Moja milá inšpekcia

Autor: Rudolf Pado | 17.8.2012 o 11:18 | Karma článku: 10,84 | Prečítané:  1192x

Zrejme mi uniká zmysel tvojej existencie, nakoľko každá tvoja tlačová správa má napĺňa smútkom, beznádejou a utužuje vo mne presvedčenie, že SR nie je právny štát. Akoby nestačilo, že na kontroly sa ohlasuješ vopred a kontrolované subjekty medzitým retušujú stopy, kalibrujú prístroje a ovplyvňujú svedkov, tvoje rozhodnutia majú na kontrolované subjekty minimálny právny a ekonomický dopad. Netuším, či je tvoje konanie dôkazom neschopnosti, strachu, ľahostajnosti alebo len súčasťou slovenských gorilích hier, ale kladiem si logickú otázku o zmysle a potrebe tvojej existencie.

 

V uplynulých dňoch si verejnosti ponúkla tlačovú správu „Vyše dve pätiny kontrol inšpektorov ochrany prírody sa skončili porušením zákona“ (16.8.2012) z ktorej vyberám: „ Inšpektori ochrany prírody a krajiny Slovenskej inšpekcie životného prostredia vykonali v prvom polroku tohto roka 256 kontrol. Zamerali sa najmä na dodržiavane zákona o ochrane prírody a krajiny, ale aj zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi, tzv. zákon CITES a s ním súvisiacich nariadení EÚ. Porušenie  týchto zákonov zistili v 105 prípadoch, za ktoré uložili 29 opatrení na nápravu a 55 pokút v hodnote vyše 27-tisíc eur ...“

Z tlačovej správy je zrejmé, že v 47,6 % zistených prípadov porušenia zákona o ochrane prírody a krajiny si neudelila žiadnu sankciu a v prípadoch, v ktorých bola sankcia udelená, bola jej priemerná výška 490,91 €. Škoda len, že rovnakú benevolentnosť pri kontrolách nepreukazujú aj iné orgány štátu napr. daňové úrady, ktoré bez problémov udelia cukrárni s jedno eurovým prebytkom  v pokladni (obslužné) sto eurovú pokutu.

Ďalej je tlačová správa ešte napínavejšia: „ ... pokutu po 1 500 eur dostali až tri subjekty. Prvým bolo Pozemkové a lesné spoločenstvo v Sečovskej Polianke v okrese Vranov nad Topľou za to, že dalo pokyn na výrub drevín, na základe ktorého bolo na území s prvým stupňom ochrany vyrúbaných 381 drevín rastúcich mimo lesa bez súhlasu orgánu ochrany prírody. Ďalej košická spoločnosť ROTEXO za zničenie drevín rastúcich mimo lesa, prevažne krov na ploche približne 300 m², a zároveň  za vykonanie zmeny stavu mokrade bez súhlasu orgánu ochrany prírody. Treťou bola firma AGRO vo Vyšnom Hrušove v okrese Humenné za porušenie podmienok vykonávania činnosti, ktoré určil vo svojom rozhodnutí orgán ochrany prírody ...“.

Ak dobré počítam, tak jeden vyrúbaný strom z počtu 381 ks bol tebou ocenený na 3,93 €. Ak niečo podobné urobí cigán, tak ho ocenia na 24 mesiacov nepodmienečne. Mimochodom, milá moja inšpekcia, za 3,93 € si napr. v Semenolese nekúpiš ani 2 ks jedle bielej o výške 40 – 60 cm. Predpokladám, že vyrúbané dreviny boli podstatne väčšieho vzrastu.

Vieš, čo je 1 500 eur pre ľudí  a subjekty, ktoré zjavne a úmyselne porušujú zákony? Vreckové na kávu. V Liptovskom Mikuláši máme človeka, ktorý vlastní celú ulicu ... Áno, dobre čítaš, všetky domy na danej ulici sú v jeho vlastníctve – čo dieťa to nový dom.     

Veľmi by má taktiež zaujímalo, aké sú tvoje náklady (mzdové, cestovné, poštovné, znalecké posudky ...) na vyšetrenie jedného deliktu a či sa aspoň približne kryjú s výškou udeľovaných sankcií.

Taktiež je pre mňa nepochopiteľný rozpor medzi obrovskými požiadavkami na dotácie z Environmentálneho fondu, ktorý je vytváraný práve z udeľovaných sankcií a tvojou ochotou udeľovať sankcie vo výške, ktorá nie je výsmechom právneho štátu.

Ale asi to takto má byť.

Bezzubá Slovenská inšpekcia životného prostredia je len vrcholom ľadovca.

Máme predsa aj zákon, ktorý mal nekompromisne trestať vodičov s viac ako jedným promile alkoholu v krvi. A výsledok: cez 5 000 prichytených vodičov v priebehu niekoľkých mesiacov, pár odsúdených na nepodmienečne tresty a  neznižujúci sa počet prípadov zisteného alkoholu u vodičov motorových vozidiel.     

Žijeme predsa v krajine, kde si páchateľ užíva väčšiu ochranu a súcit než jeho obeť, kde slušnosť sa musí skrývať pred gaunerizmom a kde neschopnosť štátu zabezpečiť spravodlivosť a poriadok je komunikovaná rôznymi analytikmi typickým slovným klišé „represia nie je všeliek ...“.

Páni a dámy, je však represia na oko a represia. Potom analyzujte.     

 

      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?