Ako brániť stromy v mestách a dedinách

Autor: Rudolf Pado | 29.4.2013 o 15:38 | (upravené 29.4.2013 o 15:43) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  271x

Po prechode kompetencií na mestá a obce zmizli z našich miesta a obcí tisíce stromov a desiatky tisíc metrov štvorcových porastov krovín. Ďalšie stromy boli znehodnotené nevhodnou údržbou a orezávaním. To, čo v mestách a obciach sadili generácie ľudí, zo srdcom na správnom mieste, jedná bezduchá generácia dokázala  úspešne zdevastovať. Každý z Vás však môže, na miestnej úrovni, tento proces aspoň spomaliť alebo zastaviť. Stačí iba chcieť zaujímať sa o to, čo sa okolo Vás deje.    


A. Ak ste sa dozvedeli, že sa má nejaký strom vyrúbať - zistite čo najviac o tom, čo sa chystá

Poškodzovanie a ničenie drevín je zakázané v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny. Znamená to napríklad aj to, že na výrub drevín (stromov a kríkov) v sídlach je nutné mať súhlas na výrub. Sú isté výnimky (napr. na produkčné ovocné stromy v záhradách, ak sa nahradia do pol roka inými), ale vo všeobecnosti je nutné súhlas na výrub mať. Súhlas vydáva miestny obecný alebo mestský úrad.

V prvom rade je preto potrebné zistiť, či takýto súhlas existuje. Túto informáciu Vám musí v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám sprístupniť úradník bezodkladne, aj telefonicky či ústne. Môžete si vypýtať aj kópiu rozhodnutia o súhlase, tu sa ale úradník môže odvolať na to, že ju práve nemá k dispozícii a že Vám ju sprístupní do 8 pracovných dní.

Ak súhlas na výrub neexistuje, upozornite písomne mestský/obecný úrad, že hrozí poškodenie či zničenie dreviny.

Ak súhlas existuje, skúste získať jeho kópiu a zistiť, aký bol dôvod na výrub a či nie je možné rozhodnutie zmeniť. Obráťte sa pri tom na ten úrad (úradníka), ktorý rozhodnutie vydal, je povinný Vás poučiť, čo môžete urobiť na preskúmanie rozhodnutia a akým spôsobom.

V prípade, ak konanie o výrube ešte nezačalo, ale chystá sa, môžete sa skúsiť zapojiť do rozhodovania o výrube. Konanie vedie obecný alebo mestský úrad, podľa toho, kde drevina rastie. Úradník musí v konaní preskúmať odôvodnenosť výrubu - žiaden strom by nemal byť vyrúbaný bez riadneho dôvodu, pričom výrub dreviny by mal byť považovaný skutočne za krajný spôsob riešenia problému s drevinou.

K žiadosti o výrub musí byť doložený:

a) súhlas vlastníka pozemku s výrubom drevín – bez tohto nie je možné súhlas vydať a konanie musí byť zastavené. Platí to aj v prípadoch nevysporiadaných pozemkov či pozemkov s neznámymi vlastníkmi, tu sa výrub môžu vykonávať iba v krajných prípadoch, keď hrozí poškodenie zdravia či majetku. Často o výrub žiada iný subjekt ako vlastník pozemku (napr. správca pozemku, sused a podobne), a vtedy je nutné  skontrolovať, či tento subjekt má právo zastupovať vlastníka v otázkach výrubu drevín. Často napr. správca pozemku doloží iba nájomnú zmluvu a na základe nej dôvodí, že má namiesto vlastníka právo dať súhlas na výrub dreviny (ako vlastník pozemku) – veľmi zriedka ale nájomné zmluvy takéto situácie skutočne ošetrujú a správcovia väčšinou konajú nad rámec svojich práv.

b) posudok od odborne spôsobilej osoby o zdravotnom stave dreviny- je to potrebné aj pre určenie spoločenskej hodnoty dreviny a pre rozhodnutie o prípadnom rozsahu náhradnej výsadby

c) posudky o dôvode na výrub dreviny – záleží od situácie, ktorá je podľa žiadateľa dôvodom na výrub. Ak je napr. udávaným dôvodom zasahovanie do podzemných sietí, nestačí tvrdenie či obhliadka terénu, ale musí byť doložené stanovisku správcu podzemnej siete atď.

d) v špecifických prípadoch (záhrady pri kaštieloch, pamiatkovo chránené areály a pod.) je nutné doložiť súhlas orgánu ochrany prírody a súhlas pamiatkového úradu.

B. Ak niekto už strom rúbe

Ihneď volajte mestskú/obecnú alebo aj štátnu políciu - každý, kto rúbe drevinu je povinný mať pri sebe rozhodnutie (súhlas) o výrube a navyše drevina musí byť jasne a viditeľne označená. Nemusíte zisťovať, či existuje alebo neexistuje nejaký súhlas, môže sa stať, že kým zistíte, že súhlas neexistuje, strom už bude vyrúbaný.

Polícia môže vyzvať toho, kto rúbe, aby sa preukázal povolením – je dôležité pri tom sledovať termín výrubu, či nie je vykonanie výrubu podmienené existenciou iných rozhodnutí (najčastejšie stavebné povolenie na nejakú stavbu, ktorá je dôvodom výrubu) a tiež na čo je súhlas vydaný (či sa nerúbe viac, alebo iné stromy).

Nedajte sa odradiť políciou, že k takým prípadom nechodia, že nemôžu vstupovať na pozemky a pod. Nelegálnym výrubom dochádza k spáchaniu priestupku alebo často k spáchaniu trestnému činu. Polícia musí Vaše podanie prešetriť, urobiť z neho záznam, dokumentáciu. Je dobré robiť si dokumentáciu aj sám (fotografie) a poskytnúť ju polícii neskôr.

C. Ak je už strom vyrúbaný

Vhodné je zistiť, či bol výrub povolený a v akom rozsahu či termíne. Aj pri podozrení na nelegálny výrub je možné dať podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (adresy sú na http://www.sizp.sk), kde stručne uvediete, kde a kedy ste zistili výrub, čo „zmizlo“ a kedy približne. Je dobré uviesť aj adresu a meno, pretože anonymné podania SIŽP neprešetruje.

(Zdroj: OZ Združenie Slatinka)

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?