Návrat stalinizmu alebo trnkobranie

Autor: Rudolf Pado | 23.8.2012 o 14:42 | (upravené 23.8.2012 o 16:22) Karma článku: 14,07 | Prečítané:  2739x

Impérium vracia úder. Krátko potom, čo takmer osem rokov od vetrovej udalosti v Tatrách Ministerstvo životného prostredia SR rozhodlo o nepovolení ťažby dreva v Tichej a Kôprovej doline, prichádza odplata. Generálna prokuratúra SR navrhla obviniť dvoch bývalých ministrov životného prostredia z toho, že ich nekonanie je príčinou zničených Tatier. Je viac ako pozoruhodné, ako sa sily záujmov rýchlo zmobilizovali proti silám hodnôt.

Nad Tatry sa opäť sťahujú politické hmly ...Nad Tatry sa opäť sťahujú politické hmly ...Rudolf Pado

Ešte pozoruhodnejšia je rétorika prokurátora Generálnej prokuratúry SR,  ktorá obvinila oboch bývalých ministrov životného prostredia z toho, že nezabezpečili resp. nepovolili  vyťaženie kalamitného dreva v Tichej, Kôprovej a Javorovej doline a majú vraj na svedomí zničenie 70 tisíc kubíkov lesa lykožrútom, na dnešnej tlačovej konferencii.

Spochybňovanie iných posudkov a názorov, vety ako „my nie sme viazaní, my nie sme ako prokuratúra viazaní vyjadrením nikoho“, ignorovania faktu, že ministerstvo životného prostredia SR a štátna správa životného prostredia konajú a sú povinní konať v intenciách platného zákona o ochrane prírody a krajiny ... pripomínajú návrat čias stalinizmu a rétoriku prokurátorov z temných čias demokracie.

Výklad „krajnej núdze“ v území národného parku, ktoré zákon o ochrane prírody a krajiny definuje ako „„Rozsiahlejšie územie, spravidla s výmerou nad 1 000 ha, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou alebo v jedinečnej a prirodzenej krajinnej štruktúre, tvoriace nadregionálne biocentrá a najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti ...“, je účelový a riadne pritiahnutý za vlasy.

Krajná núdza je vo všeobecnosti chápaná ako „ ... čin inak trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom. Nejde o krajnú núdzu, ak bolo možné nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom za daných okolností odvrátiť inak, alebo ak spôsobený následok je zjavne závažnejší ako ten, ktorý hrozil. Rovnako nejde o krajnú núdzu, ak ten, komu nebezpečenstvo priamo hrozilo, bol podľa všeobecne záväzného právneho predpisu povinný ho znášať (§ 24 Tr. zákona).“ Inštitút krajnej núdze sa využíva pri bezprostrednom odvracaní nebezpečenstva spôsobeného prírodnou silou (požiar spôsobený bleskom, povodeň),  ak nebezpečenstvo hrozí záujmu chránenému Trestným zákonom, napr. pri nebezpečenstve ohrozujúcom záujmy spoločnosti resp. jednotlivca (život, zdravie, sloboda, majetok ..), ak nebezpečenstvo hrozí priamo, napr. rýchlo sa šíriaci požiar, atď.

Krajnou núdzou, podľa môjho názoru, preto nemôže byť pozvoľný vývoj lesných spoločenstiev v území, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti.

Je potrebné preto konštatovať, že nielenže Generálna prokuratúra SR nekoná v iných spoločenských kauzách rovnako razantne, ale  ak by existovalo podozrenie, že Generálna prokuratúra má záujem konať len a len v prospech niektorých záujmových skupín, konala by presne takto.

Pre každého občana tejto krajiny ide o jasný odkaz, že nikto z nás si nemôže byť istý svojimi právami a právoplatnými rozhodnutiami orgánov štátu, nakoľko tu existuje inštitúcia, ktorá „nie je viazaná vyjadrením nikoho“.

Prší a  venku se  setmělo,  tato noc nebude krátká ...

 

Niektoré súvisiace články:

- Prokuratúra: Za zničené Tatry môžu dvaja ministri

- Stroje by tatrám  uškodili menej ako lykožrút ...

- Envirominister Žiga bráni predchodcov ...

- Suché Tatry ožívajú, smreky nahrádzajú listnače

- Ministrov obvinili pre Tatry ...

- V kauze Tichá  a Kôprové dolina je konečne rozhodnuté

- Tichá a Kôprová: Územie chránené občanmi

- Ticha - Wilderness

- Wildlife

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?