Problémom nie je ambrózia

Autor: Rudolf Pado | 12.9.2012 o 14:53 | (upravené 12.9.2012 o 15:01) Karma článku: 9,99 | Prečítané:  1140x

Poslanec Mosta-Híd József Nagy sa rozhodol aktívne bojovať proti alergiám. Chce presadiť zákon ukladajúci povinnosť celoplošne likvidovať, pod hrozbou sankcie,  inváznu rastlinu ambróziu, známu ako palina, ktorá je v súčasnosti, podľa jeho názoru,  najväčšou hrozbou pre vznik peľových alergií. Pán Nagy, bývalý minister životného prostredia, však pred verejnosťou úspešne utajil niekoľko dôležitých faktov.

Po prvé, v súčasnom zozname tzv. prioritných inváznych druhov sa nachádza boľševník obrovský, pohánkovec japonský, pohánkovec český, pohánkovec sachalinský, netýkavka žliazkatá, zlatobyľ kanadská, zlatobyľ obrovská, ambrózia palinolistá a slnečnica hľuznatá. Vyňatie jedného druhy rastliny zo zoznamu už prioritných druhov a jej navrhnutie na špecifické sankcie sa  len veľmi ťažko môže nazvať systémovým riešením.    

Po druhé, zákon o ochrane prírody a krajiny ukladá vlastníkovi, správcovi a nájomcovi pozemku povinnosť odstraňovať tieto druhy, ale ak tento nie je ich aktívnych šíriteľom, tak toto odstraňovanie musí byť hradené štátom: „Vlastník (správca, nájomca) pozemku je povinný odstraňovať invázne  druhy   zo  svojho  pozemku   spôsobmi  podľa  odseku   7 a o  pozemok sa  starať  takým  spôsobom, aby  zamedzil opätovnému šíreniu inváznych druhov, a to  na náklady pôvodcu ich šírenia, ak je známy, inak na náklady štátu.“ V právnom štáte nie je možné trestať finančnou sankciou kohokoľvek za niečo, čo iná právna norma podmieňuje splnením istých podmienok. Akýkoľvek iný výklad práva nevedie k riešeniu problému ale len k zvyšovaniu právneho chaosu.  

Po tretie, skúseností autora tohto príspevku sú jednoznačné: štát pre tento  účel nevyčleňuje žiadne alebo minimálne finančné prostriedky, pričom iba na zastavenie ďalšieho šírenia inváznych druhov je potrebné vynaložiť desiatky miliónov eur ročne. Toto konštatovanie je preto v ekonomickom rozpore s bodom dva. 

Po štvrté, poslanec Nagy si absolútne neuvedomil, že účinným nástrojom pre „boj“ s inváznymi druhmi sú paradoxne ustanovenia zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a nie zákon o ochrane prírody a krajiny, ktoré už v súčasnosti prikazujú vlastníkovi, správcovi alebo nájomcovi pozemku starať sa o pozemok tak, aby bolo zabránené jeho biologickej, chemickej alebo fyzikálnej degradácii. Ako je potom možné, že na Slovensku máme tisíce hektárov zaburinených pozemkov, pozemkov narušených eróziou resp. pozemkov s nelegálne uloženým odpadom? Túto otázku je potrebné položiť na obvodných pozemkových úradoch, ktoré sú oprávnené a povinné v tejto veci konať.

Po piate, ak už ideme trestať jednotlivcov, bude zaujímavé sledovať akým spôsobom budeme riešiť  porušovanie zákonov SR vlastníkmi ako sú obce, vodohospodárske podniky, správcovia železničných línii ..., nakoľko práve tieto pozemky sú masívne porastené inváznymi druhmi resp. postihnuté inými druhmi degradácie. A pýtam sa: „A čo pôda neznámych vlastníkov?“

Na Slovensku je už dávno overené, že ak nevieme či nechceme zabezpečiť praktickú aplikáciu už existujúcich právnych noriem v každodennom živote, tak niekto s politickými ambíciami príde s novým prevratným riešením. Nie že by to problém napokon riešilo, ale dva dni na televíznej obrazovke stoja za to. Politika je vždy až na prvom mieste a netýka sa to len ambrózie.   

Súvisiace články:

- Poslanec Nagy ... 

- Zoznam inváznych druhov rastlín doplnený  o dva druhy

- Invázne druhy rastlín

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?