Cigánska osada alebo čierna skládka?

Autor: Rudolf Pado | 18.9.2012 o 19:18 | (upravené 18.9.2012 o 19:25) Karma článku: 17,62 | Prečítané:  4048x

Politici sa rozhodli a vyslali jasný signál o tom, že v mene sociálneho (z)mieru uprednostnia práva jednej skupiny občanov pred právami iných skupín občanov, výklad platných zákonov SR  prispôsobia sledovanému cieľu a Ústavu SR opätovne raz premenia na hŕbu popísaného papiera.  

Podľa zákona o odpadoch je  vlastník, nájomca alebo správca nehnuteľnosti povinný bezodkladne ohlásiť obci a miestne príslušnému obvodnému úradu životného prostredia uloženie odpadu na pozemku v jeho vlastníctve alebo v užívaní.

Pokiaľ  je známy pôvodca odpadu resp. povinná osoba mala z uloženia odpadu na pozemku majetkový prospech alebo neučinila opatrenia na ochranu svojej nehnuteľnosti ... je v prvom prípade povinný odpad odstrániť jeho pôvodca, v prípade druhom vlastník, nájomca alebo správca pozemku. V iných prípadoch, ak ide o komunálny odpad, obec na vlastné náklady. 

Ak sa nemýlim, tak väčšina chatrčí v cigánskych osadách je postavená z odpadového materiálu rôzneho pôvodu  a rôzneho spôsobu nadobudnutia, ktorý je možné identifikovať a zaraďovať do Katalógu odpadu. 

Podľa platného zákona o odpadoch s odpadom môže nakladať iba oprávnená osoba na základe právoplatného povolenia na prevádzkovanie predmetnej činnosti. Nie je mi známe, že by akýkoľvek rómsky spoluobčan mal  oprávnenie na nakladanie s odpadom t. j. bol  oprávnenou osobou.              

Ďalej, akýkoľvek odpad môže byť uložený len na miesto určené k zneškodňovaniu odpadu, ktoré obsahuje zariadenie na zneškodňovanie odpadu. Takýmto miestom je napr. riadená skládka odpadu. Každé iné miesto, ktoré nie je určené k zneškodňovaniu odpadu náš právny systém pokladá za nelegálnu skládku odpadu,  pričom na toto konštatovanie nemá vplyv množstvo uloženého odpadu a ani tvar či spôsob jeho uloženia.        

Zhrnuté a podčiarknuté: V desiatkach obcí na Slovensku osoby, ktoré nemajú oprávnenie na nakladanie s odpadom tento zbierajú, zhromažďujú, prepravujú a ukladajú na miesta s majetkovými právami iných osôb, ktoré zároveň nie sú miestami určenými k zneškodňovaniu odpadov.    

Z vyššie uvedeného vyplýva, že v SR dlhodobo a systematický skupina identifikovateľných a stotožniteľných osôb zbierala, zhromažďovala, prepravovala a ukladala odpad, pričom stovky právnických a fyzických osôb si neplnilo oznamovaciu povinnosť (§ 18 ods. 6 zákona o odpadoch), štátne a samosprávne orgány nekonali t. j. umožňovali zhromažďovať odpad na pozemkoch cudzích vlastníkov osobami bez oprávnenia nakladať s odpadmi a príslušníci PZ SR nekonali v tisícoch prípadoch potenciálneho naplnenia skutkovej podstaty prečinu neoprávneného nakladania  s odpadmi.             

Stavebný zákon v žiadnom prípade nie je právnou normou, ktorá umožňuje legitimizovať  zhromaždený odpad, často s charakterom nebezpečného odpadu, ktorý má zhodou okolnosti tvar obydlia.

Ak by sme prijali tento právny výklad, tak akýkoľvek občan SR si môže do poľa navoziť napr. kaustifikačné kaly z výrobného procesu, vytvarovať ich do podoby obydlia a žiadať posudzovania takéhoto novotvaru podľa stavebného zákona, nie podľa zákona o odpadoch.       

Áno, pán Kotleba je možno extrémista a divadelník, provokuje  a sleduje vlastné politické ambície, ale jeho snaha konať rešpektuje právny stav v oveľa väčšej miere než teoretický výklad politikov a splnomocnenca.   

Ak príslušníci PZ SR budú brániť akémukoľvek občanovi SR s majetkovými právami k príslušnému pozemku v snahe odstrániť z neho nahromadený odpad, stavajú sa tým súčasťou hier, kde končí právny štát a začína právo akéhokoľvek občana tejto krajiny na anarchiu.    

Apropo, vajda z Krásnohorského Podhradia sa oháňa chýbajúcim  povolením na zbúranie stavby. Hmm, rád by som videl jeho stavebné povolenie. Na čo sa to tu hráme?


Súvisiace články:

- Rómovia spod  Krásnej Hôrky si domy nedajú

- Kaliňák: Kotleba nezvládol ani správne napísať adresu  

- Rómsky problém chce vláda riešiť cez sociálne dávky

- Desať pilierov nového rómskeho splnomocnenca

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?