich z mesta Liptovský Mikuláš a poukazuje na fakt, že 44%-percentný podiel obyvateľov mesta na počte obyvateľov okresu Liptovský Mikuláš produkuje viac ako 55%-né množstvo odpadu.

Spracovateľ analýzy konštatuje, že mesto Liptovský Mikuláš vynaložilo v roku 2010 na propagáciu v rámci odpadového hospodárstva iba 360 eur (0,04% z celkových nákladov na fungovanie odpadového hospodárstva), čo pokladá za poddimenzované a odporúča „cielenú, dlhodobú a profesionálnu kampaň“.

Zároveň konštatuje: „... pozitívne hodnotíme kroky, ktoré už boli realizované. Napríklad kampaň „Neseparujte sa! Separujte s nami“ na podporu separovaného zberu ...“ a odporúča „Pri aktivitách zameraných na zvyšovanie environmentálneho povedomia obyvateľov odporúčame ešte vo väčšej miere zapojiť mimovládne organizácie, ktoré na Slovensku alebo lokálne, dlhodobo pozitívne pôsobia v oblasti environmentálnej výchovy.“  

Toto konštatovanie je v zásadnom rozpore s pohľadom niektorých pracovníkov MÚ Liptovský Mikuláš na pokračovanie akýchkoľvek informačných aktivít a v kontraste s aktuálnymi  vzťahmi medzi mestom Liptovský Mikuláš a OZ TATRY.

Analýza upozorňuje, že budovanie ďalších skládok odpadov na území SR bude, vzhľadom k európskej legislatíve, značne problematické a veľmi vecne pomenúva negatíva a neznáme pri technológii plazmového splyňovania.

Riešiteľ zadania taktiež pragmatický uvádza „Treba si uvedomiť, že aj po dosiahnutí cieľov POH bude potrebné zneškodňovať zvyškový odpad ...“ a ako riešenie skládkovania odpadov navrhuje „možné dobudovanie novej kazety na skládke vo Veternej Porube alebo Liptovskom Hrádku.“ 

OZ TATRY nemá informáciu o tom, nakoľko riešiteľ analýzy bol informovaný mestom  Liptovský Mikuláš o situácii na skládke TKO Veterná Poruba a o dohode s Pozemkovým spoločenstvom Veterná Poruba o jej uzatvorení. 

Najväčšie  zadosťučinenie pre OZ TATRY predstavuje návrh odporúčaných krokov v horizonte niekoľkých mesiacov: „ihneď začať so zvyšovaním povedomia ... pre obyvateľov ako aj pracovníkov, ktorí prichádzajú do styku s odpadmi“, „nadviazať, prípadne rozšíriť spoluprácu s mimovládnymi organizáciami“, „dôsledne sledovať a vyhodnocovať úspešnosť separácie ... a pri zistení nedostatkov ihneď pristúpiť k ich odstráneniu“, „v spolupráci s mestskou políciou dbať o to, aby kontajnery na separovaný zber neboli neoprávnené vyprázdňované podnikavými jedincami ...“, atď.

Ide o obsahovo totožné návrhy, ktoré OZ TATRY  dlhodobo komunikuje voči vedeniu mesta Liptovský Mikuláš, Verejnoprospešným službám Liptovský Mikuláš a Mestskej polícii Liptovský Mikuláš ... , bez akýchkoľvek následných konzekvencii.

Zhrnuté a podčiarknuté: Z analýzy, ktorá podľa dostupných informácií stála daňových poplatníkov 2 000 eur, sme sa dozvedeli len to, čo sme už dávno vedeli. A to zadarmo.             

Súvisiace články:

- OZ TATRY vypovedalo memorandum o spolupráci 

- Čo v správe (ne)dočítate

- A projekt za projektom sa valí

- Svet fiktívnych kontrol 

- Opäť slovný balast pána primátora

- Obchodná politika VPS Liptovský Mikuláš

- Mýty a neznáme v kauze skládky TKO Veterná Poruba: 

- Ad: Návrh na zvýšenie daní môžu ľudia pripomienkovať

- Odpady: Odpoveď na žiadosť o informácie

- Odpady: Stagnácia triedenia v roku 2011

- Supermarket „Pod vekom“ 

- O čo ide Veternej Porube                 


           1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?