Cestičky do školy

Autor: Rudolf Pado | 3.10.2012 o 12:53 | (upravené 3.10.2012 o 13:11) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  520x

Občianske združenie TATRY v spolupráci so ZŠ Janka Kráľa realizovali v uplynulých týždňoch projekty Priestory pre story a Zelená oáza pri škole II.  Hlavným zámerom projektov bolo pokračovanie revitalizácie a humanizácie areálu ZŠ Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši zohľadňujúc pritom návrhy a predstavy žiakov školy.  

V rámci projektu Priestory pre story bolo vytvorených cca šesťdesiat metrov chodníkov z prírodného kameňa – andezitu , ktoré dotvorili priestor záhradného jazierka a bylinnej špirály. Trasy chodníkov boli vedené po skratkách, ktoré žiaci školy vyšľapali v uplynulých rokoch.  Všetky výkopové práce, prípravu podkladových vrstiev, ukladanie andezitu ... realizovali žiaci školy pod vedením Rudolfa Padu z OZ TATRY. Náročnosť práce dokumentuje aj fakt, že do chodníkov bolo uložených približne sedem ton andezitu.  

Aj projekt Zelená oáza pri škole II., ktorého cieľom bolo dokončenie živého plota okolo učebne v prírode,  bol realizovaný svojpomocne žiakmi školy. Živý plot pozostáva z cca 200 kusov rôznorodých krovitých druhov – tavoľník, vajgela, zlatý dážď, pajazmín, vtáčí zob – s rôznou dobou, intenzitou a farebnosťou kvitnutia. K chodníku z prírodného kameňa boli taktiež umiestnené pergoly s výsadbou popínavých rúži.

Rudolf Pado, predseda a projektový manažér OZ TATRY, k projektom uviedol: „Na oboch projektoch  bolo odpracovaných približne 800 hodín práce nakoľko všetky práce realizovali žiaci školy a nie špecializované firmy. Verím, že týmto spôsobom získajú mladí  ľudia väčší vzťah k areálu školy a k dielu, ktoré vytvárali vlastnými rukami, aj keď pretrvávajúci vandalizmus v exteriéroch  školy moju úvahu veľmi nepotvrdzuje. Snažili sme sa do realizačných prác zapojiť aj rodičov žiakov, ale s nulovým výsledkom. Tento fakt je zbytočne komentovať. Väčšina rodičov sa nezúčastňuje ani rodičovských združení. Pred dvoma rokmi  areál školy zíval prázdnotou, dnes je tu záhradné jazierko, bylinná špirála, skalka, učebňa v prírode so živým plotom a agátovým sedením , školské arborétum s 25 druhmi stromov, chodníky z andezitu, pergoly s ružami. Ďalšie stromy a kroviny lemujú okolie chodníkov. Na škole je zriadené Detské centrum pohybu so špičkovými kolobežkami, ktoré si môžu požičať rodiny s deťmi. OZ TATRY tu prinieslo investície vo výške cca 12 000 eur. Ja osobne však nemám pocit, že sa toto všetko stretlo s významnejším uznaním zo strany miestnej komunity, o jej pasivite ani nehovoriac. “

Projekt Priestory pre story bol  podporený  sumou 1 000 eur  Nadáciou Intenda v rámci  grantového programu  Oživujeme verejný priestor a  projekt Zelená oáza pri škole II.  bol  podporený  sumou 1 000 eur Nadáciou Orange  v rámci grantového programu  Šanca pre  váš región. Ďalšie finančné prostriedky investovali do projektov OZ TATRY a ZŠ Janka Kráľa – Liptovský Mikuláš. 

1.JPG

A je vykopané

2.JPG

Navážanie  podkladových vrstiev

3.JPG

Hrubá podkladová vrstva

4.JPG

Pri práci ...

5.JPG

Chodník pripravený na kladenie prírodného kameňa

6.JPG

 Vykládka  andezitu

7.JPG

Kladenie andezitu do pieskovo – štrkového lôžka

8.JPG

„Hra“ na detaily

9.JPG

Špárovanie

10.JPG

Pracovný úškrn

11.JPG

Už sa to črtá ...

12.JPG

Umiestnenie pergol pre popínavé ruže

13.JPG

Výstavba cestičky okolo skalky

14.JPG

Popínavé ruže

15.JPG

Zemné práce pre výsadbu živého plota

16.JPG

Zemné práce pre výsadbu živého plota

17.JPG

Pracovné nasadenie

18.JPG

Budúci živý plot (zlatý dážď)

19.JPG

Budúci živý plot (vajgely a vtáčí zob)

20.JPG

Školské jazierko na rozhraní leta a jesene


Súvisiace články:

- Spoločne menia verejné priestranstva

                           

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?