A to tu fakt chcete zostať ...

Autor: Rudolf Pado | 17.8.2012 o 15:40 | (upravené 17.8.2012 o 15:55) Karma článku: 10,91 | Prečítané:  1521x

Československo mám prechodené krížom-krážom. A nakoľko si myslím, že k národnej hrdosti nevychováva preambula Ústavy SR zavesená kdesi v triede ale bezprostredný zážitok, každý rok navštívime s dcérou niektorý zo slovenských národných parkov resp. chránenú krajinnú oblasť. Tohtoročná voľba padla na NP Slovenský kras.

NP Slovenský krasNP Slovenský krasRudolf Pado


Ide predsa o lokalitu zaradenú do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO o ktorej vám  Wikipédia prezradí nasledovné:  „Lokalita Svetové dedičstvo UNESCO je špecifická lokalita, ktorá bola navrhnutá, ako kandidát medzinárodného programu svetového dedičstva spravovaného UNESCO. Cieľom programu je katalogizovať a zachovať kultúrne a prírodné miesta mimoriadneho významu ako spoločné dedičstvo ľudstva. Vybrané lokality môžu po splnení určitých podmienok získať prostriedky z Fondu svetového dedičstva. Program bol založený na základe Dohody o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva prijatej na konferencii UNESCO 16. novembra 1972 , ktorá sa uskutočnila v Paríži. Zoznam obsahuje 911 lokalít, z toho 704 kultúrnych, 180 prírodných a 27 zmiešaných lokalít nachádzajúcich sa v 151 štátoch (stav k roku 2010) ...  Jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu krasu boli na základe spoločného nominačného projektu Slovenskej a Maďarskej republiky zapísané na zoznam Svetového prírodného dedičstva (SvPD) v roku 1995. V roku 2000 bola k pôvodnému projektu zapísaná Dobšinská ľadová jaskyňa. Súčasťou SvPD sú všetky jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu. V súčasnosti je na území známych viac než 1300 jaskýň, z čoho vyše 1000 je na území Slovenskej republiky ...“

 

2.JPG

Pohľad z Dievčenskej skaly na Rožňavu

Nemám veľké očakávania od lokalít mimo turistami protežovaných Tatier, Fatier, PIENAPu a NP Slovenský raj, ale udivená otázka recepčnej v ubytovni v Rožňave – „A to tu fakt chcete ostať celý týždeň, nerozmyslíte si to?“ – predsa len šokovala viac než rozkopané rožňavské námestie. Stále mám naivnú predstavu o tom, že každá služba sa má ponúkať a nie od jej poskytnutia odrádzať.

Už pri príprave nášho turistického programu mi bolo jasné, že náš pobyt bude kombináciou skorých ranných cestovaní a turistických presunov k vhodnému  dopravnému spojeniu pre návrat. Žiadnu inú možnosť frekvencia verejného dopravného spojenia v regióne neponúka.

Hneď prvý deň sme preto strávili viac ako jednu hodinu čakaním na prvý vstup do Domice. A to môžeme tancovať radosťou, že sme  jaskyňu vôbec videli.  Až do termínu vstupu sme boli stále jedinými záujemcami o tento unikát. Situáciu našťastie zachránil autobus plný maďarských turistov. Obdobná situácia sa zopakovala o niekoľko dní v inej jaskyni, kde sme absolvovali prehliadku napokon dvaja.

Poďme však k prírode. Krásna. Počas celodenného putovania po obvode Silickej planiny sme okrem jedného motorkára, ktorý tu nemal čo hľadať, nestretli jediného turistu. Prítomnosť človeka v kraji prezrádzajú iba poľovnícke posedy a občas sa vyskytujúce stáda rohatého dobytka  na planine a ospalé známky života v dedinkách, ktorými sme prechádzali. Jedinou výnimkou je okolie Zádielskej doliny, kde sa turisti vyskytujú. 

Ak nerátam odbočku k Silickej ľadnici, na planinách Slovenského krasu nenájdete jedinú odbočku – upútavku – k akejkoľvek atrakcii (priepasti, studni, závrtu ...), čím sa turistika mení na síce malebné ale predsa len trochu monotónne putovanie.

Značkovanie trás zodpovedá ich návštevnosti. Planiny zarastajú krovinami, značky sa strácajú v húšťavách, smerovníky sú občas nejasné a na rozľahlých pláňach je určenie smeru trasy viac otázkou šťastia než kvality turistického značenia. Paradoxne, naozaj zaujímavé miesta, napr. husitský kostol v Lúčke, nenájdete ani v mape.

A pikošky pokračujú: pod zatvoreným hradom v Krásnej Hôrke sa vyberá parkovné, Múzeum vodný hámor v Šugovskej doline nájdete uprostred  sezóny zatvorené, dedinky a mestá sú ošarpané, špinavé, akoby zabudnuté v čase, mnohé rekreačné objekty a chaty zatvorené a chátrajúce.  Moja dcéra, nezvyknutá na kolorit východného Slovenska, to okomentovala slovami: „Nikdy by som tu nechcela žiť.“  Ospravedlňujúco jej vysvetľujem, že je to predovšetkým dôsledok vysokej nezamestnanosti a chudoby, o ktorej večne vzdychajúci a so svojou životnou úrovňou trvalo nespokojní Liptáci nemajú ani predstavu.

3.JPG

Kostol v obci Lúčka

Paradoxne, bol to pekný týždeň pre niekoho, komu nedostatky nezastrú zrak a zmysel pre krásu.

Aj toto putovanie ma však utvrdilo v tom, že podstatná časť Slovenska umiera na mentálnej i fyzickej úrovni, stráca sa z mapy turistických destinácií ...   A to napriek existencii SACR, rôznym prezentačným turistickým výstavám a veľtrhom, PR aktivitám  typu „Vo štvorici po Slovensku“ (kde sa prezentujú skôr „vychytávky“ turizmu, než je prinášaný verný obraz o Slovensku) ... Nedá sa vnútiť nikomu, ani príslušníkom vlastného národa, aby objavovali a spoznávali vlastnú krajinu.

Aj preto je logické žiadať a nachádzať odpoveď na mnohé otázky, napr.:

Aká je hodnota značky Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva pre miestnych obyvateľov?

Akú úlohu zohráva značka Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva pri rozhodovaní sa turistu o návšteve turistickej destinácie?   

Aký je vzťah medzi značkou Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva  a výnosmi z turizmu?

Pred kým a čím je chránená príroda a krajina vo vyľudňujúcom sa turistickom priestore? Aký vnútorný zmysel má ochrana prírody a krajiny v takejto destinácii?

Hľadanie odpovedí na tieto otázky je nevyhnutné práve preto, aby sme čoraz viac nemuseli čeliť otázke – v miestnom i celoslovenskom kontexte: „A to tu fakt chcete zostať ...?“

P.S:  Obdobnú skúsenosť som o pár týždňov nadobudol v CHKO Cerová vrchovina.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?