OZ Tatry oznámi úradom vyše 1 100 nelegálnych skládok odpadov

Autor: Rudolf Pado | 26.10.2012 o 12:29 | (upravené 8.11.2012 o 14:56) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  343x

Na obvodné úrady životného prostredia budú v najbližších dňoch doručené podania OZ TATRY na vyše 1 100 nelegálnych skládok odpadov, ktoré oznámili občania SR prostredníctvom aplikácie TrashOut. OZ TATRY tak reaguje na fakt, že ohlásené nelegálne skládky odpadov nie sú odstraňované, a to napriek ubezpečeniam predchádzajúceho ministra životného prostredia Józsefa Nagyho.

Počas marca 2012 bola verejnosti predstavená aplikácia TrashOut , ktorá umožňuje občanom oznámiť výskyt nelegálnych skládok odpadov vo svojom okolí. Oficiálnym  partnerom projektu sa  stalo aj Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré prostredníctvom prísľubu ministra garantovalo, že všetkými oznámenými skládkami sa budú zaoberať príslušné inštitúcie štátnej správy odpadového hospodárstva.

K dnešnému dňu je v systéme ohlásených vyše 1 180 nelegálnych skládok odpadov, ale iba minimálna časť z nich bola aj reálne odstránená.

Mgr. Rudolf Pado, predseda a projektový manažér OZ TATRY: „Problematikou nelegálnych skládok odpadov sa zaoberám vyše desať rokov a nemám rád zjednodušovania, ktoré nič neriešia. Niekoľkokrát som upozorňoval autorov aplikácie, že celý projekt je nepripravený, nakoľko nie je zosúladený s aktuálnym znením zákona o správnom konaní, zákona o odpadoch, a ani zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Keďže som si chcel overiť funkčnosť systému, sám som oznámil vyše 15 skládok. Dnes sú všetky nepohnuté na mieste. V ostatnom čase som mal niekoľko telefonátov od občanov z rôznych kútov Slovenska, ktorí mi tlmočili identické zistenie a sklamanie.“       

Podľa Pada, zákon o správnom konaní akceptuje iba podanie urobené písomne, alebo ústne do zápisnice. Elektronické podanie musí mať zaručený elektronický podpis. „Je viac než pravdepodobné, že príslušné obvodné úrady životného prostredia nemajú o takto oznámených skládkach vedomosť. Aplikácia negeneruje žiadne podania, iba zhromažďuje informácie o existujúcich skládkach,“  dodal  Pado.  

Povinnosť oznamovať nelegálne  skládky odpadov majú vlastníci, nájomcovia a správcovia pozemkov, ktorí sú tzv. povinnými osobami a stávajú sa aj účastníkmi konania. Ak skládku oznámi niekto iný, úrad životného prostredia zvažuje, či bude alebo nebude v danej veci konať. „Veľmi problematický je aj výklad účastníctva v konaní pri takomto oznamovateľovi. Niektoré úrady životného prostredia účastníctvo v konaní takýmto oznamovateľom upierajú, iné úrady účastníctvo akceptujú. Podobný prístup vidíme aj pri žiadostiach o informácie. OZ TATRY pritom priemerne ročne oznámi vyše 400 skládok, a to zákonnou cestou,“ dodal Pado.            

OZ TATRY sa rozhodlo, že nenechá zmariť úsilie a aktivitu desiatok občanov SR a všetky oznámenia občanov spracuje a podá príslušným obvodným úradom životného prostredia formou hromadného písomného podnetu.

Pado vysvetľuje: „Z databázy TrashOut už boli vytiahnuté a spracované informácie o vyše 700 nelegálnych skládkach odpadov. Ostáva dokončiť bratislavský región, vyše 400 skládok, čo potrvá asi týždeň. Zabralo mi to doteraz asi 70 hodín času, ale robím to predovšetkým z úcty k ľuďom, ktorí verili vo funkčnosť systému. Ak ľudia zistia, že sa z ich oznámeniami nič neurobilo, môžu definitívne stratiť ochotu občiansky sa angažovať. Z doteraz spracovaných údajov je zrejmé, že ľudia ohlásili množstvo malých skládok, nakoľko si uvedomujú slovenské – malá kopa pýta viac. Väčšie a veľké skládky boli oznámené napr. v okolí Nitry, Trebišova, Nových Zámkov, Štúrova, Trnavy, Šale, Zlatých Moraviec, Topoľčianok, v okresoch Dunajská Streda a Galanta. Tretina všetkých skládok nachádzajúcich sa v systéme TrashOut  je situovaná v bratislavskom regióne.“

Veľkou neznámou pre OZ TATRY je zistenie, že aj neprehliadnuteľné veľké nelegálne skládky odpadov sú mimo aktívnemu záujmu orgánov štátnej správy životného prostredia a samospráv,  a vždy sa čaká na podnety. 

PRÍLOHA:

- Vyjadrenia MŽP SR k aplikácii TrashOut:

- z 8.3 2012
- z 21.3.2012
- z 26.3.2012
- z 25.4.2012

- Blog TrashOut je zatiaľ out  

- Blogy k problematike nelegálnych skládok odpadov 

 

1.JPG

Reakcia TrashOut

 20005.JPG

Nesúlad GPS súradníc generovaných systémom s reálnymi mapami k. ú.

 5.JPG

6.JPG

Až zaslané podnety vyvolali konanie OÚŽP (pridané 8.11.2012)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?