Som za zrušenie národného parku

Autor: Rudolf Pado | 22.8.2012 o 12:01 | (upravené 22.8.2012 o 12:07) Karma článku: 9,54 | Prečítané:  1453x

Potom, čo Lesoochranárske zoskupenie VLK verejne odkomunikovalo názor, že  Národný park Nízke Tatry, v terajšej podobe, by mal byť zrušený, časť odbornej a laickej verejnosti je v šoku. Nečudo. Ochrana prírody na Slovensku sa dlhodobo chváli  historickým kontextom, tradíciami a prepracovaným systémom. Zrušenie národného parku by bolo priznaním sa  k úplného kolapsu právneho systému a spoločenskej vážnosti ochrany prírody a krajiny v SR.

Myšlienka zrušenia resp. oklieštenia rozlohy národného parku bude mať veľa odporcov. Ide o pracovné miesta v štátnej správe. Ide o hodnotu investícii a značku „ktorá predáva“ pre developerov a hotelierov. Ide o historickú emóciu v srdciach turistov, lyžiarov ... návštevníkov územia. Ide o falošnú hrdosť okolitých mestečiek a dedín. Ide o spoločenský kredit a medzinárodnú prestíž Ministerstva životného prostredia SR. A najmä ide o biznis cestou pokrytectva.

Ak Donovaly, Demänovskú dolinu a oblasť Chopka, lesnícke zásahy v území v ostatných rokoch (cca 5 000 ha holorubov), tzv. protipožiarne pásy v kvalite ciest I. triedy  ... interpretujeme ako trvalo udržateľný rozvoj (TUR), tak zároveň popierame nielen základnú definíciu TUR, ale aj definíciu národného parku v platnom znení zákona o ochrane prírody a krajiny: „Rozsiahlejšie územie, spravidla s výmerou nad 1 000 ha, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou alebo v jedinečnej a prirodzenej krajinnej štruktúre, tvoriace nadregionálne biocentrá a najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti ...“      

NAPANT už dávno neexistuje.

NAPANTom totiž nie sú starostlivo vybraté fotky v bulletinoch propagujúcich cestovný ruch a pohľadnice so zapadajúcim slnkom nad končiarmi.

Skutočným NAPANTom sú odlesnené svahy, erózne ryhy, zemné práce v zraniteľnom vysokohorskom prostredí, hotely a penzióny nevhodnej hmoty a mierky, bez reflektovania historického kontextu architektúry, lanovky a zasnežovacie systémy budované bez ohľadu na predpokladaný vývoj klímy a hydrológie územia, nájazdy čučoriedkárov a hubárov, majetkovo – vlastnícke spory ...

NAPANT je ako panna, ktorú mal každý, vytrvalo obhajujúca svoje panenstvo.

     
Niektoré súvisiace články:

- Cesta do neba. Cesta na Chopok

Šialenstvo na Chopku

- Trvalo udržateľný blábol

- Ždiarska dolina

- Starobocianska dolina

- O národných parkoch alebo prečo máme (radi) debilné zákony

- Michal Wiezik

 
   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

SVET

Minúta po minúte: Polícia má meno podozrivého

Útočníkom mal byť len dvadsaťdva ročný Brit s líbyjským pôvodom.

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Spisovateľ má s podnikateľmi zlú skúsenosť.


Už ste čítali?