reklama

Ako brániť stromy v mestách a dedinách

Po prechode kompetencií na mestá a obce zmizli z našich miesta a obcí tisíce stromov a desiatky tisíc metrov štvorcových porastov krovín. Ďalšie stromy boli znehodnotené nevhodnou údržbou a orezávaním. To, čo v mestách a obciach sadili generácie ľudí, zo srdcom na správnom mieste, jedná bezduchá generácia dokázala  úspešne zdevastovať. Každý z Vás však môže, na miestnej úrovni, tento proces aspoň spomaliť alebo zastaviť. Stačí iba chcieť zaujímať sa o to, čo sa okolo Vás deje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)


A. Ak ste sa dozvedeli, že sa má nejaký strom vyrúbať - zistite čo najviac o tom, čo sa chystá

Poškodzovanie a ničenie drevín je zakázané v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny. Znamená to napríklad aj to, že na výrub drevín (stromov a kríkov) v sídlach je nutné mať súhlas na výrub. Sú isté výnimky (napr. na produkčné ovocné stromy v záhradách, ak sa nahradia do pol roka inými), ale vo všeobecnosti je nutné súhlas na výrub mať. Súhlas vydáva miestny obecný alebo mestský úrad.

V prvom rade je preto potrebné zistiť, či takýto súhlas existuje. Túto informáciu Vám musí v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám sprístupniť úradník bezodkladne, aj telefonicky či ústne. Môžete si vypýtať aj kópiu rozhodnutia o súhlase, tu sa ale úradník môže odvolať na to, že ju práve nemá k dispozícii a že Vám ju sprístupní do 8 pracovných dní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak súhlas na výrub neexistuje, upozornite písomne mestský/obecný úrad, že hrozí poškodenie či zničenie dreviny.

Ak súhlas existuje, skúste získať jeho kópiu a zistiť, aký bol dôvod na výrub a či nie je možné rozhodnutie zmeniť. Obráťte sa pri tom na ten úrad (úradníka), ktorý rozhodnutie vydal, je povinný Vás poučiť, čo môžete urobiť na preskúmanie rozhodnutia a akým spôsobom.

V prípade, ak konanie o výrube ešte nezačalo, ale chystá sa, môžete sa skúsiť zapojiť do rozhodovania o výrube. Konanie vedie obecný alebo mestský úrad, podľa toho, kde drevina rastie. Úradník musí v konaní preskúmať odôvodnenosť výrubu - žiaden strom by nemal byť vyrúbaný bez riadneho dôvodu, pričom výrub dreviny by mal byť považovaný skutočne za krajný spôsob riešenia problému s drevinou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K žiadosti o výrub musí byť doložený:

a) súhlas vlastníka pozemku s výrubom drevín – bez tohto nie je možné súhlas vydať a konanie musí byť zastavené. Platí to aj v prípadoch nevysporiadaných pozemkov či pozemkov s neznámymi vlastníkmi, tu sa výrub môžu vykonávať iba v krajných prípadoch, keď hrozí poškodenie zdravia či majetku. Často o výrub žiada iný subjekt ako vlastník pozemku (napr. správca pozemku, sused a podobne), a vtedy je nutné skontrolovať, či tento subjekt má právo zastupovať vlastníka v otázkach výrubu drevín. Často napr. správca pozemku doloží iba nájomnú zmluvu a na základe nej dôvodí, že má namiesto vlastníka právo dať súhlas na výrub dreviny (ako vlastník pozemku) – veľmi zriedka ale nájomné zmluvy takéto situácie skutočne ošetrujú a správcovia väčšinou konajú nad rámec svojich práv.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

b) posudok od odborne spôsobilej osoby o zdravotnom stave dreviny- je to potrebné aj pre určenie spoločenskej hodnoty dreviny a pre rozhodnutie o prípadnom rozsahu náhradnej výsadby

c) posudky o dôvode na výrub dreviny – záleží od situácie, ktorá je podľa žiadateľa dôvodom na výrub. Ak je napr. udávaným dôvodom zasahovanie do podzemných sietí, nestačí tvrdenie či obhliadka terénu, ale musí byť doložené stanovisku správcu podzemnej siete atď.

d) v špecifických prípadoch (záhrady pri kaštieloch, pamiatkovo chránené areály a pod.) je nutné doložiť súhlas orgánu ochrany prírody a súhlas pamiatkového úradu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

B. Ak niekto už strom rúbe

Ihneď volajte mestskú/obecnú alebo aj štátnu políciu - každý, kto rúbe drevinu je povinný mať pri sebe rozhodnutie (súhlas) o výrube a navyše drevina musí byť jasne a viditeľne označená. Nemusíte zisťovať, či existuje alebo neexistuje nejaký súhlas, môže sa stať, že kým zistíte, že súhlas neexistuje, strom už bude vyrúbaný.

Polícia môže vyzvať toho, kto rúbe, aby sa preukázal povolením – je dôležité pri tom sledovať termín výrubu, či nie je vykonanie výrubu podmienené existenciou iných rozhodnutí (najčastejšie stavebné povolenie na nejakú stavbu, ktorá je dôvodom výrubu) a tiež na čo je súhlas vydaný (či sa nerúbe viac, alebo iné stromy).

Nedajte sa odradiť políciou, že k takým prípadom nechodia, že nemôžu vstupovať na pozemky a pod. Nelegálnym výrubom dochádza k spáchaniu priestupku alebo často k spáchaniu trestnému činu. Polícia musí Vaše podanie prešetriť, urobiť z neho záznam, dokumentáciu. Je dobré robiť si dokumentáciu aj sám (fotografie) a poskytnúť ju polícii neskôr.

C. Ak je už strom vyrúbaný

Vhodné je zistiť, či bol výrub povolený a v akom rozsahu či termíne. Aj pri podozrení na nelegálny výrub je možné dať podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (adresy sú na http://www.sizp.sk), kde stručne uvediete, kde a kedy ste zistili výrub, čo „zmizlo“ a kedy približne. Je dobré uviesť aj adresu a meno, pretože anonymné podania SIŽP neprešetruje.

(Zdroj: OZ Združenie Slatinka)

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu