TrashOut – priznanie impéria

Autor: Rudolf Pado | 24.5.2013 o 11:30 | Karma článku: 6,13 | Prečítané:  932x

Nie je tomu tak dávno, čo ministerstvo životného prostredia reagovalo na kritiku aplikácie TrashOut vetami:  „Spochybňovanie aktivity občanov, či už pri nahlasovaní, alebo odstraňovaní nelegálnych skládok, je veľmi zlá cesta.“ Odpovedalo tak na vyjadrenia OZ TATRY, že aplikácia TrashOut nemá oporu v zákone o správnom konaní a ani zákone o odpadoch.


Dnes, potom čo poukazujeme na nečinnosť orgánov štátu vo veciach občanmi ohlásených nelegálnych skládok odpadu, potom, čo sme koncom októbra  2012 zaslali cca 1 100 skládok z aplikácie TrashOut spracovaných do podnetov miestne príslušným OÚŽP a počas apríla 2013 ďalších cca 600 skládok Slovenskej inšpekcii životného prostredia, potom, čo sme požiadali ministra životného prostredia o vydanie usmernenia pre OÚŽP, ktoré by ich zaviazalo konať, prichádza list, z ktorého citujem: „ ... Oznámenia o umiestnení opusteného odpadu zaslané v rámci aplikácie TrashOut nie je možné považovať za podanie v zmysle § 19 správneho poriadku. Oznámenie, ktoré nemá charakter podania v zmysle § 19 správneho poriadku, nemá predpísané obsahové a formálne náležitosti a taktiež zákon o odpadoch takéto náležitosti nevyžaduje.“        

1.JPG

2.JPG

Odhliadnuc od štylistickej nezmyselnosti celého odseku, Vám, milí (aktívni) občania, MŽP SR odkazuje: „Ďalej sa hrajte s Vašim mobilom, ohlasujte skládky, ak nemáte čo iného na práci, zvyšujte si týmto environmentálne povedomie, ale nechcite od nás, aby sme sa tým zaoberali. Nemusíme!“

Mimochodom, aj  zákon o odpadoch definuje konanie OÚŽP vo veci ohlásenej nelegálnej skládky odpadu  inou ako povinnou osobou (vlastníkom, správcom alebo nájomcom pozemku) ako konanie „z vlastného podnetu“. Čo to znamená v ľudskej reči: úradníci sedia v kanceláriách a čakajú na podnety od občanov.  A iba oni rozhodnú či vôbec začnú konať. 

Apropo, veľmi by ma zaujímal názor Splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti na konanie orgánov štátu, ktoré je v zjavnom rozpore s akoukoľvek občianskou spoločnosťou.  Alebo aj on rieši dôležitejšie veci?  

 Súvisiace články:  

- TrashOut je zatiaľ out

- TrashOut ako od(b)raz spoločnosti

- TrashOut ako od(b)raz spoločnosti II.

- Nahlásili ste skládku cez telefón? Úrady to zrejme odignorujú

- Čierne skládky a tiež podnety na  ne si úradníci často nevšimnú

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?