TrashOut ako od(b)raz spoločnosti

Autor: Rudolf Pado | 21.11.2012 o 10:37 | (upravené 21.11.2012 o 10:54) Karma článku: 4,49 | Prečítané:  756x

Mám  pocit, že existuje realita a virtuálna realita. V tej prvej sa veci naozaj dejú a tá druhá sa tvári, že je jej presným od(b)razom. Reálny svet je však oveľa zložitejší. Vzťahy v ňom sú autentické a nepredvídateľné, poznačené schopnosťami a morálnymi vlastnosťami osôb, ktoré do nich vstupujú. Ak chce virtuálna realita riešiť realitu, musí sa k nej čo najviac priblížiť, neignorovať ju. V opačnom prípade sa tieto paralelné svety nikdy nestretnú – obsahovo a ani procesne.  

Nie je tomu tak dávno, čo som poukázal na nedostatočné právne postavenie aplikácie TrashOut, a to nielen  v zákone o odpadoch. Ako ukázal čas, právny dopad týchto výhrad bol podcenený či ignorovaný.

Následne, v rámci testovania Matrixu alebo hľadania podkladov pre ďalšie pokračovanie Hlavy XXII., som si dal tu námahu, a zaslal vyše 1 100 nelegálnych skládok odpadov nachádzajúcich sa v aplikácii k 21.10.2012 miestne príslušným OÚŽP.

A výsledkom je právny a procedurálny chaos!

Jednotlivé OÚŽP konajú rôznym spôsobom v totožnom legislatívnom prostredí. Časť z nich dokonca spochybňuje právne postavenie aplikácie TrashOut a svoju povinnosť vo veci konať, relevantnosť anonymného oznamovateľa, poukazuje na nedostatočné informácie o jednotlivých lokalitách resp. nedostatočnú presnosť GPS súradníc.

Zarážajúcim je však predovšetkým rozpor medzi PR aktivitami Ministerstva životného prostredia SR spojenými so zavádzaním aplikácie TrashOut a informovanosťou štátnej správy životného prostredia o tomto projekte.  Mám za to, že tento prístup k výstupom aplikácie TrashOut je zneužitím ochoty ľudí bezplatne a na úkor vlastného voľného času prispieť k ochrane a tvorbe životného prostredia v SR.   
           

1.JPG

2.JPG

List Obvodného úradu životného prostredia v Bratislave z dňa 13.11.12012

3.JPG

4.JPG

List Obvodného úradu životného prostredia v Liptovskom Mikuláši z dňa 13.11.12012

5.JPG
 
List Obvodného úradu životného prostredia v  Trenčíne z dňa 14.11.12012

6.JPG

List OZ TATRY ministrovi životného prostredia SR Ing. Petrovi Žigovi z dňa 20.11.2012


Medzitým aplikácia Trashout  získala ocenenie „Zlatý mravec 2012“, pričom samotné zdôvodnenie ceny popiera praktické problémy spojené s výstupmi aplikácie a konaním štátnej správy životného prostredia: "Kategóriu Inovatívne riešenia tento rok ovládla spoločnosť TrasOut s.r.o. s projektom: „Mobilná aplikácia na lokalizáciu nelegálnych skládok odpadov“. Spoločnosť bola ocenená za originálny prístup k riešeniu akútneho problému odpadového hospodárstva, ktorým je vznik nelegálnych skládok odpadov. Aplikácia vyvinutá spoločnosťou TrashOut umožňuje pomocou mobilného telefónu rýchlu a jednoduchú lokalizáciu nelegálnej skládky, nahlásenie jej základných charakteristík. Takto získané údaje vytvárajú jedinečnú databázu, ktorá je všeobecne dostupná pre verejnosť i inštitúcie zodpovedné za odstraňovanie nelegálnych skládok. Aplikácia sa začína postupne úspešne využívať nielen na Slovensku, ale aj v susedných krajinách a v Severnej Amerike."

Žiaľ, žijeme v dobe, v ktorej čokoľvek čo je dostatočne farebné a akčné, dá sa na to klikať a vytvára to dojem, že to niečo rieši, je prijímané s obrovským nadšením.

Pohodlnosť ľudí vkladať do riešenia akýchkoľvek problémov – od životného prostredia cez ľudsko-právne po obchodné spory – čas a energiu, vedie k nekritickému prijímaniu čohokoľvek čo vytvára bariéru anonymity medzi sťažovateľom a úradom, politikom, miestnym guru ..., čo odosobní problém.

Chceme, aby problémy za nás riešil akýsi „systém“, niekto iný, aby sa problémy dali riešiť z pohodlného kresla domu.

Virtualita nášho záujmu o veci verejné vedie nielen k bezduchému a neosobnému klikaniu na rôzne aplikácie, ale dokonca k virtuálnej podpore protestov na námestiach, virtuálnemu nadávaniu na vlády, politikov, nadriadených ... Výsledkom sú potom zúfale zhromaždenia 150 ľudí v meste, v ktorom žije ďalších 30 tisíc občanov nespokojných so stavom spoločnosti.                

V tejto krajine je nepochopené, že každá  skutočná zmena a riešenie problému je spojené s pokorou a obeťou. Pokora nám umožňuje dlhodobo a systematický mapovať problém, sledovať cieľ, zhromažďovať a vyhodnocovať  materiály, údaje, poznatky. Našou obeťou je náš čas, finančné prostriedky investované do riešenia problému, strata anonymity a domáceho pohodlia, vzrastajúce riziko verbálnych a iných útokov.

Každý z nás má denno-denne možnosť, prostredníctvom svojho vlastného života, odpovedať na jednoduchú otázku: Som daňový poplatník alebo občan? Ten rozdiel je markantný!     
   
 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?