Barbari tiahnu Slovenskom

Autor: Rudolf Pado | 31.5.2012 o 12:11 | (upravené 31.5.2012 o 14:32) Karma článku: 9,10 | Prečítané:  1877x

Zopakujme si: Funkčná zeleň sa bezmyšlienkovite  likviduje pri tzv. rekonštrukciách a revitalizáciách miest platených z európskych fondov a nahrádza sa nefunkčnými miniatúrami stromov a stovkami metrov štvorcových lacných zámkových dlažieb. Medzi ďalšie dôvody výrubov stromov a krovín patrí často fiktívne ohrozenie života, zdravia, majetku ... Cestári likvidujú zeleň z dôvodu bezpečnosti cestnej premávky, vodohospodári pod aktuálnym sloganom protipovodňovej ochrany a občania nenávidiaci stromy dôvody ani nehľadajú. Zdá sa, akoby značná časť obyvateľov tejto krajiny bola členmi akejsi sekty nenávidiacej všetko prírodné, prirodzené a divoké.

Takto sa spravujú veci verejnéTakto sa spravujú veci verejné

Ostatným príkladom „odborného“ orezania stromov  je cintorín v obci Lubina v okrese Nové Mesto nad Váhom o ktorom priniesla informácie aj televízia.

P1000046.JPG

P1000047.JPG

P1000048.JPG

P1000049.JPG

P1000050.JPG

P1000051.JPG

Počas prípravy reformy verejnej správy sa argumentovalo tým, že „ľudia v obciach si najlepšie vedia riadiť veci verejné, vedia čo potrebujú ...“ a tak sa na samosprávy  prenieslo obrovské množstvo kompetencií. Výsledok? Klientelizmus, korupcia, zneužívanie právomoci verejného činiteľa, arogancia, neznalosť zákonov, vyhrážanie sa občianskym aktivistom  ... A miestni mlčia. Starosta, poslanec ... je  rodinný príbuzný, kamarát z vojny, predseda futbalového družstva, sponzor miestnych mažoretiek, „alfa-samec“ ... Dôvody pre  – nevidím, nepočujem, nehovorím – sa vždy nájdu.

Ľudia chcú lepší svet. Chcú prácu, kvalitné školstvo a zdravotníctvo, dobré cesty a chodníky, detské ihriská ... , ale zároveň chcú neschopných rodinných príslušníkov a kamarátov udržať pri korytách v štátnej a verejnej správe.

Ľudia nepochopili jedno: barbari vždy len prídu, vyplienia a odtiahnu. Z krajín i funkcií.

A po nich ostáva len vypálená demoralizovaná krajina a prázdne štátne či obecné kasy.


Poznámka:

Barbar (asi z gréckeho barbaroi - škrek vtákov) je označenie, ktoré Gréci a Rimania pôvodne používali pre cudzincov, hovoriacich nezrozumiteľnou rečou. Postupne však, najmä od grécko-perzských vojen, dostávalo toto označenie čoraz výraznejšie hanlivú príchuť, vo význame nevzdelaný, necivilizovaný, neľudský, surový a podobne. Od Grékov prevzali tento pojem okolo 3. storočia pred Kr. Rimania (barbarus), označujúc ním príslušníkov bez grécko-rímskej vzdelanosti. V tej dobe toto označenie zdedili niektoré severoafrické kmene a dodnes ho používajú na vlastné pomenovanie (Berberi). Dnes sa týmto pojmom pejoratívne označuje surovec, nevzdelanec a pod.

Súvisiace články:

- Polícia? Vonku sadia stromy!

- Chemická vojna, cui bono?

- Krajina ako kôlňa na drevo

- Mestá bez zelene

- Sadenie stromov  ako filozofia života

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?