Spoločne menia verejné priestranstvá

Autor: Rudolf Pado | 20.6.2012 o 14:03 | (upravené 20.6.2012 o 14:29) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  285x

Spolupráca OZ TATRY a ZŠ Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši priniesla ďalšie ovocie v podobe získania 2 500 eur na pokračovanie  skrášľovacích aktivít v exteriéroch  základnej školy.

Arborétum a učebňa v prírode v jednomArborétum a učebňa v prírode v jednomRudolf Pado

Keď počas septembra 2011 žiaci ZŠ Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši navrhli novú podobu areálu školy, zdalo sa, že rozsah prác a počet naplánovaných prvkov je nereálny. Odvtedy  OZ TATRY v spolupráci s vedením základnej školy  uskutočnilo množstvo krokov, aby sa predstavy deti premietli do reality. Výsledok doterajšej snahy je dobre viditeľný pri bežnej prechádzke areálom školy.

V rámci projektu Prírodná záhrada v environmentálnej výchove, ktorý bol podporený sumou 2 547 eur Ministerstvom školstva SR v rámci grantovej schémy Enviroprojekt 2011, bolo v exteriéroch školy vysadených 38 ks stromov a 90 ks krovín. 

Počas septembra 2011 sa v priestoroch školy uskutočnil 2-dňový tréning Prírodná záhrada v environmentálnej výchove, ktorý bol realizovaný v spolupráci s OZ SOSNA z Družstevnej pri Hornáde. V priebehu tréningu, na ktorom  sa zúčastnili žiaci školy, ako aj hostia – učitelia z iných slovenských škôl, bolo vybudované záhradné jazierko a bylinná špirála.

Žiaci školy sa témou prírodných záhrad zaoberali aj v rámci jednotlivých predmetov, aby sa dosiahol efekt uvedomenia si medzipredmetovýc h vzťahov.  Bolo vytvorených 581 ks výstupov projektu - výtvarné a literárne práce, power-pointové prezentácie, postery, zbierky úloh z matematiky, zbierky piesní s témou záhrad  a pod.  Najlepšie výstupy projektu boli prezentované všetkým žiakom školy v rámci tzv. rovesníckeho vzdelávania a počas  Dňa prírodných záhrad aj verejnosti.   

V II. fáze úprav areálu školy bola získaná finančná podpora na projekt „Zelená  oáza pri škole“. 

V priebehu projektu Zelená oáza pri škole, ktorý bol podporený sumou 3 100 eur  Nadáciou Ekopolis a spoločnosťou Slovnaft  a.s., v rámci grantového programu Zelené oázy,  žiaci školy vysadili v exteriéroch školy 25 druhov drevín. V školskom arboréte sa nachádzajú  nielen tradičné dreviny,  ako sú buk lesný, javor horský, jaseň štíhly,  ale aj pomaly zabudnuté dreviny našich starých mám  a dedov – moruša čierna a biela, gaštan jedlý, jarabina oskorušová. Ukážku moderných drevín pre záhradné úpravy reprezentujú ginko dvojlaločné a platan javorolistý. Taktiež bola vysadená časť živého plota okolo učebne v prírode. Ku všetkým stromom sú vytvorené zalaminované texty pre realizáciu výchovno – vzdelávacích aktivít priamo v arboréte. Výkopový materiál bol využitý pre vybudovanie skalky s desiatkami druhov rastlín.

Do priestoru arboréta  boli umiestnené  stoly a lavice z agátového dreva, ktoré umožňujú  realizovať vyučovanie vo vonkajšom prostredí školy. 

Všetky doterajšie práce boli realizované žiakmi školy a to na dobrovoľníckom základe resp. počas k tomuto účelu vhodných vyučovacích hodín. Dobrovoľnícky vklad vložený do  úprav priestoru dosiahol len počas prebiehajúceho roka 2012 rozsah viac než 300 hodín.   

Cieľom projektu Zelená oáza pri škole II., ktorý bol podporený  sumou  1 000  eur Nadáciou Orange v rámci grantového programu Šanca pre váš región, je výsadba živého plota okolo učebne v prírode a umiestnené pergol s popínavými ružami v exteriéroch školy. Nadácia Orange podporila v predmetnej grantovej výzve 65 projektov z 504 predložených.

Počas trvania projektu Priestory pre story,  ktorý bol podporený Nadáciou Intenda v rámci grantového programu Oživujeme verejný priestor, bude vytvorených cca 60 metrov chodníkov z prírodného kameňa, ktoré dotvoria okolie záhradného jazierka a bylinnej špirály. Na záver projektu sa uskutoční Susedský deň alebo School party. Nadácia Intenda podporila 34 projektov zo 115 predložených žiadostí. Projekt  OZ  TATRY bol  podporený sumou 1 000  eur.

Projekt zelených oáz na sídl. Podbreziny sumou 500 eur podporil aj Žilinský samosprávny kraj.  

Všetky projekty sú spolufinancované z finančných  rezerv  OZ TATRY a ZŠ Janka Kráľa.    

V plánoch OZ TATRY a ZŠ Janka Kráľa je taktiež dokončenie výsadby drevín pri južnom a severnom oplotení školy, umiestnenie lavičiek pri záhradnom jazierku a stojanov na bicykle pri hlavnom vchode školy.    

Dlhodobá spolupráca týchto subjektov neprináša so sebou iba vizuálnu premenu areálu školy, ale aj neformálne partnerské vzťahy medzi občianskym združením a školou či vytváranie vzťahu žiakov školy k verejným priestranstvám, dobrovoľníctvu a manuálnej práci.

ZŠ Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši taktiež dlhodobo pomáha OZ TATRY rozširovať a starať sa o významný verejný priestor na sídl. Podbreziny – Zelenú oázu pri vode.

Výstupom iného spoločného projektu je zriadenie Detského centra pohybu,  v ktorom si rodičia s deťmi môžu požičať kolobežky pre športové vyžitie sa.      

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG


Súvisiace články:

- Zelené oázy na sídlisku Podbreziny

- Pri ZŠ Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši vznikne malé školské arborétum

- Jazierko pri ZŠ Janka Kráľa

- ZŠ Janka Kráľa – Liptovský Mikuláš (kontakt)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?