Ad: Nelegálne skládky odpadu

Autor: Rudolf Pado | 11.4.2013 o 13:00 | Karma článku: 5,26 | Prečítané:  603x

Hneď na úvod musím podotknúť, že žiadna legislatívna úprava zákona o odpadoch významným spôsobom nezmení situáciu v problematike nelegálnych skládok odpadov (tzv. opusteného odpadu), nakoľko aj v tejto oblasti sa naplno prejavuje charakter štátu: právny relativizmus, neefektívna a protiobčianska  štátna a verejná správa s rôznymi rodinnými a inými prepojeniami, ale predovšetkým zlyhávanie morálky vo všetkých spoločenských vrstvách.  Aj preto si myslím, že žiadna ESO (Efektívna, Spoľahlivá, Otvorená) štátna správa, o ktorú sa pokúša súčasná vládna garnitúra, nie je možná, nakoľko  bude postavená na tých istých ľuďoch a tej istej – nezmenenej - kultúre myslenia a konania.


V žiadnej krajine EÚ stav problematiky odpadového hospodárstva, v širšom kontexte celkový stav životného prostredia,  nedeterminuje počet úradov životného prostredia a počet samosprávnych celkov, počet študentov vysokých škôl na environmentálnych odboroch, rôzne pokrytecké výzvy ústredných orgánov štátnej správy, existencia či neexistencia rôznych aplikácií, ale len a len formálny či neformálny (zvykové právo) právny stav v kontexte jeho bezvýhradného rešpektovania  a celkový stav morálky spoločnosti.

Situáciu u nás najlepšie dokumentuje  fakt, že najčastejšími oznamovateľmi nelegálne uloženého odpadu nie sú povinné osoby – vlastníci, správcovia alebo nájomcovia pozemkov, ale aktívni občania či mimovládne organizácie. Práve títo ľudia však nemajú žiadne právne postavenie v zákone o správnom konaní a často čelia nekonečným obštrukciám zo strany orgánov štátu a rôznym invektívam zo strany verejnej moci.

Cieľom moci na Slovensku je administratívne a fyzický uťahať každého občana, ktorý si dovolil zaujímať sa o niečo „do čoho nemá pchať nos“. Mám obavy, že ak by SR nebola členskou krajinou EÚ, miera tejto arogancie by dosiahla rozmery krajín, ktoré s obľubou nazývame nedemokratické. 

Na mieste je samozrejme otázka: Koľko sankcií uložili orgány štátnej či verejnej správy za nesplnenie oznamovacej povinnosti povinným osobám? Domnievam sa, že toto číslo – v krajine „len aby bolo dobre“ - sa bude blížiť k nule. Úrady v SR venujú totiž viac pozornosti oznamovateľom protiprávneho konania než páchateľom protiprávnych skutkov. 

Naozaj netuším, prečo by práve vlastníctvo pôdy, lesa, domu ... malo byť iba na Slovensku spojené len s právami (lebo Ústava SR), keď všade v modernej Európe je spojené  aj povinnosťami o ktorých nikto nepolemizuje. Iba u nás môže vlastník pozemku neohlásiť nelegálne uložený odpad, vyrúbať stromy a kroviny bez príslušného povolenia (úradmi sú totiž viac riešení ľudia, ktorí ich sadia alebo bránia pred výrubom než "pílčici" a neurotici neznášajúci všetko zelené), nestarať sa o pozemok v zmysle platného zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy (aktívne bránenie jej fyzikálnej, chemickej  a biologickej degradácii), vypúšťať žumpu do miestneho potoka, lebo je to drahé ... A to všetko pod „dozorom“ štátnej a verejnej správy.

Iba v tejto krajine minister životného prostredia blahorečí  aplikáciu TrashOut, ktorá znamená „koniec nelegálnym  skládkam odpadov“, a akosi mu uniká, že aplikácia nielenže nemá oporu v zákone o odpadoch a zákone o správnom konaní, ale, ako sme zistili, väčšina slovenských obvodných úradov  životného prostredia a samospráv o jej existencii ani netuší. Opäť paradoxne, aplikácia je vraj úspešná v Malajzii (Odpady č. 2/2013,  str. 46). Mňa osobne Malajzia nezaujíma, žijem tu!   

Stačilo osloviť 461 samosprávnych  celkov v Košickom kraji, aby vyplávalo na povrch zlyhávanie štátneho dozoru na obcami, a to v golémovskom rozsahu. Už zbežná analýza ukazuje, že desiatky obcí ani netušia, že by mali mať VZN o odpadoch a drobných  stavebných odpadoch, stále netriedia zložky KO, ktorých triedenie je niekoľko rokov povinné, neorganizujú pre ľudí zber nebezpečného a objemného odpadu a k tzv. zelenému odpadu už ani nevedia čo majú vymyslieť, aby sa „trafili“ do zákonného stavu. Situáciu dokumentuje vyjadrenie jednej z obci k zberu nebezpečných odpadov (uvádzam v pôvodnom znení):

„Tento zber využívajú súkromné firmy, ktoré majú namontovaný na aute rozhlas prejdú obcou a hlásia, že zbierajú nebezpečný odpad, ako  sú batérie, akumulátory a iné. Občania sa takto zbavia odpadu. Obec to neeviduje.“    

Radostné konštatovanie pre každého prokurátora. Aj jeho bude zrejme zaujímať odpoveď na otázky: Kde bol dlhé roky príslušný obvodný úrad životného prostredia? Ako je možné, že štátna správa nevidí veci, ktoré sú zjavné v priebehu 20 minút kontroly? Dokedy bude na Slovensku uplatňovaný nekončiaci kruh „nápravných opatrení“ a vystrieda ho dôsledná politika „medu a biča“.

Vymáhateľnosť práva nie je v slovenskom právnom systéme determinovaná disponibilnými finančnými prostriedkami určenými na plnenie zákonného stavu, napr. na predchádzanie vzniku skládok a ich odstraňovanie, čo je častý argument  samospráv. Na úrovni jednotlivca riešia rôzne úrady aj malé dlhy exekučne, neberúc do úvahy momentálnu životnú situáciu jedinca alebo jeho rodiny. Na úrovni samospráv sa pritom dlhodobo akceptuje nezákonný stav a „šetrí sa“ na nápravných opatreniach.

Nie je mysliteľné, aby sa nelegálne skládky odpadu, v niektorých oblastiach SR, neustále rozrastali, nie je mysliteľné  akceptovať ukladanie novodobého odpadu na tzv. staré environmentálne záťaže (veď tam sa to stratí) resp. účelovo preraďovať  veľké nelegálne skládky KO, ktoré vznikali roky, pod „dohľadom“ okolitých samospráv, a obsahujú súčasný odpad,  medzi environmentálne záťaže.  

Nie je taktiež pravdou, že skládky nemiznú. Vznik nelegálnych skládok odpadov  bol významne potlačený všade tam, kde sa našiel nositeľ aktivít (občan, MVO), ktorý vytrvalo a dlhodobo oblasť monitoruje, podáva oznámenia, žiada „odpočet“ od orgánov štátu ... Už Gándhi svojho času povedal, najprv nás podceňovali, potom sa nám smiali, potom sa nám vyhrážali a napokon prehrali.   

(článok je reakciou na príspevok Návrh na zlepšenie legislatívneho riešenia odpadu umiestneného v rozpore so zákonom o odpadoch zverejnený v časopise Odpady č. 2/2013)

 

 10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?