TrashOut ako od(b)raz spoločnosti

Autor: Rudolf Pado | 21.11.2012 o 10:37 | (upravené 21.11.2012 o 10:54) Karma článku: 4,49 | Prečítané:  599x

Mám  pocit, že existuje realita a virtuálna realita. V tej prvej sa veci naozaj dejú a tá druhá sa tvári, že je jej presným od(b)razom. Reálny svet je však oveľa zložitejší. Vzťahy v ňom sú autentické a nepredvídateľné, poznačené schopnosťami a morálnymi vlastnosťami osôb, ktoré do nich vstupujú. Ak chce virtuálna realita riešiť realitu, musí sa k nej čo najviac priblížiť, neignorovať ju. V opačnom prípade sa tieto paralelné svety nikdy nestretnú – obsahovo a ani procesne.  

Nie je tomu tak dávno, čo som poukázal na nedostatočné právne postavenie aplikácie TrashOut, a to nielen  v zákone o odpadoch. Ako ukázal čas, právny dopad týchto výhrad bol podcenený či ignorovaný.

Následne, v rámci testovania Matrixu alebo hľadania podkladov pre ďalšie pokračovanie Hlavy XXII., som si dal tu námahu, a zaslal vyše 1 100 nelegálnych skládok odpadov nachádzajúcich sa v aplikácii k 21.10.2012 miestne príslušným OÚŽP.

A výsledkom je právny a procedurálny chaos!

Jednotlivé OÚŽP konajú rôznym spôsobom v totožnom legislatívnom prostredí. Časť z nich dokonca spochybňuje právne postavenie aplikácie TrashOut a svoju povinnosť vo veci konať, relevantnosť anonymného oznamovateľa, poukazuje na nedostatočné informácie o jednotlivých lokalitách resp. nedostatočnú presnosť GPS súradníc.

Zarážajúcim je však predovšetkým rozpor medzi PR aktivitami Ministerstva životného prostredia SR spojenými so zavádzaním aplikácie TrashOut a informovanosťou štátnej správy životného prostredia o tomto projekte.  Mám za to, že tento prístup k výstupom aplikácie TrashOut je zneužitím ochoty ľudí bezplatne a na úkor vlastného voľného času prispieť k ochrane a tvorbe životného prostredia v SR.   
           

1.JPG

2.JPG

List Obvodného úradu životného prostredia v Bratislave z dňa 13.11.12012

3.JPG

4.JPG

List Obvodného úradu životného prostredia v Liptovskom Mikuláši z dňa 13.11.12012

5.JPG
 
List Obvodného úradu životného prostredia v  Trenčíne z dňa 14.11.12012

6.JPG

List OZ TATRY ministrovi životného prostredia SR Ing. Petrovi Žigovi z dňa 20.11.2012


Medzitým aplikácia Trashout  získala ocenenie „Zlatý mravec 2012“, pričom samotné zdôvodnenie ceny popiera praktické problémy spojené s výstupmi aplikácie a konaním štátnej správy životného prostredia: "Kategóriu Inovatívne riešenia tento rok ovládla spoločnosť TrasOut s.r.o. s projektom: „Mobilná aplikácia na lokalizáciu nelegálnych skládok odpadov“. Spoločnosť bola ocenená za originálny prístup k riešeniu akútneho problému odpadového hospodárstva, ktorým je vznik nelegálnych skládok odpadov. Aplikácia vyvinutá spoločnosťou TrashOut umožňuje pomocou mobilného telefónu rýchlu a jednoduchú lokalizáciu nelegálnej skládky, nahlásenie jej základných charakteristík. Takto získané údaje vytvárajú jedinečnú databázu, ktorá je všeobecne dostupná pre verejnosť i inštitúcie zodpovedné za odstraňovanie nelegálnych skládok. Aplikácia sa začína postupne úspešne využívať nielen na Slovensku, ale aj v susedných krajinách a v Severnej Amerike."

Žiaľ, žijeme v dobe, v ktorej čokoľvek čo je dostatočne farebné a akčné, dá sa na to klikať a vytvára to dojem, že to niečo rieši, je prijímané s obrovským nadšením.

Pohodlnosť ľudí vkladať do riešenia akýchkoľvek problémov – od životného prostredia cez ľudsko-právne po obchodné spory – čas a energiu, vedie k nekritickému prijímaniu čohokoľvek čo vytvára bariéru anonymity medzi sťažovateľom a úradom, politikom, miestnym guru ..., čo odosobní problém.

Chceme, aby problémy za nás riešil akýsi „systém“, niekto iný, aby sa problémy dali riešiť z pohodlného kresla domu.

Virtualita nášho záujmu o veci verejné vedie nielen k bezduchému a neosobnému klikaniu na rôzne aplikácie, ale dokonca k virtuálnej podpore protestov na námestiach, virtuálnemu nadávaniu na vlády, politikov, nadriadených ... Výsledkom sú potom zúfale zhromaždenia 150 ľudí v meste, v ktorom žije ďalších 30 tisíc občanov nespokojných so stavom spoločnosti.                

V tejto krajine je nepochopené, že každá  skutočná zmena a riešenie problému je spojené s pokorou a obeťou. Pokora nám umožňuje dlhodobo a systematický mapovať problém, sledovať cieľ, zhromažďovať a vyhodnocovať  materiály, údaje, poznatky. Našou obeťou je náš čas, finančné prostriedky investované do riešenia problému, strata anonymity a domáceho pohodlia, vzrastajúce riziko verbálnych a iných útokov.

Každý z nás má denno-denne možnosť, prostredníctvom svojho vlastného života, odpovedať na jednoduchú otázku: Som daňový poplatník alebo občan? Ten rozdiel je markantný!     
   
 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?