Bol Ježiš extrémista?

Autor: Rudolf Pado | 1.10.2012 o 12:21 | Karma článku: 8,51 | Prečítané:  1090x

Žijeme v zvláštnej dobe. V dobe, v ktorej sa pár vyvolených a mienkotvorné média rozhodli uzurpovať si právo na pomenovávanie osôb a prebiehajúcich udalostí rôznymi prívlastkami. Módnym hitom  sa stal extrémizmus a extrémisti. Podľa týchto vykladačov jedinej pravdy je extrémistom človek, ktorý uplatňuje svoje majetkové práva resp. rozhodol sa ich aktívne brániť. Extrémistami sú aj ochrancovia prírody, ktorí majú iný názor na ochranu prírody a krajiny resp. chcú od vás aby ste triedili odpad. 

Podľa Wikipédie je extrémizmus definovaný ako neštandardné správanie, prípadne ideológia, ktoré sa významným spôsobom odlišujú od všeobecne akceptovaných a zaužívaných noriem ...

Podľa tejto definície bol extrémistom napr. Mikuláš Koperník,  ktorý vo svojej najznámejšej knihe De revolutionibus orbium coelestium spochybnil geocentrizmus t. j. zásadne poprel fakt, že centrom slnečnej sústavy je Zem, čo bolo v rozpore s tvrdením väčšiny vtedajších  učencov a aj tvrdením cirkvi.

Extrémistom bol samozrejme aj jeho kolega Galileo Galilei.

Extrémistom bol Giordano Bruno so svojím provokatívnym výkladom vesmíru a hmoty:“ ... Vesmír preto nie je stvorený, existuje večne a nemôže zaniknúť. Vo vesmíre prebiehajú nepretržité zmeny a pohyb. Sám sa však nepohybuje, lebo ako celok sa nemôže premiestňovať, pretože všetko zapĺňa. Vesmír je vo všetkom, každá jeho časť je jedným. Vesmír nemôže mať nič protikladného ako dôvod svojej premeny ...“

Extrémistom bol Krištof Kolumbus so svojou vysnívanou cestou do Indie.

Extrémistom bol maliar Vincent van Gogh, a to nielen svojím pracovným nasadením, ale  i gestom odrezania si časti ucha.  

A mohol by som pokračovať v dlhom výpočte učencov, cestovateľov, umelcov, revolucionárov .., ktorí boli pokladaní aktuálnou mocou danej doby za extrémistov a boli za to patrične odmenení: od spoločenského znevažovania až po vyhnanstvo, dlhodobé väznenie, kruté mučenie či upaľovanie. A práve títo ľudia tvoria paradoxne hlavné piliere našich dejín.

Status extrémistov a rozvracačov republiky si od komunistických pohlavárov a ich prisluhovačov vyslúžili aj aktívni účastníci udalosti odvíjajúcich sa od 17. novembra 1989, ktoré napokon viedli k slobode, otvoreniu hraníc, voľnému pohybu občanov ...

A najväčším extrémistom, v dnešnom ponímaní, bol zrejme Ježiš Kristus. Nielenže pred  dvetisíc rokmi poprel zmysel mocenského rozdelenia sveta, ale ľuďom sľúbil kráľovstvo, ktoré nikto nikdy nevidel a ani o ňom nepočul. Tento jeho extrémizmus dokonca pretrváva dodnes, nakoľko každý deň nastavuje stovkám miliónom hriešnikom zrkadlo, v ktorom sa väčšina z nich odmieta vidieť. 

Apropo, dejiny sú zvláštnym sledom udalostí, počas ktorých si väčšina ľudí počká na to, ako to napokon dopadne, a pridá sa k víťazovi.        

        
     

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?